REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Podatek od przychodów z budynków” a umowy najmu w nieruchomościach komercyjnych 2018/2019

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
„Podatek od przychodów z budynków” a umowy najmu w nieruchomościach komercyjnych 2018/2019 /fot. shutterstock
„Podatek od przychodów z budynków” a umowy najmu w nieruchomościach komercyjnych 2018/2019 /fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

19 lipca 2018 r. w życie weszła ustawa z 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. 2018 r., poz. 1291.) („Ustawa”), która znacznie zmienia wprowadzony z początkiem roku 2018 tzw. „minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych”. Ten, funkcjonujący na nowych zasadach podatek, Ustawa nazywa wprost „podatkiem od przychodów z budynków”. Regulujące go przepisy Ustawy wejdą jednak w życie dopiero z początkiem 2019 roku.

Wprowadzone zmiany

Obecnie minimalny podatek obejmuje przychody z tytułu własności środka trwałego położonego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, którego wartość początkowa przekracza 10 mln PLN w postaci (i) budynku handlowo-usługowego sklasyfikowanego w Klasyfikacji Środków Trwałych jako centrum handlowe, dom towarowy, samodzielny sklep i butik lub pozostały budynek handlowo-usługowy oraz (ii) budynku biurowego sklasyfikowanego jako budynek biurowy.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa odchodzi od powiązania obowiązku podatkowego z własnością budynków określonej kategorii. Objęcie podatkiem od przychodów z budynków uzależnia natomiast od tego, czy budynek został oddany w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy. W przypadku podatników podatku PIT podatek od przychodów z budynków nie będzie dotyczył umów najmu zawieranych poza działalnością gospodarczą (tzw. najem prywatny).

Jeżeli tylko część budynku będzie oddana do używania na podstawie umowy najmu (dzierżawy), wówczas podatnik będzie obowiązany do zapłaty podatku od tej części, która została wynajęta. Przychód nie będzie ustalany, jeśli łączny udział oddanej do używania powierzchni użytkowej budynku nie przekroczy 5% całkowitej powierzchni użytkowej tego budynku.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Z zakresu podatku wyłączone będą przychody z budynków mieszkalnych oddanych do używania w ramach realizacji programów rządowych i samorządowych dotyczących budownictwa społecznego, jeśli zwolnienie to stanowi rekompensatę spełniającą określone warunki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwotę zapłaconego za dany miesiąc podatku od przychodów z budynków podatnicy odliczą od zaliczki na podatek dochodowy.

Podstawę opodatkowania stanowić będzie suma przychodów z poszczególnych budynków pomniejszona o kwotę 10 mln PLN.

Nie ulegnie natomiast zmianie stawka podatku, która nadal wynosić będzie 0,035% podstawy opodatkowania za każdy miesiąc.

Zobacz: Podatki

Przyczyny zmian

REKLAMA

Celem wprowadzenia minimalnego podatku był fakt, iż, zdaniem projektodawcy - Ministerstwa Finansów, w wielu przypadkach podatnicy nie wykazują dochodów do opodatkowania lub wykazują dochody w kwocie nieadekwatnej do skali i rodzaju prowadzonej działalności.

W uzasadnieniu ustawy zmieniającej Ministerstwo Finansów wskazało natomiast, że przyczyną zmian było toczące się przed Komisją Europejską postępowanie w przedmiocie badania, czy dotychczasowe przepisy nie stanowią niedozwolonej pomocy publicznej. KE wytknęła bowiem, że na mocy bieżących przepisów przedsiębiorstwa posiadające nieruchomości o wartości początkowej niższej niż 10 mln PLN otrzymują korzyść w postaci braku obowiązku zapłaty podatku minimalnego.

Podatek od przychodu z budynków a najem nieruchomości

Wydaje się, że wprowadzając powyższe zmiany ustawodawca odpowiedział na uwagi rynku nieruchomości, zgodnie z którymi minimalny podatek, mimo że zawarty w ustawach o podatku dochodowym, związany był jedynie z faktem własności budynku określonego typu, a nie z faktycznie uzyskiwanym przychodem. Budziło to obawy, że podatek będzie musiał być uiszczany nawet jeśli nieruchomość przychodu nie generuje.

Zasadą na polskim rynku nieruchomości komercyjnych jest, że wszelkie koszty związane z utrzymaniem takiej nieruchomości (koszty zarządzania i ubezpieczenia budynku, podatek od nieruchomości, opłatę z tytułu użytkowania wieczystego, opłaty za ogrzewanie, energię elektryczną, zużycie wody w powierzchniach wspólnych budynku, etc.) ponoszą najemcy w ramach comiesięcznych opłat eksploatacyjnych. Zwykle najemcy zastrzegają jednak w umowach, iż nie może na nich zostać przerzucony ciężar podatku dochodowego wynajmującego.

Zobacz: Nieruchomości

Charakter podatku minimalnego budził do tej pory wątpliwości, bowiem, mimo że zawarty w ustawach o podatku dochodowym, nosił cechy podatku majątkowego. Stąd, ocena, czy jego ciężar mógł być przenoszony na danego najemcę w ramach opłat eksploatacyjnych czy też nie, wymagała dokładnej analizy zapisów umownych w tym zakresie.

Wydaje się, że wskutek wprowadzanych zmian charakter podatku minimalnego jako podatku dochodowego został przesądzony i najemcy nie będą nim obciążani. Niewątpliwie warto jednak zadbać o precyzyjne zapisy umów najmu w tym zakresie.

Autor: Katarzyna Białek, aplikant adwokacki w kancelarii GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy sp. k.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA