REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo pierwokupu dla Agencji Nieruchomości Rolnych

REKLAMA

REKLAMA

W Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi miało miejsce pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Po wprowadzeniu zmian Agencja Nieruchomości Rolnych będzie posiadała prawo pierwokupu nieruchomości rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha.

Aktualne przepisy

REKLAMA

W obecnym brzmieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, ANR posiada prawo pierwokupu w stosunku do wszystkich nieruchomości, bez względu na ich powierzchnię. Uprawnienie to nie obejmuje tylko tych gruntów, które przeznaczone są w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego na cele nierolne.

Utrudnienia wynikające z aktualnego brzmienia ustawy

REKLAMA

Umowy sprzedaży nieruchomości muszą mieć formę aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Oznacza to, że właściciel gruntu najpierw musi zawrzeć warunkową umowę sprzedaży, potem zaoferować ziemię ANR. Dopiero jeżeli Agencja nie skorzysta ze swojego prawa (ma na to 30 dni), wówczas należy ponownie udać się do notariusza i sporządzić umową przenoszącą własność. Wiąże się to z większymi formalnościami i dużo wyższymi kosztami.

Projektodawcy podkreślają, że znaczna część nieruchomości objętych ustawą, to nieruchomości faktycznie nierolne. Traktowane są przez notariuszy jako rolne, wyłącznie dlatego, że wygasły miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto, spośród około 80 tys. umów przekazywanych rocznie do Agencji, aż 80% dotyczy nieruchomości o powierzchni poniżej 1 ha. Jak wskazują projektodawcy, obrót takimi gruntami nie wpływa na poprawę struktury agrarnej.

Prawo pierwokupu po zmianach

Zgodnie z projektem ustawy nowelizującej, prawo pierwokupu będzie przysługiwało Agencji Nieruchomości Rolnych, gdy przedmiotem sprzedaży będzie nieruchomość rolna o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Takie ograniczenie będzie korzystne zarówno dla osób zamierzających sprzedać nieruchomość rolną, jak i dla samej Agencji.

Dla właścicieli będzie wiązało się to z mniejszymi kosztami i formalnościami - wystarczy jedna wizyta u notariusza, nie trzeba będzie czekać na decyzję Agencji w sprawie wykonania prawa pierwokupu.

Zobacz również serwis: Najem

Agencja będzie mogła w mniejszym stopniu angażować się w czynności typowo biurokratyczne. Dzięki temu dokonywać będzie bardziej szczegółowych analiz celowości korzystania z prawa pierwokupu w przypadku większych nieruchomości rolnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA