REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Naturalne opryski przeciw mszycom w ogrodzie. Jak przygotować? Jak stosować?

Naturalne opryski przeciw mszycom w ogrodzie. Jak przygotować? Jak stosować?
Naturalne opryski przeciw mszycom w ogrodzie. Jak przygotować? Jak stosować?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zwalczać mszyce na różach, drzewach i krzewach owocowych i innych roślinach w ogrodzie? Jakie naturalne opryski można stosować? Jak przygotować i jak stosować naturalne wyciągi i wywary. Czy skutecznie zwalczają mszyce?

Co to są mszyce? Dlaczego trzeba je zwalczać w ogrodzie?

Mszyce, to małe pluskwiaki - występują zarówno osobniki uskrzydlone i bezskrzydłe, które żyją na Ziemi od milionów lat. Przez ten czas w toku ewolucji powstało blisko 5 tysięcy gatunków mszyc. A przynajmniej tyle zidentyfikowali dotąd afidolodzy. Tak, nauka o mszycach doczekała się swojej odrębnej nazwy: afidologia. Choćby ten jeden fakt potwierdza, że ludzie mieli - i niestety mają nadal -powody, by dobrze poznać biologię mszyc – głównie po to, by móc je zwalczać w uprawach roślin. 

Są to bowiem szkodniki roślin, które żywią się sokami roślinnymi, co może prowadzić do osłabienia roślin, zamierania ich pędów i spowodować ich choroby.

Mszyce mają wyjątkową zdolność do szybkiego namnażania się. Większość gatunków mszyc nie potrzebuje samca do rozmnażania i potrafi reprodukować się przez partenogenezę, co oznacza, że samice są w stanie rodzić potomstwo bez zapłodnienia.
Te owady są znane również z ich symbiotycznego związku z mrówkami. Niektóre gatunki mrówek "hodują" mszyce dla ich słodkiego wydzieliny zwanej miodkiem, który jest produktem przetworzenia soku roślinnego. Mrówki w zamian chronią mszyce przed drapieżnikami.

REKLAMA

mszyce

 

 

Shutterstock

W przypadku zauważenia mszyc na swoich roślinach, istnieje wiele różnych metod zarówno chemicznych, jak i naturalnych, które mogą pomóc w ich zwalczaniu. Należą do nich różne rodzaje pestycydów, opryski z wywarów, czy wyciągów rożnych roślin, a także naturalni drapieżnicy mszyc, takie jak biedronki, złotooki, larwy bzygów czy ważki.
Przyjrzyjmy się w tym artykule naturalnym opryskom na mszyce.

Naturalne preparaty do oprysków na mszyce

Nawet Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poleca opryski na mszyce preparatami z cebuli, czosnku, pokrzywy czy wrotyczu.

Są różne przepisy na te roślinne preparaty (wywary, wyciągi, gnojówki – maceraty). Najpopularniejsza jest na pewno ….

Gnojówka z pokrzyw 

REKLAMA

Poniżej podajemy przepis ze strony Lasów Państwowych:

Składniki:
• 1 kg świeżych pokrzyw
• 10 litrów świeżej wody
• plastikowe naczynie
 Przygotowanie:
• Zerwij młode ziele przed kwitnieniem.
• Potnij na mniejsze części.
• Ułóż na dnie wiadra.
• Zalej odstaną wodą.
• Przykryj gazą, nie zamykaj wiadra.
• Mieszaj codziennie.

Zastosowanie:
Roztwór przez zastosowaniem wymaga rozcieńczenia z wodą:
• 1 część gnojówki na 10 części wody – do stosowania jako nawóz do podlewania gleby.
• 1/20 – jako środek ochrony roślin do opryskiwania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fachowym i publicznie dostępnym źródłem wiedzy o preparatach roślinnych przeznaczonych do ochrony roślin (w tym także do zwalczania mszyc) jest publikacja Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu SPORZĄDZANIE KOMPOSTÓW I BIOPREPARATÓW - Naturalne metody podtrzymywania żyzności gleby i ochrony roślin”, której autorem jest Marek Krysztoforski. Poniżej przedstawiamy wybrane biopreparaty do ochrony roślin przed mszycami z tej publikacji.

 

Wyciąg z łusek cebuli

Około 200 g łusek z cebuli trzeba zalać 10 litrami ciepłej wody. Pozostawić na okres 4-5 dni. Stosować do oprysków na rośliny bez rozcieńczenia.

Wyciąg lub wywar z ząbków czosnku

200 g ząbków czosnku zemleć, zalać 10 l wody i odstawić na 3 lub 4 dni (lub zagotować 20 minut), nie rozcieńczać, stosować zapobiegawczo i leczniczo.

Wyciąg z łusek i suchych liści czosnku

Około 100g łusek i suchych liści czosnku zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24 godziny. Opryskiwać mszyce na roślinach świeżym, nierozcieńczonym wyciągiem. 

Wyciąg z aksamitki

1 kg suchych kwitnących aksamitek trzeba zalać 10 litrami ciepłej wody, pozostawić na dwa dni, następnie przecedzić, dodać 40 g szarego mydła. Stosować do oprysków bez rozcieńczenia.

Wyciąg z bzu czarnego

1 kg świeżych lub 200 g suszonych liści i kwiatów trzeba moczyć w 10 l wody przez 24 godziny, potem rozcieńczyć wodą w proporcji 1/10 i tak otrzymanym roztworem można opryskiwać rośliny.

Gnojówka ze skrzypu polnego

Zebrać całe części nadziemne rośliny, używać świeżego lub wysuszonego. 1 kg świeżych lub 200 g suszonych roślin pozostawić w 10 l wody na 4 do 5 dni do fermentacji, przed zastosowaniem rozcieńczyć 1:50, opryskiwać przy słonecznej pogodzie.

Wyciąg z mniszka lekarskiego

Około 250 g rozdrobnionych korzeni mniszka lekarskiego lub 400 g liści zalać 10 l wody i pozostawić na 3 godziny. Następnie przecedzić. Tym wyciągiem trzeba opryskiwać kilkakrotnie mszyce bez rozcieńczenia.

Wyciąg z pokrzywy

Ok. 1 kg świeżych pokrzyw (zebranych w czasie kwitnienia) lub 250 g suszu zalać 5 litrami wody, moczyć przez 24 h. Taki wyciąg można stosować do oprysków na mszyce nierozcieńczony.

Wywar z liści i łodyg pomidora

Ok. 1 kg świeżych liści i łodyg pomidorów gotować w 10 l wody przez około 30 min., przed zastosowaniem do oprysków na mszyce ostudzić i rozcieńczyć wodą w proporcji 1:3 (1 część wywaru i 3 części wody).

 

Ważne
Jak skutecznie dokonywać oprysków na mszyce?

Wszystkie opryski, aby były skuteczne, muszą fizycznie spaść na mszyce. Bywa to oczywiście trudne, bo mszyce żerują z reguły na spodzie liści. A liście na skutek żerowania mszyc zwijają się, czym dodatkowo osłaniają owady przed opryskiem.

Oczywiście opryski warto powtarzać za każdym razem kiedy pojawiają się mszyce.

opryski, ochrona roślin, mszyce, szkodniki roślin

 

 

Shutterstock

Inne domowe sposoby na mszyce

Oprócz powyższych preparatów, na forach internetowych niektórzy ogrodnicy rekomendują opryski na mszyce:

- mlekiem (najlepiej 3,2% tłuszczu) - wymieszanym z wodą w proporcji 1:1,
- coca colą – wymieszaną z wodą w proporcji 1:1,
- octem – wymieszanym z wodą w proporcji 1:10 (1 część octu i 10 części wody) – niektórzy dodają do tej mieszanki troszkę płynu do mycia naczyń lub szarego mydła,
- płynem do mycia naczyń – pół małej łyżeczki płynu wymieszanej z 1 litrem wody (jest też wariant z dodatkiem do tego roztworu pół małej łyżeczki sody oczyszczonej).

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA