REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Na rynku wtórnym wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania, jak przełoży się na trend cenowy
Na rynku wtórnym wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania, jak przełoży się na trend cenowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Ostatni kwartał roku 2024 to kontynuacja trudnej sytuacji na rynku deweloperskim w całej Polsce. Eksperci mówią o prawdziwej „wojnie nerwów” między sprzedającymi, a kupującymi.

REKLAMA

Z jednej strony popyt na mieszkania wciąż pozostaje bardzo duży, ale transakcje nie dochodzą do skutku z powodu wysokich cen, relatywnie niskiej zdolności kredytowej Polaków i nadziei związanych z programami rządowych dopłat do nieruchomości, które wciąż są wielkim znakiem zapytania. Jak sytuacja wygląda na rynku wtórnym?

Mniej ofert na rynku wtórnym: jakie są tego powody

Jak tłumaczy Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości, w  ostatnim miesiącu ceny mieszkań na rynku wtórnym właściwie się nie zmieniły. Amplituda wahań cen w największych miastach nie przekracza zwykle dwóch procent.

Eksperci przyznają jednak, że wiele ofert w ostatnim czasie zniknęło z rynku. To efekt stagnacji i braku potencjalnych zainteresowanych. 

– Rynek deweloperski w Polsce w ostatnich miesiącach przeżywa spore problemy wynikające z faktu, że Polacy nie chcą kupować aż tak drogich mieszkań. Ilość transakcji w niektórych miastach w III i na początku IV kwartału tego roku spadła nawet o 70% - mówi Miorsław Król.
– Na rynku wtórnym sytuacja jest trochę lepsza. Konsumenci widzą w nim alternatywę jeżeli bardzo chcą kupić mieszkanie, a jednocześnie poszukują tańszych opcji. To powoduje, że ilość transakcji spadła mniej niż w przypadku inwestycji deweloperskich, ale jednocześnie na rynku jest mniej ofert – dodaje Mirosław Król.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wygrywają chcący szybko sprzedać, bo kupujący obawiają się, że ceny znów gwałtownie pójdą w górę

REKLAMA

Oferty znikają, bo sprzedający liczą, że w kolejnych miesiącach koniunktura może być lepsza, co spowodowałoby wzrosty cen. Na ten moment na rynku wtórnym i deweloperskim widać jednak pewną stagnacje i nie ma mowy o tym, by ceny miały znacząco spadać. 

– Co nie oznacza, że nie pojawiają się atrakcyjne oferty. Zdarzają się przypadki, gdy ceny mieszkań na rynku wtórnym spadały już poniżej 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy. To są jednak bardzo szybko wychwytywane i wyprzedawane strzały – uprzedza ekspert.
Wyższość rynku wtórnego: wyposażone lokale, garaż w standardzie i niższe ceny

Jak dodaje ekspert argumentem za rynkiem wtórnym coraz częściej jest nie tylko cena, ale i… wyposażenie lokalu.
– Kupienie mieszkania od dewelopera kosztuje więcej niż zakup na rynku wtórnym, a na dodatek trzeba zapłacić za wykończenie, co tak naprawdę jeszcze mocniej podbija i tak wysokie ceny mieszkań. Znam osoby, które wybierały mieszkania przychodząc na spotkania z notatnikami w których pisały, co w danym mieszkaniu jest, a czego jeszcze nie ma. Tak właśnie optymalizowali koszty. Wyższość rynku wtórnego nad pierwotnym to właśnie możliwość znalezienia mieszkania gotowego do zamieszkania od zaraz – dodaje Mirosław Król.

Rynek wtórny to mieszkania dwupokojowe lub większe, tam też największe okazje

Na rynku wtórnym dominują mieszkania dwu pokojowe i większe.
Kawalerki masowo zaczęły być budowane tak naprawdę dopiero kilkanaście lat temu. Wcześniej na jeden blok przypadały maksymalnie dwa małe mieszkania, a reszta zabudowy była dwupokojowa albo nawet większa. Stąd też np. w kamienicach można znaleźć lokale o powierzchni nawet powyżej 100 metrów kwadratowych – wyjaśnia ekspert.
– Na rynku wtórnym klienci zwracają także uwagę na balkon, dostęp do zieleni, garaż czy miejsca parkingowe w okolicy. Paradoksalnie znów łatwiej o te rzeczy w starszej zabudowie niż u dewelopera – przyznaje Mirosław Król.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA

Amarylis – najpiękniejszy kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę, a zakwitnie na Święta [Wskazówki]

Oto najpiękniejszy i najbardziej okazały kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę w listopadzie i zacznij podlewać, a zakwitnie w grudniu na Święta. Jaką ziemię powinien mieć? Czy uprawa jest trudna? Oto kilka wskazówek.

10 największych miast świata [LISTA]

Są dane na 2024 rok. Największe miasta świata pod względem liczby mieszkańców znajdują się w Japonii, Indiach, Chinach, Bangladeszu, Brazylii, Egipcie i Meksyku. Które miasto jest największe na świecie?

Rządowy Portal DOM - czy będzie pomocny dla kupujących nieruchomości?

Portal DOM to jeden z pomysłów projektu nowelizacji ustawy deweloperskiej. Ma on poprawić przejrzystość rynku m.in. w zakresie cen transakcyjnych mieszkań deweloperskich i z rynku wtórnego. Jak oceniają ten pomysł deweloperzy? W jakim stopniu portal może rzeczywiście pomóc kupującym? 

Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

REKLAMA

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

REKLAMA