REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Naturalne opryski przeciw mszycom w ogrodzie. Jak przygotować? Jak stosować?

Naturalne opryski przeciw mszycom w ogrodzie. Jak przygotować? Jak stosować?
Naturalne opryski przeciw mszycom w ogrodzie. Jak przygotować? Jak stosować?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zwalczać mszyce na różach, drzewach i krzewach owocowych i innych roślinach w ogrodzie? Jakie naturalne opryski można stosować? Jak przygotować i jak stosować naturalne wyciągi i wywary. Czy skutecznie zwalczają mszyce?

Co to są mszyce? Dlaczego trzeba je zwalczać w ogrodzie?

Mszyce, to małe pluskwiaki - występują zarówno osobniki uskrzydlone i bezskrzydłe, które żyją na Ziemi od milionów lat. Przez ten czas w toku ewolucji powstało blisko 5 tysięcy gatunków mszyc. A przynajmniej tyle zidentyfikowali dotąd afidolodzy. Tak, nauka o mszycach doczekała się swojej odrębnej nazwy: afidologia. Choćby ten jeden fakt potwierdza, że ludzie mieli - i niestety mają nadal -powody, by dobrze poznać biologię mszyc – głównie po to, by móc je zwalczać w uprawach roślin. 

Są to bowiem szkodniki roślin, które żywią się sokami roślinnymi, co może prowadzić do osłabienia roślin, zamierania ich pędów i spowodować ich choroby.

Mszyce mają wyjątkową zdolność do szybkiego namnażania się. Większość gatunków mszyc nie potrzebuje samca do rozmnażania i potrafi reprodukować się przez partenogenezę, co oznacza, że samice są w stanie rodzić potomstwo bez zapłodnienia.
Te owady są znane również z ich symbiotycznego związku z mrówkami. Niektóre gatunki mrówek "hodują" mszyce dla ich słodkiego wydzieliny zwanej miodkiem, który jest produktem przetworzenia soku roślinnego. Mrówki w zamian chronią mszyce przed drapieżnikami.

REKLAMA

mszyce

 

 

Shutterstock

W przypadku zauważenia mszyc na swoich roślinach, istnieje wiele różnych metod zarówno chemicznych, jak i naturalnych, które mogą pomóc w ich zwalczaniu. Należą do nich różne rodzaje pestycydów, opryski z wywarów, czy wyciągów rożnych roślin, a także naturalni drapieżnicy mszyc, takie jak biedronki, złotooki, larwy bzygów czy ważki.
Przyjrzyjmy się w tym artykule naturalnym opryskom na mszyce.

Naturalne preparaty do oprysków na mszyce

Nawet Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poleca opryski na mszyce preparatami z cebuli, czosnku, pokrzywy czy wrotyczu.

Są różne przepisy na te roślinne preparaty (wywary, wyciągi, gnojówki – maceraty). Najpopularniejsza jest na pewno ….

Gnojówka z pokrzyw 

REKLAMA

Poniżej podajemy przepis ze strony Lasów Państwowych:

Składniki:
• 1 kg świeżych pokrzyw
• 10 litrów świeżej wody
• plastikowe naczynie
 Przygotowanie:
• Zerwij młode ziele przed kwitnieniem.
• Potnij na mniejsze części.
• Ułóż na dnie wiadra.
• Zalej odstaną wodą.
• Przykryj gazą, nie zamykaj wiadra.
• Mieszaj codziennie.

Zastosowanie:
Roztwór przez zastosowaniem wymaga rozcieńczenia z wodą:
• 1 część gnojówki na 10 części wody – do stosowania jako nawóz do podlewania gleby.
• 1/20 – jako środek ochrony roślin do opryskiwania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fachowym i publicznie dostępnym źródłem wiedzy o preparatach roślinnych przeznaczonych do ochrony roślin (w tym także do zwalczania mszyc) jest publikacja Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu SPORZĄDZANIE KOMPOSTÓW I BIOPREPARATÓW - Naturalne metody podtrzymywania żyzności gleby i ochrony roślin”, której autorem jest Marek Krysztoforski. Poniżej przedstawiamy wybrane biopreparaty do ochrony roślin przed mszycami z tej publikacji.

 

Wyciąg z łusek cebuli

Około 200 g łusek z cebuli trzeba zalać 10 litrami ciepłej wody. Pozostawić na okres 4-5 dni. Stosować do oprysków na rośliny bez rozcieńczenia.

Wyciąg lub wywar z ząbków czosnku

200 g ząbków czosnku zemleć, zalać 10 l wody i odstawić na 3 lub 4 dni (lub zagotować 20 minut), nie rozcieńczać, stosować zapobiegawczo i leczniczo.

Wyciąg z łusek i suchych liści czosnku

Około 100g łusek i suchych liści czosnku zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24 godziny. Opryskiwać mszyce na roślinach świeżym, nierozcieńczonym wyciągiem. 

Wyciąg z aksamitki

1 kg suchych kwitnących aksamitek trzeba zalać 10 litrami ciepłej wody, pozostawić na dwa dni, następnie przecedzić, dodać 40 g szarego mydła. Stosować do oprysków bez rozcieńczenia.

Wyciąg z bzu czarnego

1 kg świeżych lub 200 g suszonych liści i kwiatów trzeba moczyć w 10 l wody przez 24 godziny, potem rozcieńczyć wodą w proporcji 1/10 i tak otrzymanym roztworem można opryskiwać rośliny.

Gnojówka ze skrzypu polnego

Zebrać całe części nadziemne rośliny, używać świeżego lub wysuszonego. 1 kg świeżych lub 200 g suszonych roślin pozostawić w 10 l wody na 4 do 5 dni do fermentacji, przed zastosowaniem rozcieńczyć 1:50, opryskiwać przy słonecznej pogodzie.

Wyciąg z mniszka lekarskiego

Około 250 g rozdrobnionych korzeni mniszka lekarskiego lub 400 g liści zalać 10 l wody i pozostawić na 3 godziny. Następnie przecedzić. Tym wyciągiem trzeba opryskiwać kilkakrotnie mszyce bez rozcieńczenia.

Wyciąg z pokrzywy

Ok. 1 kg świeżych pokrzyw (zebranych w czasie kwitnienia) lub 250 g suszu zalać 5 litrami wody, moczyć przez 24 h. Taki wyciąg można stosować do oprysków na mszyce nierozcieńczony.

Wywar z liści i łodyg pomidora

Ok. 1 kg świeżych liści i łodyg pomidorów gotować w 10 l wody przez około 30 min., przed zastosowaniem do oprysków na mszyce ostudzić i rozcieńczyć wodą w proporcji 1:3 (1 część wywaru i 3 części wody).

 

Ważne
Jak skutecznie dokonywać oprysków na mszyce?

Wszystkie opryski, aby były skuteczne, muszą fizycznie spaść na mszyce. Bywa to oczywiście trudne, bo mszyce żerują z reguły na spodzie liści. A liście na skutek żerowania mszyc zwijają się, czym dodatkowo osłaniają owady przed opryskiem.

Oczywiście opryski warto powtarzać za każdym razem kiedy pojawiają się mszyce.

opryski, ochrona roślin, mszyce, szkodniki roślin

 

 

Shutterstock

Inne domowe sposoby na mszyce

Oprócz powyższych preparatów, na forach internetowych niektórzy ogrodnicy rekomendują opryski na mszyce:

- mlekiem (najlepiej 3,2% tłuszczu) - wymieszanym z wodą w proporcji 1:1,
- coca colą – wymieszaną z wodą w proporcji 1:1,
- octem – wymieszanym z wodą w proporcji 1:10 (1 część octu i 10 części wody) – niektórzy dodają do tej mieszanki troszkę płynu do mycia naczyń lub szarego mydła,
- płynem do mycia naczyń – pół małej łyżeczki płynu wymieszanej z 1 litrem wody (jest też wariant z dodatkiem do tego roztworu pół małej łyżeczki sody oczyszczonej).

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA