Darowizna mieszkania. Co warto wiedzieć?
REKLAMA
REKLAMA
Darowizna mieszkania – na czym polega?
REKLAMA
Umowę darowizny regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z nim istotą darowizny jest zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna mieszkania podlega pod nią.
Jak przeprowadzić darowiznę mieszkania?
W darowiznach własności nieruchomości lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego znajdujących się na terenie Polski konieczne jest zawarcie umowy pomiędzy darczyńcą i obdarowanym przed notariuszem.
Ta forma dokonania czynności zwalnia obdarowanego z obowiązku powiadamiania Urzędu Skarbowego, bowiem zrobi to notariusz przesyłając odpis aktu notarialnego.
Darowizna mieszkania a podatek – kiedy można uniknąć płacenia podatku?
Kwestie opodatkowania darowizny podatkiem od spadku regulują przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z nią opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności i rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej m.in. tytułem darowizny.
Stosownie do art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.
Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca, a także od wartości darowizny.
Natomiast zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zawiadomienia Urzędu Skarbowego o otrzymanej darowiźnie. W przypadku darowizny mieszkania, z racji tego, że musi być ona sporządzona w formie aktu notarialnego, obdarowany nie robi tego osobiście. Obowiązek ten przechodzi na notariusza sporządzającego akt notarialny.
Darowizna mieszkania – kiedy można sprzedać?
REKLAMA
Zwolnienie to jednak jest obwarowane warunkiem niesprzedawania nabytego mieszkania przez 5 lat, licząc od końca roku w którym nastąpiła darowizna. W innym przypadku konieczne będzie zapłacenie podatku dochodowego. Chyba, że pieniądze otrzymane ze sprzedaży obdarowany przeznaczy w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe.
W sytuacji sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od otrzymania go w formie darowizny konieczne jest zapłacenie podatku dochodowego. Podatek ten wynosi 19 proc. zarobku. Podatku można jednak uniknąć, jeżeli obdarowany przed upływem 2 lat od końca roku, w którym sprzedał nieruchomości, wykorzysta pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.
Darowizna mieszkania zakupionego z niespłaconym jeszcze kredytem hipotecznym - czy jest możliwa?
Nieruchomość z obciążoną hipotekę również można przekazać w formie darowizny. Niezbędne jest jednak poinformowanie banku, w którym mamy zaciągnięty kredyt hipoteczny, o jej przekazaniu.
Jeśli darczyńca nie przekaże zobowiązania wobec banku, co nie jest konieczne, to wtedy na nim nadal spoczywa obowiązek spłacania kredytu hipotecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.