REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już jest możliwość przeglądania ksiąg wieczystych online

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
laptop
laptop

REKLAMA

REKLAMA

Od 16 czerwca 2010 r. możliwy jest bezpłatny i nieograniczony dostęp przez internet do ksiąg wieczystych prowadzonych w postaci elektronicznej. Jak ważna jest ta zmiana wiedzą z pewnością ci wszyscy, którzy dotychczas stracili dużo czasu czekając w kolejkach w sądzie chcąc sprawdzić księgę wieczystą danej nieruchomości.

Księgi wieczyste online

REKLAMA

Obecnie z treścią każdej księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej można zapoznać się na stronie: http://ekw.ms.gov.pl lub wchodząc przez link, który można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (dalej „Ministerstwo”). Po wpisaniu właściwego, pełnego numeru księgi wieczystej możemy przeglądać księgę wieczystą danej nieruchomości w dowolnym miejscu, w którym mamy komputer i dostęp do Internetu. Jeżeli więc dana księga wieczysta jest prowadzona w postaci elektronicznej nie musimy już udawać się do sądu, aby zapoznać się z jej treścią. Jeśli jednak księga wieczysta, którą chcemy przejrzeć, nie jest jeszcze prowadzona w postaci elektronicznej, to z tej nowej możliwości nie skorzystamy i będziemy musieli udać się do właściwego wydziału ksiąg wieczystych.

Informatyzacja ksiąg wieczystych

REKLAMA

Jak podało na swoich stronach internetowych Ministerstwo spośród 347 istniejących w Polsce wydziałów ksiąg wieczystych, aż 243 wydziały prowadzą księgi w systemie informatycznym. Warto zaznaczyć, że dnia 1 lipca 2010 r. rozpocznie się kolejny etap informatyzacji, ponieważ w ostatnich 104 wydziałach wdrożony zostanie system „Nowa Księga Wieczysta”. Od 1 października 2010 r. księgi wieczyste będą prowadzone w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych (dalej „baza”) wyłącznie w postaci elektronicznej.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu, Ministerstwo stworzyło publiczny, bezpłatny, powszechny dostęp do przeglądania księgi wieczystej przez internet. Dzięki temu unikniemy takich uciążliwości jak konieczność udania się do sądu i czekania często w długiej kolejce, a tym samym zaoszczędzimy nasz czas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Migracja ksiąg wieczystych

Warto też dodać, że od kilku lat trwa migracja ksiąg wieczystych, czyli przenoszenie treści dotychczasowych ksiąg wieczystych, prowadzonych w postaci papierowej do postaci elektronicznej, a następnie umieszczenie przekształconych ksiąg w bazie. Odbywa się to na mocy ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 42, poz. 363).

Migracja odbywa się sukcesywnie, a w pierwszej kolejności migrowane są księgi, do których złożony został wniosek o wpis. Ministerstwo podaje, że przemigrowało już ok. 9,5 mln ksiąg.

Podsumowanie

Podsumowując, należy stwierdzić że swobodny dostęp i możliwość przeglądania ksiąg wieczystych online wpłynie z pewnością na zwiększenie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami. Jeśli tylko znamy pełny i aktualny numer księgi wieczystej danej nieruchomości, możemy sprawdzić jej treść w internecie i to bez żadnych opłat. Dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko nasz czas, ale i pieniądze. Rozwiązanie to jest korzystne dla wszystkich, ponieważ dzięki nowej możliwości nastąpi również usprawnienie pracy sądów, które zostaną odciążone od dotychczasowych obowiązków.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Bez własnego mieszkania Polacy nie czują się szczęśliwi. Co sprawia, że konkretne lokum staje się źródłem szczęścia
Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

REKLAMA

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

REKLAMA