REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo pierwokupu dla Agencji Nieruchomości Rolnych

REKLAMA

REKLAMA

W Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi miało miejsce pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Po wprowadzeniu zmian Agencja Nieruchomości Rolnych będzie posiadała prawo pierwokupu nieruchomości rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha.

Aktualne przepisy

REKLAMA

W obecnym brzmieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, ANR posiada prawo pierwokupu w stosunku do wszystkich nieruchomości, bez względu na ich powierzchnię. Uprawnienie to nie obejmuje tylko tych gruntów, które przeznaczone są w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego na cele nierolne.

Utrudnienia wynikające z aktualnego brzmienia ustawy

REKLAMA

Umowy sprzedaży nieruchomości muszą mieć formę aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Oznacza to, że właściciel gruntu najpierw musi zawrzeć warunkową umowę sprzedaży, potem zaoferować ziemię ANR. Dopiero jeżeli Agencja nie skorzysta ze swojego prawa (ma na to 30 dni), wówczas należy ponownie udać się do notariusza i sporządzić umową przenoszącą własność. Wiąże się to z większymi formalnościami i dużo wyższymi kosztami.

Projektodawcy podkreślają, że znaczna część nieruchomości objętych ustawą, to nieruchomości faktycznie nierolne. Traktowane są przez notariuszy jako rolne, wyłącznie dlatego, że wygasły miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto, spośród około 80 tys. umów przekazywanych rocznie do Agencji, aż 80% dotyczy nieruchomości o powierzchni poniżej 1 ha. Jak wskazują projektodawcy, obrót takimi gruntami nie wpływa na poprawę struktury agrarnej.

Prawo pierwokupu po zmianach

Zgodnie z projektem ustawy nowelizującej, prawo pierwokupu będzie przysługiwało Agencji Nieruchomości Rolnych, gdy przedmiotem sprzedaży będzie nieruchomość rolna o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Takie ograniczenie będzie korzystne zarówno dla osób zamierzających sprzedać nieruchomość rolną, jak i dla samej Agencji.

Dla właścicieli będzie wiązało się to z mniejszymi kosztami i formalnościami - wystarczy jedna wizyta u notariusza, nie trzeba będzie czekać na decyzję Agencji w sprawie wykonania prawa pierwokupu.

Zobacz również serwis: Najem

Agencja będzie mogła w mniejszym stopniu angażować się w czynności typowo biurokratyczne. Dzięki temu dokonywać będzie bardziej szczegółowych analiz celowości korzystania z prawa pierwokupu w przypadku większych nieruchomości rolnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA