REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Naturalne opryski przeciw mszycom w ogrodzie. Jak przygotować? Jak stosować?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Naturalne opryski przeciw mszycom w ogrodzie. Jak przygotować? Jak stosować?
Naturalne opryski przeciw mszycom w ogrodzie. Jak przygotować? Jak stosować?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zwalczać mszyce na różach, drzewach i krzewach owocowych i innych roślinach w ogrodzie? Jakie naturalne opryski można stosować? Jak przygotować i jak stosować naturalne wyciągi i wywary. Czy skutecznie zwalczają mszyce?

Co to są mszyce? Dlaczego trzeba je zwalczać w ogrodzie?

Mszyce, to małe pluskwiaki - występują zarówno osobniki uskrzydlone i bezskrzydłe, które żyją na Ziemi od milionów lat. Przez ten czas w toku ewolucji powstało blisko 5 tysięcy gatunków mszyc. A przynajmniej tyle zidentyfikowali dotąd afidolodzy. Tak, nauka o mszycach doczekała się swojej odrębnej nazwy: afidologia. Choćby ten jeden fakt potwierdza, że ludzie mieli - i niestety mają nadal -powody, by dobrze poznać biologię mszyc – głównie po to, by móc je zwalczać w uprawach roślin. 

Są to bowiem szkodniki roślin, które żywią się sokami roślinnymi, co może prowadzić do osłabienia roślin, zamierania ich pędów i spowodować ich choroby.

Mszyce mają wyjątkową zdolność do szybkiego namnażania się. Większość gatunków mszyc nie potrzebuje samca do rozmnażania i potrafi reprodukować się przez partenogenezę, co oznacza, że samice są w stanie rodzić potomstwo bez zapłodnienia.
Te owady są znane również z ich symbiotycznego związku z mrówkami. Niektóre gatunki mrówek "hodują" mszyce dla ich słodkiego wydzieliny zwanej miodkiem, który jest produktem przetworzenia soku roślinnego. Mrówki w zamian chronią mszyce przed drapieżnikami.

REKLAMA

 

 

Shutterstock

W przypadku zauważenia mszyc na swoich roślinach, istnieje wiele różnych metod zarówno chemicznych, jak i naturalnych, które mogą pomóc w ich zwalczaniu. Należą do nich różne rodzaje pestycydów, opryski z wywarów, czy wyciągów rożnych roślin, a także naturalni drapieżnicy mszyc, takie jak biedronki, złotooki, larwy bzygów czy ważki.
Przyjrzyjmy się w tym artykule naturalnym opryskom na mszyce.

Naturalne preparaty do oprysków na mszyce

Nawet Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poleca opryski na mszyce preparatami z cebuli, czosnku, pokrzywy czy wrotyczu.

Są różne przepisy na te roślinne preparaty (wywary, wyciągi, gnojówki – maceraty). Najpopularniejsza jest na pewno ….

Gnojówka z pokrzyw 

REKLAMA

Poniżej podajemy przepis ze strony Lasów Państwowych:

Składniki:
• 1 kg świeżych pokrzyw
• 10 litrów świeżej wody
• plastikowe naczynie
 Przygotowanie:
• Zerwij młode ziele przed kwitnieniem.
• Potnij na mniejsze części.
• Ułóż na dnie wiadra.
• Zalej odstaną wodą.
• Przykryj gazą, nie zamykaj wiadra.
• Mieszaj codziennie.

Zastosowanie:
Roztwór przez zastosowaniem wymaga rozcieńczenia z wodą:
• 1 część gnojówki na 10 części wody – do stosowania jako nawóz do podlewania gleby.
• 1/20 – jako środek ochrony roślin do opryskiwania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fachowym i publicznie dostępnym źródłem wiedzy o preparatach roślinnych przeznaczonych do ochrony roślin (w tym także do zwalczania mszyc) jest publikacja Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu SPORZĄDZANIE KOMPOSTÓW I BIOPREPARATÓW - Naturalne metody podtrzymywania żyzności gleby i ochrony roślin”, której autorem jest Marek Krysztoforski. Poniżej przedstawiamy wybrane biopreparaty do ochrony roślin przed mszycami z tej publikacji.

 

Wyciąg z łusek cebuli

Około 200 g łusek z cebuli trzeba zalać 10 litrami ciepłej wody. Pozostawić na okres 4-5 dni. Stosować do oprysków na rośliny bez rozcieńczenia.

Wyciąg lub wywar z ząbków czosnku

200 g ząbków czosnku zemleć, zalać 10 l wody i odstawić na 3 lub 4 dni (lub zagotować 20 minut), nie rozcieńczać, stosować zapobiegawczo i leczniczo.

Wyciąg z łusek i suchych liści czosnku

Około 100g łusek i suchych liści czosnku zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24 godziny. Opryskiwać mszyce na roślinach świeżym, nierozcieńczonym wyciągiem. 

Wyciąg z aksamitki

1 kg suchych kwitnących aksamitek trzeba zalać 10 litrami ciepłej wody, pozostawić na dwa dni, następnie przecedzić, dodać 40 g szarego mydła. Stosować do oprysków bez rozcieńczenia.

Wyciąg z bzu czarnego

1 kg świeżych lub 200 g suszonych liści i kwiatów trzeba moczyć w 10 l wody przez 24 godziny, potem rozcieńczyć wodą w proporcji 1/10 i tak otrzymanym roztworem można opryskiwać rośliny.

Gnojówka ze skrzypu polnego

Zebrać całe części nadziemne rośliny, używać świeżego lub wysuszonego. 1 kg świeżych lub 200 g suszonych roślin pozostawić w 10 l wody na 4 do 5 dni do fermentacji, przed zastosowaniem rozcieńczyć 1:50, opryskiwać przy słonecznej pogodzie.

Wyciąg z mniszka lekarskiego

Około 250 g rozdrobnionych korzeni mniszka lekarskiego lub 400 g liści zalać 10 l wody i pozostawić na 3 godziny. Następnie przecedzić. Tym wyciągiem trzeba opryskiwać kilkakrotnie mszyce bez rozcieńczenia.

Wyciąg z pokrzywy

Ok. 1 kg świeżych pokrzyw (zebranych w czasie kwitnienia) lub 250 g suszu zalać 5 litrami wody, moczyć przez 24 h. Taki wyciąg można stosować do oprysków na mszyce nierozcieńczony.

Wywar z liści i łodyg pomidora

Ok. 1 kg świeżych liści i łodyg pomidorów gotować w 10 l wody przez około 30 min., przed zastosowaniem do oprysków na mszyce ostudzić i rozcieńczyć wodą w proporcji 1:3 (1 część wywaru i 3 części wody).

 

Ważne
Jak skutecznie dokonywać oprysków na mszyce?

Wszystkie opryski, aby były skuteczne, muszą fizycznie spaść na mszyce. Bywa to oczywiście trudne, bo mszyce żerują z reguły na spodzie liści. A liście na skutek żerowania mszyc zwijają się, czym dodatkowo osłaniają owady przed opryskiem.

Oczywiście opryski warto powtarzać za każdym razem kiedy pojawiają się mszyce.

 

 

Shutterstock

Inne domowe sposoby na mszyce

Oprócz powyższych preparatów, na forach internetowych niektórzy ogrodnicy rekomendują opryski na mszyce:

- mlekiem (najlepiej 3,2% tłuszczu) - wymieszanym z wodą w proporcji 1:1,
- coca colą – wymieszaną z wodą w proporcji 1:1,
- octem – wymieszanym z wodą w proporcji 1:10 (1 część octu i 10 części wody) – niektórzy dodają do tej mieszanki troszkę płynu do mycia naczyń lub szarego mydła,
- płynem do mycia naczyń – pół małej łyżeczki płynu wymieszanej z 1 litrem wody (jest też wariant z dodatkiem do tego roztworu pół małej łyżeczki sody oczyszczonej).

oprac. Paweł Huczko

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA