REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?
Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Odpowiedzialność rodziny za długi czynszowe

REKLAMA

Zadłużenie wynajmowanych mieszkań to sytuacja, którą w polskich warunkach trudno uznać za rzadką. Chodzi nie tylko o mieszkania komunalne, ale również o lokale wynajmowane np. przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) lub prywatnych właścicieli. W mieszkaniach obciążonych długiem z tytułu czynszu i opłat eksploatacyjnych, dość często mieszkają małoletni. Czy przekroczenie przez wspomniane osoby progu pełnoletności skutkuje ich odpowiedzialnością za długi czynszowe? A jeśli tak, to w jakim zakresie? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili odpowiedzieć na powyższe pytania. Warto przyjrzeć się odpowiedziom, ponieważ nie są one zupełnie oczywiste.

REKLAMA

Wielu informacji na temat zasad najmu mieszkań udziela nam ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Warto również pamiętać o kodeksie cywilnym. Znajduje on zastosowanie jeśli przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów nie regulują jakiegoś aspektu najmu mieszkania w sposób bardziej szczegółowy. 

REKLAMA

Ze wspomnianą sytuacją, czyli zastosowaniem regulacji z kodeksu cywilnego mamy do czynienia w kontekście odpowiedzialności członków rodziny za długi czynszowe. Warto tutaj zacytować artykuł 6881 paragraf 1 kodeksu cywilnego. Mówi on, że: „za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na jego utrzymaniu, którzy nie są w stanie utrzymać się samodzielnie”. 

Paragraf 2 tego samego artykułu (art. 6881 KC) wskazuje, że odpowiedzialność pełnoletnich członków gospodarstwa domowego ogranicza się do czynszów i innych opłat, które są należne tylko za okres stałego zamieszkania danej osoby w lokalu. Należy dodać, że po nowelizacji z 30 czerwca 2022 r. analizowany artykuł KC nie obciąża odpowiedzialnością za czynsz i opłaty pełnoletnich zstępnych bez możliwości samodzielnego utrzymania. W ten sposób ustawodawca zareagował na doniesienia medialne dotyczące długów dzieci, które nie mogą pracować (np. z powodu kalectwa lub upośledzenia).

Pełnoletniość a długi czynszowe 

Więcej informacji na temat odpowiedzialności czynszowej dorastających osób znajdziemy w orzecznictwie sądów oraz literaturze prawniczej. Istotna wątpliwość dotyczy między innymi tego, czy osiągnięcie przez lokatora pełnoletności skutkuje jego odpowiedzialnością za wcześniejsze czynsze i opłaty (z okresu małoletności). Przeciw takiemu rozszerzeniu odpowiedzialności czynszowej wypowiadają się np. autorzy komentarzy do kodeksu cywilnego (zobacz: J. Górecki [w:] Kodeks cywilny. Komentarz, red. K. Osajda, Legalis 2012, art. 6881, nt 2 oraz A. Sylwestrzak [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. M. Balwicka-Szczyrba, LEX/el. 2024, art. 688(1)). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tezę o konieczności ograniczenia odpowiedzialności lokatora za długi tylko do okresu następującego po osiągnięciu przez niego pełnoletności wspierają też wyroki sądów cywilnych - na przykład: Wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 6 lipca 2015 r. (sygn. akt: II Ca 749/15) oraz Wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 6 października 2015 r. (sygn. akt: II Ca 330/15). Warto podkreślić, że zawężenie odpowiedzialności nieletniego wcześniej lokatora dotyczy również należności za bezumowne korzystanie z lokalu. 

Większe wątpliwości wzbudza natomiast odpowiedź na pytanie, czy jedynie czasowe przebywanie osoby pełnoletniej w lokalu (np. jej nocowanie) powinno skutkować solidarną odpowiedzialnością czynszową razem z najemcą (porównaj: A. Biały [w:] Kodeks cywilny. Komentarz. Tom IV. Zobowiązania. Część szczególna (art. 535-764(9)), red. M. Fras, M. Habdas, WKP 2018, art. 688(1) oraz A. Sylwestrzak [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. M. Balwicka-Szczyrba, LEX/el. 2024, art. 688(1)). 

Solidarna odpowiedzialność to korzyść dla wierzyciela

Mimo opisywanych wyżej ograniczeń odpowiedzialności, art. 6881 KC zapewnia wierzycielowi istotne korzyści prawne. Warto bowiem pamiętać, że odpowiedzialność solidarna pełnoletnich członków gospodarstwa domowego daje wierzycielowi swobodę w egzekwowaniu roszczeń z tytułu czynszu i opłat. Wierzyciel ma swobodny wybór co do żądania całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od niektórych z nich lub od każdego z osobna (zobacz: P. Nazaruk [w:] B. Bajor, D. Bierecki, J. Bocianowska, J. Ciszewski, M. Ciszewski, G. Karaszewski, J. Knabe, J. Mucha-Kujawa, G. Sikorski, B. Sitek, R. Tanajewska, P. Nazaruk, Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2024, art. 688(1)). 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA