REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nieruchomości - tendencje i poszukiwani pracownicy

Jankowska Ewa
Rynek nieruchomości - tendencje i poszukiwani pracownicy. / fot. Shutterstock
Rynek nieruchomości - tendencje i poszukiwani pracownicy. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek nieruchomości w 2018 r. charakteryzował się rekordową liczbą transakcji komercyjnych. Nastąpił wysoki wzrost cen mieszkań. Jacy pracownicy będą poszukiwani na rynku nieruchomości w najbliższej przyszłości?

Rośnie liczba transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych

W 2018 r. wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych wyniósł rekordowe 6,5 mld EUR. Zachętą do dalszego inwestowania jest zakwalifikowanie Polski do grona rynków rozwiniętych w indeksie FTSE Russell.

REKLAMA

Wysoki wzrost cen mieszkań

REKLAMA

Rynek mieszkaniowy odnotował największy od 10 lat wzrost cen. Wynika to z niskiej dostępności ekip budowlanych, wzrostu cen materiałów i dużego popytu konsumentów, przewyższającego podaż. Luka podażowa to również problem rynku nieruchomości biurowych. Wynika on z przesunięcia terminu realizacji kilku dużych biurowców i rosnącej liczby potencjalnych najemców w Warszawie.

Hossa trwa, o czym świadczy najniższy w historii wskaźnik pustostanów (8,7%). W całej Polsce w 2018 r. powstało ok. 750.000 m2 nowej powierzchni biurowej. Warszawa odnotowała kolejny rekordowy wynik dla transakcji najmu (858.000 m2). Obserwujemy ekspansję operatorów przestrzeni coworkingowych i biur serwisowanych. Nowym trendem staje się zarządzanie społecznością najemców, czego efektem jest zatrudnianie community managerów.

Tendencje inwestycyjne

W sektorze handlowym Polska umocniła się na pozycji rynku dojrzałego. W 2018 roku oddano do użytku około 400.000 m2 nowej powierzchni handlowej, łącznie jest jej już blisko 12 mln m2. Deweloperzy ostrożniej podejmują decyzje inwestycyjne. Zwiększa się popularność obiektów wielofunkcyjnych oraz parków handlowych i centrów convenience w mniejszych miejscowościach. Największą transakcją była sprzedaż przez ARES/AXA/Apollo Rida portfela 28 nieruchomości za kwotę około miliarda euro, a największą zmianą - wejście w życie ograniczeń dotyczących handlu w niedzielę. Umacnia się pozycja e-handlu, nasila się trend poszukiwania nowych konceptów przez już istniejące marki w celu maksymalizacji sprzedaży.

Rynek nieruchomości magazynowych

Ubiegły rok był drugim najlepszym w historii rynku nieruchomości magazynowych. Wybudowano ponad 2 mln m2 nowej powierzchni, jej łączna podaż wynosi 15,5 mln m2. Największe transakcje dotyczyły firm Leroy Merlin i Zalando. Popularność zyskuje Górny Śląsk, gdzie obecnie powstaje największy obiekt – BTS dla firmy Amazon w Gliwicach (210 000 m2). Rosnące koszty budowy i pracy spowodowały wzrost stawek czynszowych. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się wynajem w segmencie obiektów SBU, które pomagają skrócić czas dostaw w ramach tzw. logistyki ostatniej mili.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbliższa przyszłość rynku nieruchomości - poszukiwani pracownicy

REKLAMA

Najbliższe miesiące będą czasem dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Możliwe jest spowolnienie na rynku nieruchomości w kolejnych latach, popyt na wykwalifikowaną kadrę oraz pracowników fizycznych pozostanie jednak na wysokim poziomie. Zadaniem działów HR będzie rekrutacja i retencja pracowników. Aby ograniczyć wpływ czynnika ludzkiego, firmy będą inwestowały w rozwój technologii.

Inwestorzy coraz częściej sięgają po zaawansowane analizy popytu - to szansa dla analityków Big Data czy Business Inteligence oraz osób znających narzędzia geolokalizacji w biznesie nieruchomościowym. Prognozujemy wzrost liczby ofert dla project managerów oraz architektów. Niezmiennie wysokie pozostanie zapotrzebowanie na leasing managerów.

Źródło: Goldman Recruitment

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA