REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nieruchomości - tendencje i poszukiwani pracownicy

Jankowska Ewa
Rynek nieruchomości - tendencje i poszukiwani pracownicy. / fot. Shutterstock
Rynek nieruchomości - tendencje i poszukiwani pracownicy. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek nieruchomości w 2018 r. charakteryzował się rekordową liczbą transakcji komercyjnych. Nastąpił wysoki wzrost cen mieszkań. Jacy pracownicy będą poszukiwani na rynku nieruchomości w najbliższej przyszłości?

Rośnie liczba transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych

W 2018 r. wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych wyniósł rekordowe 6,5 mld EUR. Zachętą do dalszego inwestowania jest zakwalifikowanie Polski do grona rynków rozwiniętych w indeksie FTSE Russell.

REKLAMA

Wysoki wzrost cen mieszkań

REKLAMA

Rynek mieszkaniowy odnotował największy od 10 lat wzrost cen. Wynika to z niskiej dostępności ekip budowlanych, wzrostu cen materiałów i dużego popytu konsumentów, przewyższającego podaż. Luka podażowa to również problem rynku nieruchomości biurowych. Wynika on z przesunięcia terminu realizacji kilku dużych biurowców i rosnącej liczby potencjalnych najemców w Warszawie.

Hossa trwa, o czym świadczy najniższy w historii wskaźnik pustostanów (8,7%). W całej Polsce w 2018 r. powstało ok. 750.000 m2 nowej powierzchni biurowej. Warszawa odnotowała kolejny rekordowy wynik dla transakcji najmu (858.000 m2). Obserwujemy ekspansję operatorów przestrzeni coworkingowych i biur serwisowanych. Nowym trendem staje się zarządzanie społecznością najemców, czego efektem jest zatrudnianie community managerów.

Tendencje inwestycyjne

W sektorze handlowym Polska umocniła się na pozycji rynku dojrzałego. W 2018 roku oddano do użytku około 400.000 m2 nowej powierzchni handlowej, łącznie jest jej już blisko 12 mln m2. Deweloperzy ostrożniej podejmują decyzje inwestycyjne. Zwiększa się popularność obiektów wielofunkcyjnych oraz parków handlowych i centrów convenience w mniejszych miejscowościach. Największą transakcją była sprzedaż przez ARES/AXA/Apollo Rida portfela 28 nieruchomości za kwotę około miliarda euro, a największą zmianą - wejście w życie ograniczeń dotyczących handlu w niedzielę. Umacnia się pozycja e-handlu, nasila się trend poszukiwania nowych konceptów przez już istniejące marki w celu maksymalizacji sprzedaży.

Rynek nieruchomości magazynowych

Ubiegły rok był drugim najlepszym w historii rynku nieruchomości magazynowych. Wybudowano ponad 2 mln m2 nowej powierzchni, jej łączna podaż wynosi 15,5 mln m2. Największe transakcje dotyczyły firm Leroy Merlin i Zalando. Popularność zyskuje Górny Śląsk, gdzie obecnie powstaje największy obiekt – BTS dla firmy Amazon w Gliwicach (210 000 m2). Rosnące koszty budowy i pracy spowodowały wzrost stawek czynszowych. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się wynajem w segmencie obiektów SBU, które pomagają skrócić czas dostaw w ramach tzw. logistyki ostatniej mili.

Najbliższa przyszłość rynku nieruchomości - poszukiwani pracownicy

REKLAMA

Najbliższe miesiące będą czasem dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Możliwe jest spowolnienie na rynku nieruchomości w kolejnych latach, popyt na wykwalifikowaną kadrę oraz pracowników fizycznych pozostanie jednak na wysokim poziomie. Zadaniem działów HR będzie rekrutacja i retencja pracowników. Aby ograniczyć wpływ czynnika ludzkiego, firmy będą inwestowały w rozwój technologii.

Inwestorzy coraz częściej sięgają po zaawansowane analizy popytu - to szansa dla analityków Big Data czy Business Inteligence oraz osób znających narzędzia geolokalizacji w biznesie nieruchomościowym. Prognozujemy wzrost liczby ofert dla project managerów oraz architektów. Niezmiennie wysokie pozostanie zapotrzebowanie na leasing managerów.

Źródło: Goldman Recruitment

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

    Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

    Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

    W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    REKLAMA

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    REKLAMA

    Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

    Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

    Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

    Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

    REKLAMA