REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!
Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Mieszkanie od gminy - kolejka chętnych 

Zapewnienie dachu nad głową rodzinom o niskich dochodach jest zadaniem własnym gmin. Tymczasem, jak wynika z danych GUS, ich zasoby mieszkaniowe systematycznie się kurczą. Pod koniec pierwszej dekady lat 2000. w posiadaniu samorządów było nieco ponad milion mieszkań czynszowych. W 2022 r. GUS doliczył się ich niespełna 779 tys., czyli o blisko 273 tys. mniej. 

REKLAMA

REKLAMA

– W ostatnich latach ten trend się utrzymał, a mimo to kolejka chętnych po mieszkanie od gminy zaczęła się zmniejszać. Może to świadczyć o tym, że coraz mniej gospodarstw domowych potrzebuje takiego wsparcia albo – co jest bardziej prawdopodobne – gminy postawiły warunki, w tym dochodowe, które mocno ograniczają krąg zainteresowanych – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl. 

I dodaje, że jeszcze cztery lata temu na przydział lokalu od gminy czekało niemal 150,6 tys. gospodarstw domowych, a kolejnych 40 tys. oczekiwało na decyzję czy taki lokal im przysługuje. W ubiegłym roku na pierwszej liście było 123,8 tys. gospodarstw domowych, a na drugiej – ponad 36,7 tys. Niestety GUS nie podaje, jaką mają przed sobą perspektywę. Innymi słowy czy będą czekały na mieszkanie rok, a może 10 lat lub jeszcze dłużej. To zależy w dużym stopniu od tego, co to jest za gospodarstwo domowe (dzieci) oraz w jakich warunkach mieszkaniowych funkcjonuje. 

– Analizując statystyki GUS, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w wielu samorządach nie widać troski o mieszkańców, którzy ze względu na zbyt niskie zarobki nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania za kredyt lub na najem na zasadach rynkowych. Gdyby było inaczej, to zasoby mieszkaniowe gmin by rosły, a nie kurczyły się – zauważa ekspert.

Gdzie najwięcej mieszkań czynszowych?

Najwięcej mieszkań czynszowych – blisko 81,3 tys. – miała w 2022 r. Warszawa. Jednak od 2009 r. ich liczba skurczyła się o 12% (to ok. 11,5 tys. lokali). Mniejsze ubytki (-10%) miały w tym okresie jedynie Lublin oraz Gorzów Wielkopolski. Najbardziej skurczyły się zasoby mieszkaniowe Białegostoku (-46%) i Łodzi (-39%). Co najmniej 30% spadek liczby mieszkań komunalnych między 2009 i 2022 r., GUS odnotował w Gdańsku, Olsztynie, Kielcach, Szczecinie, Krakowie, Wrocławiu, Opolu, Zielonej Górze i Rzeszowie. Z kolei w Toruniu i Bydgoszczy ubyła jedna czwarta mieszkań komunalnych,  w Katowicach - 18%, a w Poznaniu – 15%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Mieszkania w zasobach gmin

 

Mieszkania w zasobach gmin

GetHome.pl

Ekspert portalu GetHome.pl tłumaczy to tym, że gminy sprzedają mieszkania zajmującym je lokatorom oraz zwracają dawnym właścicielom lub ich spadkobiercom w procesie reprywatyzacji. Sprzedając mieszkania, gminy często pozbywały się kłopotu, jakim są kosztowne remonty. Niestety, wybudowanych przez samorządy mieszkań było mniej niż sprzedanych. Np. w Warszawie w latach 2009-2022. sprywatyzowano łącznie 13,7 tys. mieszkań komunalnych, a nowych powstało w tym czasie tylko nieco ponad 2,5 tys. Dopiero w ostatnich latach tempo prywatyzacji wyraźnie spadło. Np. władze stolicy sprzedały w 2013 r. przeszło 4,7 tys. mieszkań, a w 2022 r. już tylko 50. Problem w tym, że nie towarzyszył temu odpowiedni wzrost aktywności inwestycyjnej. Z danych GUS wynika, że Poznań jest jedynym miastem wojewódzkim, w którym samorząd stara się powiększać swój zasób mieszkaniowy. Od 2016 r. wzrósł z ok. 12,5 tys. do ponad 12,7 tys. lokali. 

Mieszkania sprzedane i wybudowane przez gminy w latach 2016 -2022

 

Mieszkania sprzedane i wybudowane przez gminy w latach 2016 -2022

GetHome.pl

Jaki jest stan czynszówek? 

REKLAMA

Marek Wielgo podkreśla, że problemem wielu samorządów jest fatalny stan techniczny czynszówek, będący efektem wieloletnich zaniedbań remontowych. Część z nich to ruiny nadające się już tylko do wyburzenia. W Łodzi ten los czeka niemal 2,3 tys. mieszkań, a w Gdańsku – niemal pół tysiąca. W części miast wojewódzkich, których dotyczy ten problem, do rozbiórki przeznaczonych jest więcej mieszkań, niż powstaje nowych. Skrajnym przypadkiem jest Łódź, gdzie od 1995 r. miasto wybudowało tylko niespełna 1,9 tys. mieszkań komunalnych.  Z kolei w Gdańsku tylu mieszkań, ile czeka na rozbiórkę, nie wybudowano w tym mieście przez ponad 13 lat. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Szczecinie, gdzie od 20 lat budownictwo komunalne praktycznie nie istnieje, a wyburzyć trzeba 100 mieszkań. W Kielcach jest ich ponad 140, a tyle miasto wybudowało przez 10 lat. 

Pocieszeniem może być rosnące zaangażowanie miast w remonty swoich zasobów. Trzeba bowiem wiedzieć, że w każdym z nich wiele mieszkań jest wyłączonych z eksploatacji z powodu stanu technicznego, który zagraża zdrowiu lub życiu mieszkańców. W miastach wojewódzkich w 2022 r. na remont czekało lub było w trakcie remontu łącznie ponad 10,7 tys. pustostanów. To mniej więcej tyle, ile te miasta wybudowały w ciągu ostatnich 16 lat! Największą aktywność w kwestii remontów wykazywały: Warszawa (przeszło 3,8 tys. lokali), Łódź (ok. 1,7 tys.), Wrocław (ok. 1,2 tys.) i Gdańsk (1,1 tys.). 

– W ostatnich latach zdecydowanie więcej lokatorów dostawało klucze do mieszkań odzyskanych w wyniku remontu niż do wybudowanych od podstaw – przyznaje ekspert portalu GetHome.pl.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: GetHome.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA