Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
- Opodatkowanie garaży wielostanowiskowych
- Nowa definicja budowli
- Opodatkowanie infrastruktury kolejowej
Projekt przewiduje wprowadzenie autonomicznej definicji pojęcia “budynek” bez odwoływania się do przepisów pozapodatkowych. Budynek będzie definiowany jako obiekt wraz z instalacjami, wykonany z wyrobów budowlanych, trwale związany z gruntem, wydzielony przegrodami budowlanymi, posiadający fundamenty i dach. Instalacje wewnątrz budynku (np. elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna) nie będą podlegać opodatkowaniu, a podstawą opodatkowania budynku będzie jego powierzchnia użytkowa.
REKLAMA
Opodatkowanie garaży wielostanowiskowych
REKLAMA
Projekt ma na celu doprecyzowanie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych. Obecnie garaże wielostanowiskowe są odmiennie traktowane niż garaże niewyodrębnione prawnie, co prowadzi do różnic w opodatkowaniu. Projekt ma na celu wyeliminowanie tych różnic.
Od 1 stycznia 2025 roku garaże będą traktowane przez fiskusa jak mieszkania. Właściciele garaży zapłacą za nie taki sam podatek od nieruchomości jak za swoje lokum. Jednak ta zmiana będzie wiązać się z nowym obowiązkiem. Osoby fizyczne będące współwłaścicielami takich garaży będą musiały złożyć informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych właściwemu organowi podatkowemu do dnia 31 stycznia 2025 roku.
Nowa definicja budowli
W proponowanej definicji budowli zrezygnowano z odwołania do przepisów prawa budowlanego. Budowlami będą obiekty wykonane z użyciem wyrobów budowlanych wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dodatkowo, pojęciem budowli zostaną objęte również: części budowlane urządzeń, niestanowiących części budowli składającej się z obiektu wymienionego w załączniku nr 4, oraz instalacji i urządzeń tworzących z nim całość techniczno-użytkową; Przykłady to części budowlane kotłów i pieców przemysłowych; Części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych; Fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń; Przyłącza do obiektu budowlanego; Zbiorniki przeznaczone do gromadzenia materiałów sypkich, w kawałkach, w postaci ciekłej lub gazowej.
Opodatkowanie infrastruktury kolejowej
REKLAMA
Projekt wprowadza zmiany w zakresie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla obiektów infrastruktury kolejowej oraz lotnisk. Ponadto instytuty badawcze zostaną zwolnione z podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego. Zmiany mają dostosować się do aktualnych przepisów unijnych dotyczących ulg inwestycyjnych w gospodarstwach rolnych. Od 1 stycznia bieżącego roku nie można stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład terminala towarowego bez zgody Komisji Europejskiej.
W celu zapewnienia zgodności przepisów z art. 108 ust. 3 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), projektowana ustawa wyłącza stosowanie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej, w tym gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład terminala towarowego, od dnia 1 stycznia 2024 roku, bez zgody KE.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.