REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej - pragnienie większości Polaków

Dom do 35m2 na działce rekreacyjnej - pragnienie większości Polaków
Dom do 35m2 na działce rekreacyjnej - pragnienie większości Polaków
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej. Jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63% dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku liczba ta urosła do 75%[1]. Jak pokazują najnowsze badania Castoramy, trend ten ciągle zyskuje na sile i determinuje kolejne zmiany. Aż 84%[2] Polaków chciałoby mieć na własność niewielki dom poza miastem.

Wypoczynek na działce

Możliwość pracy zdalnej oraz zmiana perspektywy postrzegania miejsca zamieszkania, mają ogromny wpływ na życie zawodowe i prywatne Polaków. W okresie pandemii ograniczenia dotyczące wyjazdów w celach rekreacyjnych najbardziej odczuli mieszkańcy miast. Zamknięte hotele, restauracje, ograniczony ruch turystyczny – wszystko to sprawiło, że wypoczynek na działce stał się jedynym sposobem na spędzenie czasu wolnego na świeżym powietrzu.

REKLAMA

... a także praca zdalna

REKLAMA

Wyniki najnowszego badania Castoramy „Działka z domem do 35m2” z marca tego roku pokazują, że coraz więcej młodych ludzi pragnie już nie tylko wypoczywać na własnej działce, z dala od miejskiego zgiełku, lecz także w związku z możliwością pracy zdalnej - wykonywać tam swoje obowiązki zawodowe lub mieszkać przez dłuższy czas.  

Marzenie o posiadaniu własnego azylu, choćby w mikro skali, stało się bardziej realne dzięki zjawisku, które najbardziej odmieniło nasze życie w okresie pandemii. 52% badanych przyznało, że ma  obecnie możliwość pracy w trybie zdalnym (przed pandemią było to 25%), z czego 69% z nich chciałoby ją kontynuować także po zakończeniu pandemii. Są to przede wszystkim osoby w wieku 26-45 lat, mieszkańcy wsi oraz dużych miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Praca zdalna otworzyła drzwi do zupełnie nowych możliwości pod względem mieszkaniowym - na przestrzeni ostatnich miesięcy gwałtownie wzrosło zainteresowanie zakupem ziemi i domów w miejscach, w których możemy mieć większy komfort życia i kontynuować pracę dla firmy w większym mieście. 
Co ciekawe, aż 88% badanych jest zainteresowanych wykonywaniem swoich obowiązków poza miejscem zamieszkania, a 60% rozważa wyprowadzenie się na stałe poza miasto. Respondenci wskazują, że wykonywanie obowiązków zawodowych z domu, np. na działce rekreacyjnej, miałoby pozytywny wpływ na ich samopoczucie i sprzyjałoby zachowaniu równowagi psychicznej.

Domek do 35 m2 na działce rekreacyjnej - same zalety

Najbardziej zauważalnym następstwem nowego trendu, jest rosnące zainteresowanie domami do 35 m2. Jak pokazują badania Castoramy, takie rozwiązanie wybrałoby aż 84% respondentów.

REKLAMA

- Zaobserwowane zmiany społeczne są doskonale widoczne w decyzjach zakupowych naszych klientów. Na przestrzeni ostatnich miesięcy zauważyliśmy, że coraz więcej osób poszukuje rozwiązań do aranżacji ogródków działkowych i budowy niewielkich domów, w których będą mogli zatrzymać się na dłuższy czas oraz odpocząć lub popracować, przebywając bliżej natury. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu zjawisku i przeprowadzić badania, które gruntownie zdiagnozują ten trend. W odpowiedzi na aktualne potrzeby klientów, przygotowaliśmy szeroką ofertę produktów, dzięki którym każdy może w prosty i przystępny cenowo sposób zrealizować swoje marzenie o takiej przestrzeni. Dokładamy też wszelkich starań, aby zapewnić naszym klientom kompleksową pomoc i profesjonale doradztwo w tego rodzaju projektach. Wspólnie z ekipą  5 sposobów na,  stworzyliśmy na przykład cykl filmów instruktażowych - Dom do 35m2 (https://youtube.com/playlist?list=PLoBbBWWrbXKZQvwHUB0yxtD_vc1u3DTfh), w których pokazujemy jak krok po kroku samodzielnie zbudować taki budynek. Serię filmów, nad którą cały czas pracujemy, wyświetlono już ponad 1 000 000 razy. Cieszymy się, że jako Castorama, niezmiennie możemy wspierać Polaków w zmianie swojego życia na lepsze.  - mówi Beniamin Schön, Dyrektor ds. Klienta i Digitalu w Castorama Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne!
Za domami do 35 m2 przemawia szereg zalet. Odpowiednio zaprojektowane, spełniają podwyższone normy energetyczne i mogą być zasilane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, co znacząco zmniejsza koszty użytkowania.
Mają ciekawy, nowoczesny design, a ich budowa jest przystępna cenowo i nie wymaga wielu formalności - blisko połowa badanych ma świadomość, że taki dom można zacząć budować bez pozwolenia, jedynie na zgłoszenie. Taki budynek można postawić bez ekipy budowlanej. Coraz więcej Polaków ucieka się właśnie do takiego rozwiązania – szczególnie osoby do 55 lat, zwłaszcza mieszkańcy wsi i miast do 200 tys. mieszkańców, chcieliby wybudować sobie taki dom samodzielnie.

Domy do 35 m2 są postrzegane jako rozwiązanie, które jest bardzo funkcjonalne i znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach życiowych. Jest chętnie wybierane zarówno w kontekście rekreacyjnym, jak również jako tymczasowa alternatywa dla niewielkiego mieszkania czy domu jednorodzinnego.

Na pytanie czy dom do 35 m2 mógłby być dla Ciebie ciekawą alternatywą dla podobnego pod względem metrażu mieszkania w mieście, odpowiedź „Zdecydowanie tak” wskazała 1/3 badanych, a w grupie wiekowej 36-45 aż 40% z nich. Mniej więcej tyle samo wybrało odpowiedź „Raczej tak”. Co więcej, aż 1/3 badanych deklaruje, że dom do 35m2 mógłby zdecydowanie stanowić tymczasowe rozwiązanie, np. przed zebraniem środków na wybudowanie domu o większym metrażu. Wiąże się to z wciąż rosnącymi cenami mieszkań na rynku nieruchomości – alternatywa wybudowania w pełni funkcjonalnego domku na działce jest zupełnie nową możliwością, która wcześniej nie była brana przez wiele osób pod uwagę.

Prezentowane wyniki badań jasno dowodzą, że potrzeba posiadania własnej ziemi, gdzie można bezpiecznie spędzić czas, spotkać się z rodziną i najbliższymi znajomymi, czy też po prostu odpocząć od zgiełku miasta, jest jeszcze silniejsza niż w II połowie ubiegłego roku. Co ciekawe, dodatkowo ewoluowała na przestrzeni ostatnich miesięcy w kierunku łączenia pracy i przebywania w bliskim kontakcie z naturą znacznie częściej niż w weekendy czy wakacje. Możemy przypuszczać, że trend ten zostanie z nami na dłużej, a szeroki wachlarz możliwości jakie dają domy do 35m2, z pewnością przełoży się na dalsze migracje ludności z ośrodków miejskich i rosnące zainteresowanie rozwiązaniami do urządzania takich przestrzeni.

[1] Badanie „Wypoczynek na działce” objęło 1 011 panelistów internetowych w wieku 18+, zamieszkujących miasta. Przeprowadzono je w dniach 21-23 sierpnia 2020 r.

[2] Badanie „Działka z domem do 35m2” objęło 1 001 panelistów internetowych w wieku 18+, zamieszkujących miasta. Przeprowadzono je w dniach 12-14 marca 2021 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA