REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polisa ubezpieczeniowa przy najmie mieszkania

Wynajem mieszkań to dla wielu Polaków pomysł na dodatkowy zarobek.
Wynajem mieszkań to dla wielu Polaków pomysł na dodatkowy zarobek.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kaucja pobierana przy zawieraniu umowy najmu może okazać się niewystarczająca w przypadku wystąpienia szkody. Kiedy warto rozważyć zakup polisy ubezpieczeniowej?

Wynajmujesz mieszkanie studentom? Dobrze się zabezpiecz

Wynajem mieszkań to dla wielu Polaków pomysł na dodatkowy zarobek. Dobre warunki kredytowe i program Mieszkanie dla Młodych sprawiły, że inwestycje w nieruchomości stały się modne i opłacalne. Trend na nabywanie mieszkań pod wynajem jest szczególnie zrozumiały w dużych miastach, gdzie funkcjonują najpopularniejsze szkoły wyższe, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Co roku na polskich uczelniach studiuje ponad milion osób – na koniec 2018 r. było ich 1,2 mln, część z nich nie spełnia wymogów, aby ubiegać się o miejsce w akademiku, inni po prostu wolą wynająć mieszkanie.

REKLAMA

Kaucja nie wystarczy na pokrycie kosztów zalania

REKLAMA

Przy podpisywaniu umowy najmu właściciel mieszkania praktycznie zawsze wymaga wpłacenia kaucji, mającej pokryć koszty ewentualnych zniszczeń. Najczęściej jest to wysokość miesięcznego odstępnego, czyli ok. 1500 zł. O ile kwota ta pozwala na naprawę urwanego zawiasu czy odmalowanie ściany, tak przy poważniejszych wypadkach, jak zalanie, może być niewystarczająca.

- W takich przypadkach pomóc może natomiast polisa OC najemcy. Jej koszt to ok. 50 - 100 zł rocznie – nie jest to więc duża kwota, a pozwala na skuteczne zabezpieczenie wynajmowanego mieszkania. Umowę ubezpieczenia może zawrzeć zarówno właściciel, jak i najmujący, częściej jednak zależy na tym właśnie właścicielom mieszkań. Przy rozmowie z towarzystwem ubezpieczeniowym należy wspomnieć, że nieruchomość będzie przedmiotem najmu i zdecydować się także na polisę OC, która obejmie szkody wyrządzone przez lokatora sąsiadom – mówi Tomasz Bartczak z ANG Spółdzielni.

Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy ubezpieczeniowej?

REKLAMA

Przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej należy być przede wszystkim przygotowanym na podanie odpowiedniej sumy ubezpieczenia, odpowiadającej faktycznej wartości mieszkania. Jej zaniżenie tylko w nieznaczny sposób obniży składkę, a może skutkować wypłatą niewystarczającego na pokrycie wszelkich szkód odszkodowania. Pamiętajmy także o sprawdzeniu zakresu polisy oraz o możliwości rozszerzenia jej o OC najemcy, które zapewni pełną ochronę wynajmowanego mieszkania.

- Warto przypomnieć, że również lokator może zabezpieczyć się odpowiednią polisą. Podczas nieszczęśliwego zdarzenia zniszczeniom mogą ulec także wszelkie ruchomości domowe, jak sprzęt komputerowy czy meble. Jeżeli właściciel nie chce ubezpieczyć mieszkania, to najemca sam powinien pomyśleć o polisie OC, dzięki której będzie chroniony finansowo na wypadek zniszczenia lokalu, który wynajmuje – dodaje Tomasz Bartczak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Najem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA