REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem instytucjonalny w Polsce - oferta, trendy

Najem instytucjonalny w Polsce - oferta, trendy
Najem instytucjonalny w Polsce - oferta, trendy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce (Private Rented Sector) rozwija się niezwykle dynamicznie. Jest to spowodowane m.in. aktualnymi potrzebami i stylem życia młodego pokolenia. Wśród osób rozpoczynających samodzielne życie, będących na początku drogi zawodowej, obserwuje się brak zainteresowania zakupem nieruchomości. Generacja Z odchodzi od potrzeby posiadania i stawia na trend mobilności oraz elastyczności przez co najem staje się powszechną i ekonomiczną alternatywą dla zakupu własnego mieszkania. O inwestycjach budowanych na wynajem opowiada Magdalena Tarnowska, Dyrektor Działu Projektowego Decoroom.

Mieszkania na wynajem w Polsce w 2021 roku

Jak aktualnie wygląda rynek mieszkań na wynajem? Skąd wziął się taki trend?

REKLAMA

Młodzi ludzie coraz częściej wstrzymują się z wzięciem kredytu na zakup własnego mieszkania. Stawiają na mniej zobowiązującą opcję, jaką jest wynajem. Wśród przedstawicieli generacji Z zmienia się podejście do posiadania własności. Chcą mieszkać w miejscu, gdzie oprócz podstawowych pomieszczeń mają do dyspozycji również siłownię czy inne strefy takie jak co-workingowe. To zmiana stylu życia młodego pokolenia wpłynęła na rozwój rynku instytucjonalnego. Jak wynika z ,,Przewodnika po PRS”, który stworzyliśmy wspólnie z ThinkCo, wielkość tego zasobu w ciągu 7 lat wzrośnie nawet do 90 tys. lokali.

Jakie są największe plusy takiego wynajmu?

Sektor nieruchomości na wynajem oferuje komfortowe i doskonale skomunikowane mieszkania zlokalizowane w największych miastach Polski. Trend ten jest więc niezwykle korzystny dla młodych ludzi, którzy szukają możliwości zatrudnienia i rozpoczęcia kariery. Wynajem to również brak zobowiązań wynikających z obciążającego finansowo kredytu czy stałego przywiązania do miejsca zamieszkania. Mobilność daje możliwość stałego rozwoju i poszerzania horyzontów. Obiekty najmu projektowane są z myślą o potrzebach najemców. Występują w nich przestrzenie wspólne i udogodnienia dostępne dla ogółu mieszkańców. Ponadto zapewniony jest serwis w przypadku awarii lub usterki czy łatwość w opłacaniu – jedna cena z mediami.

Oczekiwania najemców. Trendy w projektowaniu mieszkań na wynajem

Kto wynajmuje mieszkania w inwestycjach PRS? Jakie są oczekiwania takiego najemcy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polski najemca to przede wszystkim singiel poniżej 30 roku życia. Jest osobą pracującą, mobilną ze względu na naukę bądź pracę. Często zaczyna swoją karierę przeprowadzając się do nowego miasta. Ofertą wynajmu zainteresowane są również bezdzietne pary lub młode rodziny, które nie traktują wynajętego mieszkania jako stałego miejsca, mają możliwość zmiany, przeprowadzki. Dla najemców istotne są przede wszystkim koszty i lokalizacja blisko centrum miasta, miejsca pracy lub nauki. Zwracają oni również uwagę na standard mieszkania i wyposażenie odpowiadające im potrzebom. Średni metraż mieszkania zależy od indywidualnych potrzeb – zazwyczaj jest to 45 m2.

Jak projektowane są mieszkania z sektora PRS?

Z pozoru wydaje się, że budynek na wynajem nie różni się od standardowego obiektu na sprzedaż. W rzeczywistości jednak można zauważyć, że inwestycje mieszkaniowe z sektora PRS wyróżniają się odpowiedzią na wyjątkowe zapotrzebowania, nieznane w innych segmentach rynku mieszkaniowego. Projektowane są z największą precyzją przez specjalistów z branży tak, aby zapewnić najlepsze doświadczenia użytkowania oraz obniżyć jego koszty – poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii zmniejszających zużycie wody, ciepła bądź energii elektrycznej. W projektowaniu PRS najważniejsza jest funkcjonalność i uniwersalność lokali. Wnętrza na wynajem opierają się na prostocie, trwałości, ponadczasowości oraz neutralności z możliwością samodzielnego spersonalizowania przestrzeni przez samych najemców.

Jakie materiały wykończeniowe sprawdzą się w mieszkaniach na wynajem?

Materiały wykorzystane do wykończenia mieszkań na wynajem muszą wspierać jego długowieczność. We wnętrzach stosuje się więc wysokiej jakości materiały o dużych formatach, gładkich powierzchniach, odpornych na wilgoć i zalania np. wielkoformatowe płytki, podłogi winylowe. Elementy powinny być odpowiednio wytrzymałe, łatwe w serwisowaniu. W łazienkach często stosuje się baterie natynkowe, baterie z perlatorami, spłuczki z funkcją stop. Sprawdzą się tutaj również rozwiązania mniej awaryjne, takie jak zastąpienie drzwi przesuwnych – rozwieranymi. W potrzeby inwestycji PRS idealnie wpisują się produkty takich marek jak: Geberit, Grohe, IKEA, Porta, Samsung, Tarkett oraz Tubądzin.

Na co warto zwrócić uwagę projektując i wykańczając mieszkania pod wynajem? Czym różni się taki projekt od projektu mieszkania dla docelowego właściciela?

Wykańczając inwestycję pod wynajem nie wiemy, kto będzie docelowym lokatorem, nie znamy jego indywidualnych potrzeb ani gustu czy preferencji. Projekt musi więc być uniwersalny i neutralny – stonowana kolorystyka, odpowiedni dobór wyposażenia i materiałów wykończeniowych. Główną cechą charakterystyczną mieszkania z sektora PRS musi być funkcjonalność. Ważny jest podział na konkretne strefy: sypialnianą, dzienną, miejsce do pracy, w pełni wyposażoną kuchnię oraz wygodną łazienkę. Prywatny inwestor może pozwolić sobie na mniej standardowe rozwiązania, jeśli chodzi o układ funkcjonalny lub funkcje pomieszczeń np. wanna wolnostojąca w salonie. Może również zdecydować się na użycie bardziej odważnych kolorów, aby zwrócić uwagę swojej nieruchomości na tle innych ofert.

Uniwersalizm czy projektowanie zgodnie z obowiązującymi trendami? Jakich rozwiązań oczekują inwestorzy sektora PRS?

Sektor PRS projektowany jest według określonego kanonu. Obowiązuje pewna baza materiałów wykończeniowych skupiająca się wokół neutralnej, ponadczasowej stylistyki. Jasna kolorystyka wnętrz stanowi bazę czystego, schludnego mieszkania. Jednak nie odchodzimy od aktualnych trendów, znajdują one swoje odzwierciedlenie w meblach oraz dodatkach.

Gdybyś miała doradzić inwestorowi – co powinien stworzyć w budynku PRS, aby jego inwestycja wyróżniała się na rynku i zdobyła serca młodych najemców?

Obiekty najmu z sektora PRS muszą wyróżniać się urozmaiconymi częściami wspólnymi oraz przestrzeniami komercyjnymi z dodatkowymi usługami. Budynek powinien stać się społecznością, która angażuje mieszkańców w życie poza prywatną przestrzenią mieszkalną. Warto postawić na stworzenie siłowni, stref co-workingowych, coffee spotów, chillout zone’ów czy codziennych udogodnień w postaci rowerowni lub portierni.

Czy chciałabyś zamieszkać w mieszkaniu w jednej z inwestycji PRS w Polsce?

Gdybym nie miała już własnego domu i była na innym etapie w życiu – jak najbardziej. Takie miejsca dają młodym ludziom ogromną szansę zawierania nowych znajomości. Są wygodne i pozwalają unikać wielu problemów, które w najmie detalicznym mają miejsce np. nagłe wypowiedzenie umowy czy nieustanne walki z wynajmującymi o zepsuty sprzęt i koszty naprawy. To również świetne rozwiązanie dla ludzi, który przeprowadzają się do Warszawy na określony czas.

Home staging

Jak na postrzeganie nieruchomości wpływa home staging? Czy przyśpieszy jego sprzedaż bądź wynajem?

Oczywiście, że przyśpieszy. Pierwsze wrażenie jest kluczowe. Interesująco zaaranżowane mieszkanie staje się atrakcyjną ofertą dla najemców. Designerskie wyposażenie, stylowe meble, wszelkiego rodzaju dodatki (zwłaszcza tekstylia) – dają wrażenie przytulności i ciepła. Osoba zainteresowana nieruchomością, może od samego wejścia do mieszkania poczuć się jak w domu. Dodatkowe elementy estetyczne podkreślają walory oraz możliwości aranżacyjne nieruchomości.

Więcej o inwestycjach PRS można przeczytać na: https://thinkco.pl/przewodnik-po-prs/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA