REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Projekt przewiduje wprowadzenie autonomicznej definicji pojęcia “budynek” bez odwoływania się do przepisów pozapodatkowych. Budynek będzie definiowany jako obiekt wraz z instalacjami, wykonany z wyrobów budowlanych, trwale związany z gruntem, wydzielony przegrodami budowlanymi, posiadający fundamenty i dach. Instalacje wewnątrz budynku (np. elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna) nie będą podlegać opodatkowaniu, a podstawą opodatkowania budynku będzie jego powierzchnia użytkowa.

REKLAMA

Opodatkowanie garaży wielostanowiskowych

REKLAMA

Projekt ma na celu doprecyzowanie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych. Obecnie garaże wielostanowiskowe są odmiennie traktowane niż garaże niewyodrębnione prawnie, co prowadzi do różnic w opodatkowaniu. Projekt ma na celu wyeliminowanie tych różnic.

 Od 1 stycznia 2025 roku garaże będą traktowane przez fiskusa jak mieszkania. Właściciele garaży zapłacą za nie taki sam podatek od nieruchomości jak za swoje lokum. Jednak ta zmiana będzie wiązać się z nowym obowiązkiem. Osoby fizyczne będące współwłaścicielami takich garaży będą musiały złożyć informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych właściwemu organowi podatkowemu do dnia 31 stycznia 2025 roku.

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Nowa definicja budowli

W proponowanej definicji budowli zrezygnowano z odwołania do przepisów prawa budowlanego. Budowlami będą obiekty wykonane z użyciem wyrobów budowlanych wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dodatkowo, pojęciem budowli zostaną objęte również: części budowlane urządzeń, niestanowiących części budowli składającej się z obiektu wymienionego w załączniku nr 4, oraz instalacji i urządzeń tworzących z nim całość techniczno-użytkową; Przykłady to części budowlane kotłów i pieców przemysłowych; Części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych; Fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń; Przyłącza do obiektu budowlanego; Zbiorniki przeznaczone do gromadzenia materiałów sypkich, w kawałkach, w postaci ciekłej lub gazowej. 

Opodatkowanie infrastruktury kolejowej

REKLAMA

Projekt wprowadza zmiany w zakresie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla obiektów infrastruktury kolejowej oraz lotnisk. Ponadto instytuty badawcze zostaną zwolnione z podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego. Zmiany mają dostosować się do aktualnych przepisów unijnych dotyczących ulg inwestycyjnych w gospodarstwach rolnych. Od 1 stycznia bieżącego roku nie można stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład terminala towarowego bez zgody Komisji Europejskiej.

W celu zapewnienia zgodności przepisów z art. 108 ust. 3 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), projektowana ustawa wyłącza stosowanie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej, w tym gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład terminala towarowego, od dnia 1 stycznia 2024 roku, bez zgody KE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA