REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?
Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Odpowiedzialność rodziny za długi czynszowe

REKLAMA

Zadłużenie wynajmowanych mieszkań to sytuacja, którą w polskich warunkach trudno uznać za rzadką. Chodzi nie tylko o mieszkania komunalne, ale również o lokale wynajmowane np. przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) lub prywatnych właścicieli. W mieszkaniach obciążonych długiem z tytułu czynszu i opłat eksploatacyjnych, dość często mieszkają małoletni. Czy przekroczenie przez wspomniane osoby progu pełnoletności skutkuje ich odpowiedzialnością za długi czynszowe? A jeśli tak, to w jakim zakresie? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili odpowiedzieć na powyższe pytania. Warto przyjrzeć się odpowiedziom, ponieważ nie są one zupełnie oczywiste.

REKLAMA

Wielu informacji na temat zasad najmu mieszkań udziela nam ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Warto również pamiętać o kodeksie cywilnym. Znajduje on zastosowanie jeśli przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów nie regulują jakiegoś aspektu najmu mieszkania w sposób bardziej szczegółowy. 

REKLAMA

Ze wspomnianą sytuacją, czyli zastosowaniem regulacji z kodeksu cywilnego mamy do czynienia w kontekście odpowiedzialności członków rodziny za długi czynszowe. Warto tutaj zacytować artykuł 6881 paragraf 1 kodeksu cywilnego. Mówi on, że: „za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na jego utrzymaniu, którzy nie są w stanie utrzymać się samodzielnie”. 

Paragraf 2 tego samego artykułu (art. 6881 KC) wskazuje, że odpowiedzialność pełnoletnich członków gospodarstwa domowego ogranicza się do czynszów i innych opłat, które są należne tylko za okres stałego zamieszkania danej osoby w lokalu. Należy dodać, że po nowelizacji z 30 czerwca 2022 r. analizowany artykuł KC nie obciąża odpowiedzialnością za czynsz i opłaty pełnoletnich zstępnych bez możliwości samodzielnego utrzymania. W ten sposób ustawodawca zareagował na doniesienia medialne dotyczące długów dzieci, które nie mogą pracować (np. z powodu kalectwa lub upośledzenia).

Pełnoletniość a długi czynszowe 

Więcej informacji na temat odpowiedzialności czynszowej dorastających osób znajdziemy w orzecznictwie sądów oraz literaturze prawniczej. Istotna wątpliwość dotyczy między innymi tego, czy osiągnięcie przez lokatora pełnoletności skutkuje jego odpowiedzialnością za wcześniejsze czynsze i opłaty (z okresu małoletności). Przeciw takiemu rozszerzeniu odpowiedzialności czynszowej wypowiadają się np. autorzy komentarzy do kodeksu cywilnego (zobacz: J. Górecki [w:] Kodeks cywilny. Komentarz, red. K. Osajda, Legalis 2012, art. 6881, nt 2 oraz A. Sylwestrzak [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. M. Balwicka-Szczyrba, LEX/el. 2024, art. 688(1)). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tezę o konieczności ograniczenia odpowiedzialności lokatora za długi tylko do okresu następującego po osiągnięciu przez niego pełnoletności wspierają też wyroki sądów cywilnych - na przykład: Wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 6 lipca 2015 r. (sygn. akt: II Ca 749/15) oraz Wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 6 października 2015 r. (sygn. akt: II Ca 330/15). Warto podkreślić, że zawężenie odpowiedzialności nieletniego wcześniej lokatora dotyczy również należności za bezumowne korzystanie z lokalu. 

Większe wątpliwości wzbudza natomiast odpowiedź na pytanie, czy jedynie czasowe przebywanie osoby pełnoletniej w lokalu (np. jej nocowanie) powinno skutkować solidarną odpowiedzialnością czynszową razem z najemcą (porównaj: A. Biały [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. Tom IV. Zobowiązania. Część szczególna (art. 535-764(9)), red. M. Fras, M. Habdas, WKP 2018, art. 688(1) oraz A. Sylwestrzak [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. M. Balwicka-Szczyrba, LEX/el. 2024, art. 688(1)). 

Solidarna odpowiedzialność to korzyść dla wierzyciela

Mimo opisywanych wyżej ograniczeń odpowiedzialności, art. 6881 KC zapewnia wierzycielowi istotne korzyści prawne. Warto bowiem pamiętać, że odpowiedzialność solidarna pełnoletnich członków gospodarstwa domowego daje wierzycielowi swobodę w egzekwowaniu roszczeń z tytułu czynszu i opłat. Wierzyciel ma swobodny wybór co do żądania całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od niektórych z nich lub od każdego z osobna (zobacz: P. Nazaruk [w:] B. Bajor, D. Bierecki, J. Bocianowska, J. Ciszewski, M. Ciszewski, G. Karaszewski, J. Knabe, J. Mucha-Kujawa, G. Sikorski, B. Sitek, R. Tanajewska, P. Nazaruk, Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2024, art. 688(1)). 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA