Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku
REKLAMA
REKLAMA
- Kawalerki mogą potanieć, na pewno nie podrożeją
- To będzie drugi kwartał stabilizacji cen na rynku nieruchomości
- Czwarty kwartał 2024 roku na rynku najmu: czynsze mają się stabilizować
Bardzo prawdopodobne jest też dalsze urealnianie cen ofertowych większych mieszkań z rynku wtórnego, ponieważ pod drzwiami sprzedających nie ustawiają się już takie kolejki jak rok temu – takie prognozy wyłaniają się z badania nastrojów, które przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl.
REKLAMA
Kawalerki mogą potanieć, na pewno nie podrożeją
Ważna informacja dla osób planujących zakup mieszkania: nieliczni pośrednicy spodziewają się w końcówce roku wzrostów cen ofertowych mieszkań z rynku wtórnego.
W przypadku kawalerek najwięcej agentów – 45 proc. – przewiduje stabilizację cen proponowanych przez właścicieli. 33 proc. ankietowanych prognozuje wzrosty, a 22 proc. dostrzega pole do lekkich obniżek. W przypadku większych mieszkań wygląda to tak: 38 proc. pośredników prognozuje umiarkowane obniżki, 33 proc. stabilizację, a 29 proc. podwyżki.
– Rośnie presja na sprzedających, aby urealniali ceny ofertowe, jeśli chcą przyciągnąć kupca – mówi Rafał Bieńkowski z portalu ogłoszeniowego Nieruchomosci-online.pl.
Jeszcze w połowie roku spadki w kategorii kawalerek prognozowało 16 proc. pośredników, a w kategorii większych lokali 26 proc. z nich. Najnowsze badanie nastrojów przeprowadzone po III kwartale wskazuje, że teraz jest to kolejno 22 i 38 proc.
– Prognozy, które zebraliśmy od 1,3 tys. agentów sugerują więc, że w ostatnim kwartale roku większe prawdopodobieństwo urealniania cen ofertowych występuje w przypadku mieszkań większych niż kawalerki – mówi Rafał Bieńkowski.
To będzie drugi kwartał stabilizacji cen na rynku nieruchomości
Jeśli prognozy się spełnią, będzie to kontynuacja sytuacji widocznej w analizie cen w III kwartale, którą przeprowadził serwis Nieruchomosci-online.pl.
Na palcach jednej ręki można było wówczas policzyć miasta wojewódzkie, w których zaobserwowano wzrost średniej ceny ofertowej mieszkań dwu- i trzypokojowych z rynku wtórnego. Przeważały jednak delikatne spadki i stabilizacja.
Ale nawet widoczne ostatnio urealnianie stawek nie zmienia faktu, że ceny nieruchomości wciąż mogą wystraszyć…
Rynek nieruchomości w czwartym kwartale 2024: nawet jeśli ceny nie zaczną spadać, zyskiem dla kupujących będzie bogatsza oferta rynkowa
REKLAMA
Czy to więc koniec serii podwyżek i tak już wysokich cen, przez które mieszkania są często poza zasięgiem wielu Polaków? Odpowiedzi należy szukać m.in. w tym, jak dużo jest ofert na rynku. Im więcej mieszkań do wyboru, tym większe szanse na negocjacje i dopasowanie się oczekiwań sprzedających do możliwości kupujących.
A prognozy są takie, że w ostatnich miesiącach roku osoby kupujące będą miały prawdopodobnie jeszcze większy wybór mieszkań. Takie głosy przeważają wśród pośredników zarówno jeśli chodzi o kawalerki (47 proc. ankietowanych), jak i większe lokale (55 proc. ankietowanych).
I te prognozy zaczynają się już spełniać. Dane Nieruchomosci-online.pl wskazują, że w październiku liczba ogłoszeń mieszkań z rynku wtórnego była o prawie 25 proc. większa niż w październiku zeszłego roku, kiedy mieszkania z rynku wymiótł program Bezpieczny Kredyt 2%. Dziś oferta systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc, choć do poziomu sprzed BK2% jeszcze trochę brakuje.
– Osoby, które stać na kupno mieszkania, ale które z jakichś powodów wstrzymywały się ostatnio z podjęciem decyzji, mogą być więc teraz w niezłej sytuacji – komentuje Rafał Bieńkowski.
– Przed drzwiami sprzedawanych mieszkań z rynku wtórnego nie ustawiają się kolejki chętnych jak rok temu, ceny ofertowe powoli urealniają się, a oferta jest coraz szersza. To może być dobry moment na wejście na rynek nieruchomości, oczywiście jeśli tylko fundusze na to pozwalają – dodaje ekspert.
Czwarty kwartał 2024 roku na rynku najmu: czynsze mają się stabilizować
Prognozy są także pozytywne dla osób planujących wynająć mieszkanie. W IV kwartale czynsze mają się stabilizować (tak uważa 57 proc. pośredników), a liczba ogłoszeń być może wzrośnie (tak uważa około 40 proc. ankietowanych).
W tym przypadku spore znaczenie ma jednak cykliczność rynku najmu, który w końcówce roku zwykle cieszy się mniejszym zainteresowaniem, a mieszkania wolniej znajdują lokatorów.
REKLAMA
Co ciekawe, wcale niemały odsetek pośredników przewiduje delikatne obniżki cen ofertowych domów jednorodzinnych
Takiego zdania jest blisko 36 proc. ankietowanych w badaniu Nieruchomosci-online.pl. Najwięcej, bo aż 45 proc. prognozuje jednak utrzymanie cen z III kwartału, a tylko 19 proc. wzrosty.
Jeśli chodzi o podaż, przeważają głosy o stabilizacji aktualnej liczby ogłoszeń. Powodem są skromniejsze możliwości finansowe przy zakupie dużych powierzchni, na co wpływają przede wszystkim ograniczenia kredytowe.
W IV kwartale ceny działek budowlanych prawdopodobnie nie ulegną zmianie (stabilizację prognozuje 50 proc. agentów), podobnie jak i liczba ogłoszeń (48 proc. głosów).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.