REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!
Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Mieszkanie od gminy - kolejka chętnych 

Zapewnienie dachu nad głową rodzinom o niskich dochodach jest zadaniem własnym gmin. Tymczasem, jak wynika z danych GUS, ich zasoby mieszkaniowe systematycznie się kurczą. Pod koniec pierwszej dekady lat 2000. w posiadaniu samorządów było nieco ponad milion mieszkań czynszowych. W 2022 r. GUS doliczył się ich niespełna 779 tys., czyli o blisko 273 tys. mniej. 

REKLAMA

REKLAMA

– W ostatnich latach ten trend się utrzymał, a mimo to kolejka chętnych po mieszkanie od gminy zaczęła się zmniejszać. Może to świadczyć o tym, że coraz mniej gospodarstw domowych potrzebuje takiego wsparcia albo – co jest bardziej prawdopodobne – gminy postawiły warunki, w tym dochodowe, które mocno ograniczają krąg zainteresowanych – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. 

I dodaje, że jeszcze cztery lata temu na przydział lokalu od gminy czekało niemal 150,6 tys. gospodarstw domowych, a kolejnych 40 tys. oczekiwało na decyzję czy taki lokal im przysługuje. W ubiegłym roku na pierwszej liście było 123,8 tys. gospodarstw domowych, a na drugiej – ponad 36,7 tys. Niestety GUS nie podaje, jaką mają przed sobą perspektywę. Innymi słowy czy będą czekały na mieszkanie rok, a może 10 lat lub jeszcze dłużej. To zależy w dużym stopniu od tego, co to jest za gospodarstwo domowe (dzieci) oraz w jakich warunkach mieszkaniowych funkcjonuje. 

– Analizując statystyki GUS, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w wielu samorządach nie widać troski o mieszkańców, którzy ze względu na zbyt niskie zarobki nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania za kredyt lub na najem na zasadach rynkowych. Gdyby było inaczej, to zasoby mieszkaniowe gmin by rosły, a nie kurczyły się – zauważa ekspert.

Gdzie najwięcej mieszkań czynszowych?

Najwięcej mieszkań czynszowych – blisko 81,3 tys. – miała w 2022 r. Warszawa. Jednak od 2009 r. ich liczba skurczyła się o 12% (to ok. 11,5 tys. lokali). Mniejsze ubytki (-10%) miały w tym okresie jedynie Lublin oraz Gorzów Wielkopolski. Najbardziej skurczyły się zasoby mieszkaniowe Białegostoku (-46%) i Łodzi (-39%). Co najmniej 30% spadek liczby mieszkań komunalnych między 2009 i 2022 r., GUS odnotował w Gdańsku, Olsztynie, Kielcach, Szczecinie, Krakowie, Wrocławiu, Opolu, Zielonej Górze i Rzeszowie. Z kolei w Toruniu i Bydgoszczy ubyła jedna czwarta mieszkań komunalnych,  w Katowicach - 18%, a w Poznaniu – 15%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Mieszkania w zasobach gmin

 

Mieszkania w zasobach gmin

GetHome.pl

Ekspert portalu GetHome.pl tłumaczy to tym, że gminy sprzedają mieszkania zajmującym je lokatorom oraz zwracają dawnym właścicielom lub ich spadkobiercom w procesie reprywatyzacji. Sprzedając mieszkania, gminy często pozbywały się kłopotu, jakim są kosztowne remonty. Niestety, wybudowanych przez samorządy mieszkań było mniej niż sprzedanych. Np. w Warszawie w latach 2009-2022. sprywatyzowano łącznie 13,7 tys. mieszkań komunalnych, a nowych powstało w tym czasie tylko nieco ponad 2,5 tys. Dopiero w ostatnich latach tempo prywatyzacji wyraźnie spadło. Np. władze stolicy sprzedały w 2013 r. przeszło 4,7 tys. mieszkań, a w 2022 r. już tylko 50. Problem w tym, że nie towarzyszył temu odpowiedni wzrost aktywności inwestycyjnej. Z danych GUS wynika, że Poznań jest jedynym miastem wojewódzkim, w którym samorząd stara się powiększać swój zasób mieszkaniowy. Od 2016 r. wzrósł z ok. 12,5 tys. do ponad 12,7 tys. lokali. 

Mieszkania sprzedane i wybudowane przez gminy w latach 2016 -2022

 

Mieszkania sprzedane i wybudowane przez gminy w latach 2016 -2022

GetHome.pl

Jaki jest stan czynszówek? 

REKLAMA

Marek Wielgo podkreśla, że problemem wielu samorządów jest fatalny stan techniczny czynszówek, będący efektem wieloletnich zaniedbań remontowych. Część z nich to ruiny nadające się już tylko do wyburzenia. W Łodzi ten los czeka niemal 2,3 tys. mieszkań, a w Gdańsku – niemal pół tysiąca. W części miast wojewódzkich, których dotyczy ten problem, do rozbiórki przeznaczonych jest więcej mieszkań, niż powstaje nowych. Skrajnym przypadkiem jest Łódź, gdzie od 1995 r. miasto wybudowało tylko niespełna 1,9 tys. mieszkań komunalnych.  Z kolei w Gdańsku tylu mieszkań, ile czeka na rozbiórkę, nie wybudowano w tym mieście przez ponad 13 lat. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Szczecinie, gdzie od 20 lat budownictwo komunalne praktycznie nie istnieje, a wyburzyć trzeba 100 mieszkań. W Kielcach jest ich ponad 140, a tyle miasto wybudowało przez 10 lat. 

Pocieszeniem może być rosnące zaangażowanie miast w remonty swoich zasobów. Trzeba bowiem wiedzieć, że w każdym z nich wiele mieszkań jest wyłączonych z eksploatacji z powodu stanu technicznego, który zagraża zdrowiu lub życiu mieszkańców. W miastach wojewódzkich w 2022 r. na remont czekało lub było w trakcie remontu łącznie ponad 10,7 tys. pustostanów. To mniej więcej tyle, ile te miasta wybudowały w ciągu ostatnich 16 lat! Największą aktywność w kwestii remontów wykazywały: Warszawa (przeszło 3,8 tys. lokali), Łódź (ok. 1,7 tys.), Wrocław (ok. 1,2 tys.) i Gdańsk (1,1 tys.). 

– W ostatnich latach zdecydowanie więcej lokatorów dostawało klucze do mieszkań odzyskanych w wyniku remontu niż do wybudowanych od podstaw – przyznaje ekspert portalu GetHome.pl.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GetHome.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

REKLAMA

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

Nareszcie dobre wiadomości dla kupujących mieszkania: na rynku wtórnym ceny ofertowe zaczęły spadać, choć nie wszystkie

Ustępować z ceny zaczęli przede wszystkim oferujący mieszkania o średniej powierzchni i w mniejszych miastach wojewódzkich. W Warszawie natomiast jeszcze nie spadają, ale już nie rosną. Eksperci prognozują, że przynajmniej do końca roku ten spadkowy trend się utrzyma.

Spadek cen mieszkań w Polsce - III kwartał 2024 r. [ANALIZA]

Ceny mieszkań w największych miastach w Polsce spadają. Badanie dotyczy mieszkań z rynku wtórnego sprzedawanych w III kwartale 2024 roku. To pierwsze wyraźne obniżki cen od bardzo dawna. Jakie będą ceny mieszkań na przełomie 2024 i 2025 roku? Czy spodziewamy się podwyżek?

REKLAMA

Rozporządzenie chroniące ogródki działkowe jeszcze w 2024 roku!

Ochrona ogródków działkowych jeszcze w 2024 roku - przewidywana jest nowelizacja rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii uwzględniająca ogrody działkowe we wszystkich strefach planistycznych planu ogólnego. Gmina nie będzie musiała na etapie planu ogólnego decydować o zachowaniu bądź likwidacji ogródków.

Ceny nowych mieszkań w metropoliach i mniejszych miastach. Jak zmieniły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy

Nowe mieszkania nie zamierzają tanieć tak gwałtownie, jak drożały. W efekcie kolejne miasta z tzw. średniej półki cenowej przebiły granicę 11 tys. zł za metr kwadratowy, a Płock i Gdańsk zanotowały największy skok cenowy na przestrzeni roku.

REKLAMA