REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zimna Zośka 2025 i zimni ogrodnicy w tym tygodniu [Majowe przymrozki]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
zimna zośka 2025 zimni ogrodnicy majowe przymrozki maj
Zimna Zośka 2025, zimni ogrodnicy - kiedy są majowe przymrozki, czy będzie jeszcze mróz?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy jest zimna Zośka 2025? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem? Jak zmiana klimatu wpływa na majowe przymrozki?

Kiedy jest zimna Zośka?

Zimna Zośka wypada co roku 15 maja w imieniny Zofii, stąd nazwa tego zjawiska. W 2025 r. zimna Zośka jest w czwartek. Natomiast zimni ogrodnicy trwają 3 dni. W 2025 przypadają na okres od poniedziałku do środy 12-14 maja.

REKLAMA

Zimni ogrodnicy 12-14 maj, zimna Zośka 15 maj 2025 r.

Zimni ogrodnicy 12-14 maj, zimna Zośka 15 maj 2025 r.

Shutterstock

Majowe przymrozki to występujące po sobie dni zimnych ogrodników i zimnej Zośki. Zimni ogrodnicy nazywani są również trzema zimnymi ogrodnikami, trzema zmarzłymi, lodami lub po prostu przymrozkami majowymi. Zimni ogrodnicy to dni wspomnienia świętych Pankracego, Serwacego i Bonifacego (imieniny), które wypadają właśnie po kolei 12, 13 i 14 maja. Data 15 maja to wspomnienie świętej Zofii, a więc imieniny Zofii i tzw. zimna Zośka.

Zimna Zośka, zimni ogrodnicy – co to jest?

REKLAMA

Zimna zośka, zimni ogrodnicy albo lody to różne określenia na to samo zjawisko atmosferyczne występujące co roku. Chodzi o przymrozki majowe następujące po pierwszym okresie ocieplenia. Takie przymrozki to zmora ogrodników. Mogą opóźnić, a nawet zniszczyć część lub całą uprawę. Od lat ogrodnicy znają tę datę i robią wszystko, by uchronić swoje rośliny przed negatywnym wpływem znacznego ochłodzenia. 

Niektóre rośliny wręcz wysadza się i sieje dopiero po zimnej zośce, np. psiankowate i dyniowate. Często uprawia się je wcześniej w szklarniach i innych tego typu ciepłych miejscach przystosowanych pod uprawę roślin ciepłolubnych.

 

Zimni ogrodnicy 12-14 maj

ShutterStock

Czasami chowa się na czas zimnych ogrodników bardziej delikatne rośliny do środka budynków, szklarń lub przykrywa je np. agrowłókniną czy kartonami.

 

Zimna Zośka 2025 - jak chronić uprawy?

ShutterStock

Jeszcze inni uprawiają wrażliwe na przymrozki rośliny w specjalnie przygotowanych inspektach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Jak chronić rośliny przy majowych przymrozkach?

ShutterStock

Zimna Zośka 2025

Czy w tym roku Zimna Zośka rzeczywiście wypada 15 maja? Nie sądzę. Prognozy pogody wskazują ochłodzenie na dni 12-15 maja, ale raczej mrozu w nocy nie będzie. Najzimniejsza ma być noc z 13 na 14 maja. Tak jak w zeszłym roku majowe przymrozki przyszły do nas wcześniej. W tym roku zimne noce mieliśmy na przełomie kwietnia i maja oraz na początku maja. Niektóre rośliny przymarzły. Te noce wymagały przykrycia mniej odpornych roślin lub schowania ich w cieplejsze miejsca. Czy będzie jeszcze mróz? Większych od ostatnich przymrozków w tym roku już nie powinno być. Przewiduje się jedną chłodniejszą noc około 20 maja. Mają być mniej więcej 2 stopnie na plusie.

Zimna Zośka – przysłowie, powiedzenie

Istnieje kilka powiedzeń związanych z okresem wiosennych przymrozków. Niektóre odnoszą się do zimnej Zośki, inne do zimnych ogrodników, a jeszcze inne do świętego Izydora – patrona rolników, osób ciężko pracujących, opiekuna zwierząt gospodarskich. Wspomnienie świętego Izydora przypada w dniu świętej Zofii czyli 15 maja. 

Oto najpopularniejsze powiedzenia i przysłowia związane z majowymi przymrozkami:

  1. Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy.
  2. Pankracy, Serwacy i Bonifacy chłodem się znaczą i zwykle płaczą.
  3. Pankracy, Serwacy i Bonifacy dla drzew wielcy niedobracy.
  4. Na świętego Izydora często bywa chłodna pora.
  5. Święty Izydor wołkami orze, kto go poprosi – temu pomoże.
  6. Święta Zofija kłosy rozwija.
  7. Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją.
  8. Gdy w Zofię zboże do pasa, na zimę chleb i okrasa.
  9. Na świętą Zofiję deszcz po polach bije.

Co oznacza zimna Zośka?

REKLAMA

Zimna Zośka to termin przyjęty zwyczajowo, który stanowi niejako granicę końcową okresu występowania przymrozków. Do 15 maja powinny pojawić się ostatnie przymrozki. Powodem może być docierające do Polski w wyniku cyrkulacji polarne, zimne powietrze (tzw. niż baryczny)

Mówi się, że po zimnej Zośce uprawy są już bezpieczne. Takiej obserwacji dokonali rolnicy i ogrodnicy lata temu. Wiedza o majowych zimnych ogrodnikach przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Tradycyjna nazwa używana jest do dziś, a termin ochłodzenia sprawdza się co roku, chociaż czasami jest on nieco przesunięty i występuje mniej więcej od 1 do 20 maja. 

Wraz ze zmianą klimatu w ostatnim czasie obserwuje się jeszcze wcześniejsze występowanie większych przymrozków. Na przykład rok temu główne przymrozki miały miejsce już w kwietniu (w okolicach 20 kwietnia). W połowie maja nastąpiły chłodniejsze dni, ale nie były one już bardzo dotkliwe, a spadek temperatur nie był aż tak znaczny. Natomiast w poprzednich latach spadki temperatur w maju potrafiły sięgać nawet kilkunastu stopni.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA