REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna mieszkania. Co warto wiedzieć?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Darowizna mieszkania – jak ją prawidłowo rozliczyć?
Darowizna mieszkania – jak ją prawidłowo rozliczyć?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Darowizna mieszkania. Polskie prawo przewiduje bezpłatne przekazanie własnego mieszkania na rzecz innej osoby. Dokonywane jest zwykle na rzecz najbliższej rodziny. Jednak nie ma prawnych przeciwwskazań, aby obdarować mieszkaniem również osobę niespokrewnioną. Jednak każda z nich niesie za sobą inne konsekwencje podatkowe. Jakie?

Darowizna mieszkania – na czym polega?

REKLAMA

Umowę darowizny regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z nim istotą darowizny jest zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna mieszkania podlega pod nią.  

Jak przeprowadzić darowiznę mieszkania?

W darowiznach własności nieruchomości lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego znajdujących się na terenie Polski konieczne jest zawarcie umowy pomiędzy darczyńcą i obdarowanym przed notariuszem.

Ta forma dokonania czynności zwalnia obdarowanego z obowiązku powiadamiania Urzędu Skarbowego, bowiem zrobi to notariusz przesyłając odpis aktu notarialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Darowizna mieszkania a podatek – kiedy można uniknąć płacenia podatku?

Kwestie opodatkowania darowizny podatkiem od spadku regulują przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.  Zgodnie z nią opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności i rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej m.in. tytułem darowizny.

Stosownie do art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca, a także od wartości darowizny.

Natomiast zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zawiadomienia Urzędu Skarbowego o otrzymanej darowiźnie. W przypadku darowizny mieszkania, z racji tego, że musi być ona sporządzona w formie aktu notarialnego, obdarowany nie robi tego osobiście. Obowiązek ten przechodzi na notariusza sporządzającego akt notarialny.

Darowizna mieszkania – kiedy można sprzedać?

REKLAMA

Zwolnienie to jednak jest obwarowane warunkiem niesprzedawania nabytego mieszkania przez 5 lat, licząc od końca roku w którym nastąpiła darowizna. W innym przypadku konieczne będzie zapłacenie podatku dochodowego. Chyba, że pieniądze otrzymane ze sprzedaży obdarowany przeznaczy w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe.

W sytuacji sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od otrzymania go w formie darowizny konieczne jest zapłacenie podatku dochodowego. Podatek ten wynosi 19 proc. zarobku. Podatku można jednak uniknąć, jeżeli obdarowany przed upływem 2 lat od końca roku, w którym sprzedał nieruchomości, wykorzysta pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.

Darowizna mieszkania zakupionego z niespłaconym jeszcze kredytem hipotecznym -  czy jest możliwa?

Nieruchomość z obciążoną hipotekę również można przekazać w formie darowizny. Niezbędne jest jednak poinformowanie banku, w którym mamy zaciągnięty kredyt hipoteczny, o jej przekazaniu.

Jeśli darczyńca nie przekaże zobowiązania wobec banku, co nie jest konieczne, to wtedy na nim nadal spoczywa obowiązek spłacania kredytu hipotecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

REKLAMA

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

REKLAMA

Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

REKLAMA