REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?
Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Odpowiedzialność rodziny za długi czynszowe

REKLAMA

Zadłużenie wynajmowanych mieszkań to sytuacja, którą w polskich warunkach trudno uznać za rzadką. Chodzi nie tylko o mieszkania komunalne, ale również o lokale wynajmowane np. przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) lub prywatnych właścicieli. W mieszkaniach obciążonych długiem z tytułu czynszu i opłat eksploatacyjnych, dość często mieszkają małoletni. Czy przekroczenie przez wspomniane osoby progu pełnoletności skutkuje ich odpowiedzialnością za długi czynszowe? A jeśli tak, to w jakim zakresie? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili odpowiedzieć na powyższe pytania. Warto przyjrzeć się odpowiedziom, ponieważ nie są one zupełnie oczywiste.

REKLAMA

Wielu informacji na temat zasad najmu mieszkań udziela nam ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Warto również pamiętać o kodeksie cywilnym. Znajduje on zastosowanie jeśli przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów nie regulują jakiegoś aspektu najmu mieszkania w sposób bardziej szczegółowy. 

REKLAMA

Ze wspomnianą sytuacją, czyli zastosowaniem regulacji z kodeksu cywilnego mamy do czynienia w kontekście odpowiedzialności członków rodziny za długi czynszowe. Warto tutaj zacytować artykuł 6881 paragraf 1 kodeksu cywilnego. Mówi on, że: „za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na jego utrzymaniu, którzy nie są w stanie utrzymać się samodzielnie”. 

Paragraf 2 tego samego artykułu (art. 6881 KC) wskazuje, że odpowiedzialność pełnoletnich członków gospodarstwa domowego ogranicza się do czynszów i innych opłat, które są należne tylko za okres stałego zamieszkania danej osoby w lokalu. Należy dodać, że po nowelizacji z 30 czerwca 2022 r. analizowany artykuł KC nie obciąża odpowiedzialnością za czynsz i opłaty pełnoletnich zstępnych bez możliwości samodzielnego utrzymania. W ten sposób ustawodawca zareagował na doniesienia medialne dotyczące długów dzieci, które nie mogą pracować (np. z powodu kalectwa lub upośledzenia).

Pełnoletniość a długi czynszowe 

Więcej informacji na temat odpowiedzialności czynszowej dorastających osób znajdziemy w orzecznictwie sądów oraz literaturze prawniczej. Istotna wątpliwość dotyczy między innymi tego, czy osiągnięcie przez lokatora pełnoletności skutkuje jego odpowiedzialnością za wcześniejsze czynsze i opłaty (z okresu małoletności). Przeciw takiemu rozszerzeniu odpowiedzialności czynszowej wypowiadają się np. autorzy komentarzy do kodeksu cywilnego (zobacz: J. Górecki [w:] Kodeks cywilny. Komentarz, red. K. Osajda, Legalis 2012, art. 6881, nt 2 oraz A. Sylwestrzak [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. M. Balwicka-Szczyrba, LEX/el. 2024, art. 688(1)). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tezę o konieczności ograniczenia odpowiedzialności lokatora za długi tylko do okresu następującego po osiągnięciu przez niego pełnoletności wspierają też wyroki sądów cywilnych - na przykład: Wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 6 lipca 2015 r. (sygn. akt: II Ca 749/15) oraz Wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 6 października 2015 r. (sygn. akt: II Ca 330/15). Warto podkreślić, że zawężenie odpowiedzialności nieletniego wcześniej lokatora dotyczy również należności za bezumowne korzystanie z lokalu. 

Większe wątpliwości wzbudza natomiast odpowiedź na pytanie, czy jedynie czasowe przebywanie osoby pełnoletniej w lokalu (np. jej nocowanie) powinno skutkować solidarną odpowiedzialnością czynszową razem z najemcą (porównaj: A. Biały [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. Tom IV. Zobowiązania. Część szczególna (art. 535-764(9)), red. M. Fras, M. Habdas, WKP 2018, art. 688(1) oraz A. Sylwestrzak [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. M. Balwicka-Szczyrba, LEX/el. 2024, art. 688(1)). 

Solidarna odpowiedzialność to korzyść dla wierzyciela

Mimo opisywanych wyżej ograniczeń odpowiedzialności, art. 6881 KC zapewnia wierzycielowi istotne korzyści prawne. Warto bowiem pamiętać, że odpowiedzialność solidarna pełnoletnich członków gospodarstwa domowego daje wierzycielowi swobodę w egzekwowaniu roszczeń z tytułu czynszu i opłat. Wierzyciel ma swobodny wybór co do żądania całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od niektórych z nich lub od każdego z osobna (zobacz: P. Nazaruk [w:] B. Bajor, D. Bierecki, J. Bocianowska, J. Ciszewski, M. Ciszewski, G. Karaszewski, J. Knabe, J. Mucha-Kujawa, G. Sikorski, B. Sitek, R. Tanajewska, P. Nazaruk, Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2024, art. 688(1)). 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

Nareszcie dobre wiadomości dla kupujących mieszkania: na rynku wtórnym ceny ofertowe zaczęły spadać, choć nie wszystkie

Ustępować z ceny zaczęli przede wszystkim oferujący mieszkania o średniej powierzchni i w mniejszych miastach wojewódzkich. W Warszawie natomiast jeszcze nie spadają, ale już nie rosną. Eksperci prognozują, że przynajmniej do końca roku ten spadkowy trend się utrzyma.

REKLAMA

Spadek cen mieszkań w Polsce - III kwartał 2024 r. [ANALIZA]

Ceny mieszkań w największych miastach w Polsce spadają. Badanie dotyczy mieszkań z rynku wtórnego sprzedawanych w III kwartale 2024 roku. To pierwsze wyraźne obniżki cen od bardzo dawna. Jakie będą ceny mieszkań na przełomie 2024 i 2025 roku? Czy spodziewamy się podwyżek?

Rozporządzenie chroniące ogródki działkowe jeszcze w 2024 roku!

Ochrona ogródków działkowych jeszcze w 2024 roku - przewidywana jest nowelizacja rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii uwzględniająca ogrody działkowe we wszystkich strefach planistycznych planu ogólnego. Gmina nie będzie musiała na etapie planu ogólnego decydować o zachowaniu bądź likwidacji ogródków.

Ceny nowych mieszkań w metropoliach i mniejszych miastach. Jak zmieniły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy

Nowe mieszkania nie zamierzają tanieć tak gwałtownie, jak drożały. W efekcie kolejne miasta z tzw. średniej półki cenowej przebiły granicę 11 tys. zł za metr kwadratowy, a Płock i Gdańsk zanotowały największy skok cenowy na przestrzeni roku.

Apartamenty powyżej 100 mkw. W jakiej cenie można je kupić? I gdzie jest ich najwięcej?

Najczęściej nabywane mieszkania u deweloperów to te o powierzchni 40-60 mkw. Niektórzy jednak szukają czegoś większego. Apartamenty powyżej 100 mkw. to niewielka część oferty deweloperów. Gdzie jest ich najwięcej? 

REKLAMA

Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

REKLAMA