Zimozielone pnącza ogrodowe
REKLAMA
REKLAMA
W naszym klimacie najbardziej znanym i popularnym pnączem o zimozielonych liściach jest bluszcz pospolity (Hedera helix). Wspina się po podporach lub ścianach za pomocą specjalnie przystosowanych korzeni przybyszowych wytwarzanych przez pędy. Bluszcz najlepiej będzie czuł się w cieniu lub półcieniu. Jeśli nie będzie miał podpory z powodzeniem sprawdza się jako roślina okrywowa.
REKLAMA
Atrakcyjną odmianą bluszczu jest `Arborescens` o wydłużonych i jajowatych liściach i kwitnących pędach oraz `Thorndale` o jaśniejszym unerwieniu na liściach. Z kolei odmiana `Goldheart` zwraca uwagę liśćmi o brzegach ciemnozielonych i złocistożółtych w środku. Ciekawym gatunkiem jest też bluszcz irlandzki (Hedera hibernica) o ładnych ciemnozielonych liściach, nieco większych od bluszczu pospolitego.
Zobacz także: Pnącza w ogrodzie
Wiciokrzewy
REKLAMA
W zimie nie zrzucają liści także niektóre wiciokrzewy. Wiciokrzew Henryiego (Lonicera henryi) ma ładne podłużnielancetowate, gładkie liście. Mogą one osiągnąć długość około 10 cm. W czerwcu i lipcu roślina ta wytwarza nieliczne ciemnopurpurowe rurkowate kwiaty.
Innym mało znanym zimozielonym pnączem jest wiciokrzew japoński (Lonicera japonica). Odmiana `Aureoreticulata` ma bardzo ciekawe zielonożółte, choć nieduże liście. Inne ciekawe odmiany to `Halliana` i `Graham Thomas` o żółtawych kwiatach kwitnących od maja do października.
Wiciokrzew zaostrzony (Lonicera acuminata) jest bujnie rosnącym pnączem dorastającym jak większość wiciokrzewów do około 4m wysokości. Wytwarza masę, drobnych, owłosionych liści. Od czerwca do października zdobią go rurkowate kremowo-żółte kwiaty.
Zobacz także: Jakie są zalety stosowania pnączy?
Pamiętajmy, że w najbardziej surowe zimy nawet zimozielone pnącza mogą ucierpieć. Nie dziwmy się wtedy, że część liści opadnie a pędy nieco przemarzną. Wiosną po przycięciu powinny się szybko zregenerować.
REKLAMA
REKLAMA