REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stabilizacja cen na rynku mieszkań

Stabilizacja cen na rynku mieszkań
Stabilizacja cen na rynku mieszkań

REKLAMA

REKLAMA

Pojawienie się wirusa, wywołującego COVID-19 zapoczątkowało lawinę różnorodnych zmian w gospodarce. Jednak rynek nieruchomości mieszkaniowych w przeciwieństwie do wielu innych branż, utrzymuje stosunkowo stabilną pozycję. Ceny mieszkań wyhamowały, zwiększył się popyt na kredyty mieszkaniowe, a niektórzy deweloperzy oferują gratisy i przekonują, że spektakularnych przecen nie będzie, a w następnym roku może być jeszcze drożej.

Stabilizacja, a może wzrost cen?

REKLAMA

Dane portalu RynekPierwotny.pl na temat stawek ofertowych nowych mieszkań potwierdzają, że wrzesień był kolejnym miesiącem stabilizowania sytuacji cenowej na rynku nowych mieszkań. W pięciu miastach na sześć przeanalizowanych zmiana cen ofertowych mkw. w relacji miesiąc do miesiąca nie przekroczyła nawet ułamka procenta.

REKLAMA

Spadki cen odnotowano w takich miastach jak Warszawa i Gdańsk. W stolicy zakup nowego lokum we wrześniu był to koszt 10 517 zł/mkw., co stanowiło spadek o 0,65 proc. w odniesieniu do sierpnia. W Gdańsku mkw. mieszkania z rynku pierwotnego kosztował 9 539 zł/mkw., spadek o 0,40 proc. w relacji miesiąc do miesiąca. W Łodzi z kolei za mkw. nowego lokum trzeba było zapłacić średnio 6 666 zł, a więc o 0,03 proc. mniej niż w sierpniu. W Poznaniu nowe mieszkanie kosztowało 7 709 zł/mkw., wzrost o 0,25 proc. m/m. Równie niskie wzrosty cen miały miejsce w Krakowie, gdzie za mkw. nowego mieszkania płaciło się 9 704 zł, 0,48 proc. więcej niż przed miesiącem. Wyższy wzrost cen odnotowano jedynie we Wrocławiu. Metr kwadratowy kosztował tam we wrześniu 9 087 zł, o 4,69 proc. więcej niż w sierpniu. Jednak analitycy wskazują, że sytuacja ta mogła być spowodowana wprowadzeniem na rynek nowej dużej inwestycji, która wywołała chwilowe zawirowanie cen.

REKLAMA

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl twierdzi, że kontynuacja stabilizowania się cen na największych rynkach nieruchomości w Polsce utrwala przekonanie o ostatecznym wyczerpywaniu się ich potencjału wzrostowego z ostatnich lat hossy. Z kolei Bartosz Turek, analityk HRE Investments, uważa, że przecenom mieszkań nie sprzyjają najniżej w historii oprocentowane kredyty oraz praktycznie nieoprocentowane lokaty. Podobnego zdania są deweloperzy:

- Obecnie mamy do czynienia z korektą cen mieszkań, a nie z ich spadkami. Klienci czekali na atrakcyjne przeceny, jednak takie nie będą mieć miejsca, gdyż baza kosztowa pozostała praktycznie bez zmian. To, co możemy zaobserwować, to trochę odważniejsza polityka rabatowa niektórych deweloperów, dlatego uważam, że jest to dobry moment na zakup mieszkania. Teraz klient może otrzymać dodatkowo 2-3 proc. zniżki na mieszkanie bądź promocję w postaci niższej ceny garażu lub miejsca postojowego, już za jakiś czas tego nie będzie - mówi Witold Indrychowski, prezes spółki Merari. - Innym czynnikiem przemawiającym na korzyść zakupu mieszkania są zmiany podatkowe, które prawdopodobnie od najbliższego roku nałożą na spółki komandytowe dodatkowy podatek, co wywoła tendencję do “przerzucenia” jego kosztów na klienta, a więc finalnie doprowadzi do wzrostu cen mieszkań - dodaje.

Więcej kredytów hipotecznych

O poprawie kondycji rynku mieszkaniowego świadczą dane na temat nowych kredytów. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, we wrześniu tego roku wartość BIK indeks, informująca o popycie na kredyty mieszkaniowe wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku o 5,4 proc. Łącznie o kredyt na mieszkanie w samym ubiegłym miesiącu zawnioskowało 37,7 tys. klientów, a więc o 5,3 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2019 roku. W stosunku do sierpnia 2020 roku liczba osób starających się o kredyt wzrosła o 15,4 proc., a w porównaniu do kwietnia bieżącego roku aż o 35,5 proc. Dodatkowo we wrześniu średnia kwota wnioskowanego kredytu na mieszkanie wynosiła 291,83 tys. zł, tj. o 4,9 proc. więcej niż miało to miejsce we wrześniu 2019 r. (Biuro Informacji Kredytowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Najniżej w historii oprocentowane kredyty, a także luzowanie, po wcześniejszym zaostrzeniu przez banki polityki kredytowej, przemawiają za zakupem mieszkania, głównie na potrzeby własne - mówi Witold Indrychowski. - Z naszych obserwacji wynika, że w ostatnich miesiącach popyt na mieszkania utrzymywał się na niższym, jednak w miarę stabilnym poziomie. Klienci kupujący mieszkanie, nie odwlekali decyzji, gdyż zdawali sobie sprawę również ze wzrostu w czasie kosztów pośrednich. Jednakże w październiku, z uwagi na eskalację pandemii, popyt znacznie się obniżył. Sądzę, że dopiero, gdy epidemia się ustabilizuje, nastąpi powrót do sytuacji z okresu sierpień-wrzesień, ale czy nastąpi to w grudniu, czas pokaże. Obecnie z uwagi na fakt powszechnego zagrożenia zdrowia i związane z tym problemy, najbliższe tygodnie będą słabsze sprzedażowo, ale naszym zdaniem nie powinno to wpłynąć na poziom cen na rynku, a popyt powinien się szybko odrodzić. W innej sytuacji są klienci inwestycyjni, kupujący lokale na wynajem, których rynek w ostatnim czasie przeżywa gorszy okres i w tym obszarze popyt może się odrodzić znacznie później - dodaje.

MERARI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA