REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
umowa, najem krótkoterminowy, wynajem, mieszkanie
Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Choć większość gości to osoby uczciwe i dbające o cudze mienie, zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do szkód – zarówno przypadkowych, jak i celowych. Dlatego kluczowe jest posiadanie ubezpieczenia, które nie tylko dopuszcza taki sposób użytkowania mieszkania, ale również oferuje kompleksową ochronę.

REKLAMA

Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego?

REKLAMA

W ocenie prezes Fairy Flats Ewy Wielgórskiej, posiadanie dobrej polisy bez wyłączeń jest podstawą. Szkodowość w tego typu najmie wbrew legendom miejskim jest nieduża i głównie występują szkody takie jak awaria urządzeń wodno-kanalizacyjnych i zalania, czyli takie zdarzenia, jakie przytrafiają się przy zamieszkaniu na stałe. Niemniej jednak występuje tu czynnik ryzyka związany z rotacją najemców. Nawet jeśli 99 najemców będzie w pełni szanować pozostawione wyposażenie, to może trafić się jedna osoba, która dokona szkód - nieumyślnie lub np. przez niedopilnowanie dzieci. Posiadanie dobrej polisy bez wyłączeń to podstawa - powiedziała Wielgórska.

Wskazała, że dobrze skonstruowana polisa obejmuje ubezpieczenie murów i stałych elementów wyposażenia, takich jak zabudowa kuchenna czy podłogi, a także ruchomości domowe, czyli meble, sprzęt RTV i AGD. Niezwykle istotna jest również ochrona przed kradzieżą z włamaniem oraz aktami wandalizmu – również tymi, których mogą dopuścić się sami najemcy.

Kluczowym elementem jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej najemcy. Taka polisa chroni właściciela na wypadek szkód wyrządzonych przez gościa – zarówno w lokalu, jak i w mieniu osób trzecich, na przykład sąsiadów. Warto również zwrócić uwagę na obecność pakietu assistance dostępnego 24/7 – obejmującego usługi fachowców i drobne naprawy – oraz na ubezpieczenie utraty czynszu.

Jak wybrać ubezpieczenie dopasowane do najmu krótkoterminowego?

REKLAMA

Polisa powinna kompleksowo zabezpieczać nieruchomość i uwzględniać specyfikę krótkoterminowego najmu, który rządzi się innymi prawami niż tradycyjny wynajem długoterminowy. Równie istotna jest dokładna analiza wyłączeń odpowiedzialności – to one decydują o tym, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Niedopatrzenia w tym zakresie mogą skutkować nieprzyjemnymi niespodziankami, gdy dojdzie do szkody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotny jest również wybór sprawdzonego towarzystwa ubezpieczeniowego, oferującego polisy specjalnie dostosowane do potrzeb wynajmu krótkoterminowego. Brokerzy ubezpieczeniowi, którzy nie znają specyfiki rynku wynajmu krótkoterminowego, mogą nieświadomie wprowadzić w błąd właścicieli mieszkań wynajmujących swoje lokale na Airbnb. Na rynku są polisy ubezpieczeniowe, które zezwalają na wynajem krótkoterminowy, ale w wielu z nich mamy OC Najemcy wyłącznie w zakresie ryzyk fundamentalnych, takich jak pożar czy zalanie - wytłumaczyła Wielgórska. Zauważyła także, że rzadkością są również polisy z ochroną czynszu w przypadku, gdy mieszkanie nie nadaje się do zamieszkania w wyniku awarii. To są bardzo istotne kwestie, gdy np. mamy gości i musimy ich relokować do innego lokalu - przekazała.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Second home (dom rekreacyjny) nie tylko dla bogatych. Ile kosztuje taka przyjemność w 2025 roku?

W Polsce obserwujemy rosnące zainteresowanie tzw. „second home”, czyli domem rekreacyjnym. To trend, który dotyczy nie tylko najbogatszych, ale również klasy średniej. Jakie kierunki wybierają Polacy? Góry, morze czy zagraniczne kurorty? Jakie udogodnienia są dla nich kluczowe? I wreszcie – ile są w stanie zapłacić za swój azyl od codzienności?

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

REKLAMA

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

REKLAMA