Jakie prawa nie podlegają amortyzacji?
REKLAMA
REKLAMA
Składniki majątkowe oraz prawa nie podlegające amortyzacji
REKLAMA
Zgodnie z dyspozycją art. 16c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji nie podlegają następujące składniki majątkowe oraz prawa:
· grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów,
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
· budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe,
· dzieła sztuki i eksponaty muzealne,
· wartość firmy,
· składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności,
- zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Kiedy podatnicy nie są zobowiązani dokonywać odpisów amortyzacyjnych?
REKLAMA
Zgodnie z art. 16d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, których wartość początkowa określona nie przekracza 3.500 zł. Natomiast wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.
Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, iż wszelkie składniki majątku – powyżej wskazane – wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.
Zobacz także serwis: Konsument - dom
Podstawa Prawna:
- ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dziennik Ustaw z 2000 r. Nr 54 poz. 654).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.