W jaki sposób należy określić wartość początkową przy kredycie bankowym?
REKLAMA
REKLAMA
Co należy rozumieć przez wartość początkową środków trwałych?
REKLAMA
Należy wskazać, iż zarówno za wartości prawne, jak i niematerialne oraz za wartość początkowa środków trwałych uważa się:
- stosowną cenę z tytułu ich nabycia zwiększoną o wartość przychodu – w przypadku częściowego odpłatnego nabycia,
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
- stosowną cenę z tytułu ich nabycia – w przypadku ich nabycia w drodze kupna,
- stosowną wartość rynkową z dnia nabycia - w przypadku nabycia ich w drodze spadku,
- koszty ich wytworzenia (wszelkie poniesione wydatki z tytułu budowy nieruchomości) – w przypadku wytworzenia ich we własnym zakresie.
Sposób określenia wartości początkowej z tytułu kredytu bankowego
W przypadku, kiedy podatnik zaciąga kredy bankowy za zakup nieruchomości. Na remont mieszkania wydał 20 tyś zł. Podatnik zakupił mieszkanie w celu jego późniejszego wynajęcia. Czy w sytuacji – kiedy w umowie kredytowej są postanowienia dotyczące tego, iż bank będzie naliczał odsetki od następnego miesiąca po udzieleniu kredytu bankowego –odsetki naliczane z tytułu tego kredytu będą zwiększały wartość środka trwałego? Okazuje się, iż wartość początkowa nieruchomości zostanie zwiększona o stosowną kwotę odsetek naliczoną od dnia przekazania środka trwałego do używania oraz o koszty wykończenia nieruchomości.
Zobacz także serwis: Oferty nieruchomości
Podstawa Prawna:
- ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654).
- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.