Od 2011 r. ruszy wykup mieszkań w TBS-ach
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany
REKLAMA
Nowelizacja przepisów zakłada, że partycypant (najemca) dokonując na podstawie zawartej z TBS-em umowy cywilnoprawnej wpłaty części kosztów budowy, staje się współwłaścicielem finansowanego lokalu. Jego udział we współwłasności odpowiada stosunkowi kosztów budowy całego lokalu do kosztów partycypacji. Może również żądać ustanowienia na jego rzecz odrębnej własności lokalu mieszkalnego, którego budowę współfinansował, a TBS jest zobowiązany zawrzeć z nim umowę przeniesienia własności.
REKLAMA
Partycypant musi jednak spełnić pewne warunki:
1. spłacić zadłużenia z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu,
2. wpłacić część kosztów budowy przypadających na dany lokal, proporcjonalnie do jego powierzchni użytkowej,
3. kwota partycypacji i kaucje mieszkaniowe podlegają zaliczeniu na poczet wkładu budowlanego za lokal.
Jeśli partycypant spełni te wszystkie warunki, będzie mógł zażądać od TBS-u ustanowienia na jego rzecz odrębnej własności mieszkania. Po otrzymaniu takiego żądania TBS będzie musiał podpisać odpowiednią umowę. Oznacza to, że wykup mieszkania na własność nie będzie zależał od woli danego TBS-u.
Stanowisko Ministerstwa Infrastruktury
Ministerstwo chce, aby mieszkania na własność mogły wykupić tylko te osoby, które uczestniczyły w kosztach budowy lokalu. Oprócz tego uprawnienia te będą przysługiwały jedynie tym mieszkańcom bloków, które zostały wybudowane co najmniej 10 lat temu. Cenę mieszkania ustali rzeczoznawca i powinna być ona zbliżona do ceny rynkowej.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Stanowisko TBS-ów
Przedstawiciele TBS-ów stoją na stanowisku, że prawo wykupu mieszkań powinni mieć wszyscy mieszkańcy, zarówno partycypanci (uczestniczący w kosztach budowy) jak i zwykli najemcy. Decyzja o wykupie mieszkania zawsze będzie należała do właściciela TBS-u, tj. gminy, dewelopera lub spółdzielni. Cena mieszkania powinna być zbliżona do wartości rynkowej.
Zobacz również serwis: Najem
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.