REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa najmu, a umowa dzierżawy

Andrzej Szczerbowski
Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na oddanie danej rzeczy w używanie powinniśmy zastanowić się, na tym na jakiej podstawie oprzeć, takie przekazanie. Prawo przewiduje tu bowiem dwie podstawowe formy, które na pierwszy rzut oka niczym wielkim się od siebie nie różnią. Jedna z nich to umowa najmu, druga to umowa dzierżawy.

Podobieństwa

REKLAMA

Zarówno najem, jaki i dzierżawa są umieszczone w III Księdze, XVII Tytule Kodeksu cywilnego o nazwie „Najem i Dzierżawa”. Takie umiejscowienie regulacji prawnych dotyczących najmu i dzierżawy skłania do wniosku, że obie te umowy są do siebie bardzo zbliżone, a konkretnie można stwierdzić, że dzierżawa jest pewna odmianą najmu. Wyrazem tego jest przepis, który nakazuje stosowanie do umowy dzierżawy, przepisów o najmie. 

Dzierżawa

Poprzez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Powyższa definicja dzierżawy różni się od najmu jedynie tym, iż dzierżawca może pobierać pożytki z przedmiotu dzierżawy. To dodatkowe sformułowanie mówiące o „pobieraniu pożytków” ma fundamentalne znaczenie dla rozróżnienia umowy najmu i dzierżawy. W tym miejscu musimy nazwać pojęcie „pożytków”, otóż mamy trzy rodzaje pożytków:

  • - pożytki naturalne, czyli płody oraz inne odłączone od niej części składowe (będą to np. zbiory zbóż, warzyw, owoców z dzierżawionego gruntu);
  • - pożytki cywilne, czyli dochody jakie wynikają ze stosunków prawnych (różnego rodzaju umów np. kupna-sprzedaży, dochody przedsiębiorstwa);
  • - pożytki prawa, czyli dochody jakie prawo przynosi zgodnie ze swym społeczno-gospodarczym przeznaczeniem (np. odsetki od pożyczki, opłaty licencyjne, dochody z praw autorskich).

Wynika z tego, że umowa dzierżawy powinna być stosowana do rzeczy i praw, które ze swojej natury przynoszą określone pożytki. Tak też się dzieje, a w przeważającej większości umowę dzierżawy w polskich realiach stosuje się przede wszystkim go gruntów rolnych. Potwierdzeniem tego jest szereg szczegółowych regulacji odnoszących się do dzierżawy której przedmiotem są grunty rolne (np. w zakresie wypowiadania umowy dzierżawy, prawa zastawu, pozostawionych zasiewów) . Co nie stoi na przeszkodzie temu by tą umowę stosowano również do innego typu rzeczy (ruchomych, bądź nieruchomych), jak również praw. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różnice pomiędzy najmem a dzierżawą

REKLAMA

W umowie najmu nie jest konieczna zgoda wynajmującego, co do oddania rzeczy w podnajem lub bezpłatne używanie przez najemcę na rzecz osoby trzeciej (z wyjątkiem najmu lokali- gdzie jest wymagana zgoda wynajmującego). Umowa dzierżawy zabezpiecza w tym względzie prawa wydzierającego i nie pozwala na oddanie rzeczy w bezpłatne używanie lub poddzierżawę bez jego zgody. Oznacza to, że dzierżawca nie może oddać rzeczy osobie trzeciej bez zgody wydzierżawiającego, ponieważ może to skutkować wypowiedzeniem umowy bez zachowania terminów wypowiedzenia. 

Jan Kowalski chcąc oddać w użytkowanie 5 ha gruntów rolnych Tomaszowi Nowakowi powinien z nim zawrzeć umowę dzierżawy, która jest w zasadzie kierowana do tego rodzaju rzeczy tj. nieruchomości gruntowych. Pozwoli to na bezpieczne korzystanie z gruntu przez Tomasza Nowaka, który będzie on mógł uprawiać tą ziemie i zbierać z niej uprawy. Natomiast Jan Kowalski również korzysta z większej ochrony prawnej chociażby w tym względzie, że bez jego zgody Nowak nie może oddać ziemi w bezpłatne używanie lub ją poddzierżawić.

Umowę najmu można zawrzeć na okres oznaczony do lat 10, a od 2009 r. najem między przedsiębiorcami może być zawarty na okres oznaczony do lat 30. Natomiast dzierżawę na czas oznaczony można zawrzeć do lat 30 i to bez znaczenia, czy jest się przedsiębiorcą, czy osobą prywatną. 

Czynsz

REKLAMA

Z zasady czynsz w umowie najmu powinien być płatny z góry za dany okres (jeśli strony nie postanowiły inaczej), a czynsz w przypadku dzierżawy powinien być płacony z dołu za dany okres rozliczeniowy. Wynika to z faktu, że dzierżawca powinien najpierw osiągnąć zysk z przedmiotu dzierżawy, a następnie zapłacić czynsz wydzierżawiającemu. Inne są również terminy płatności w umowie najmu co do zasady są to terminy miesięczne, a w umowie dzierżawy ustawodawca wskazuje na termin półroczny.

W przypadku gruntów rolnych powinno preferować się czynsz roczny ze względu na specyfikę zbiorów (zbiory owoców w sadach, żniwa, wykopki odbywają się tylko raz w roku) oznacza to dzierżawca w zasadzie raz w rok dokonuje sprzedaży swoich zbiorów i otrzymuje z tego tytułu zyski. Po dokonaniu sprzedaży swoich zbiorów może on spokojnie rozliczyć się z wydzierżawiającym grunty nie narażając się np. zapłatę odsetek. W stosunku do innych rzeczy ( np. samochodów, lokali) niezwiązanych gruntami rolnymi strony mogą określać inne terminy płatności czynszu mogą zaproponowany przez ustawodawcę termin półroczny, w umowie skrócić do 3 bądź 1 miesiąca. 

Tomasz Nowak jako dzierżawca gruntów rolnych zasiewa na nich pszenice. Logiczne wydaje się to, że czynsz za rok 2009 na podstawie umowy dzierżawy powinien płacić wydzierżawiającemu dopiero po zbiorach (żniwach), czyli lipcu-sierpniu 2009r. po tym jak sprzeda swoje zbiory.

Podstawa prawna art. 53-54, 659-679, 693-709 kodeksu cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA