REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Mieszkanie, rachunki, czynsz, wynajem, dom, nieruchomość
Mieszkanie, rachunki, czynsz, wynajem, dom, nieruchomość
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

Dlaczego wybieramy najem 

W ramach badania przeprowadzonego na terenie 16 miast wojewódzkich, zapytano najemców między innymi o powód ich obecnego statusu mieszkaniowego. Największa grupa respondentów (40,3%) zadeklarowała najem jako rozwiązanie wynikające z powodów finansowych, czyli braku środków na zakup lokum. Warto jednak zwrócić uwagę, że kolejne pozycje pod względem popularności wśród respondentów zajął najem z powodu wyprowadzki z domu rodzinnego (11,4% wskazań), a także najem z powodu przeprowadzki uzasadnionej pracą (10,5%). Można zastanawiać się, czy te motywy najmu również nie mają aspektu finansowego – zwłaszcza w przypadku osób, które już dość dawno zmieniły miejsce zamieszkania. 

REKLAMA

Mobilność bardzo ważna 

Podobna uwaga dotyczy odpowiedzi „zmieniam najmowane mieszkanie na większe, o lepszym standardzie lub w lepszej lokalizacji” (8,8%) oraz „zmieniam najmowane mieszkanie na mniejsze, tańsze w utrzymaniu” (4,9%). Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku osób, które zadeklarowały najem uzasadniony przeprowadzką ze względu na studia lub edukację (4,9%). Można bowiem przypuszczać, że są to bardzo młodzi respondenci. Jeżeli chodzi o inne odpowiedzi, to warto zwrócić uwagę na odsetek osób, które zadeklarowały, że wynajmują mieszkanie, ponieważ nie wiedzą, gdzie chcą mieszkać i pracować za kilka lat (7,7%). Jak widać, chęć zachowania mobilności jest ważna dla niektórych osób, choć nie można jej traktować jako dominującą przyczynę najmu. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu GetHome.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GetHome.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

Nareszcie dobre wiadomości dla kupujących mieszkania: na rynku wtórnym ceny ofertowe zaczęły spadać, choć nie wszystkie

Ustępować z ceny zaczęli przede wszystkim oferujący mieszkania o średniej powierzchni i w mniejszych miastach wojewódzkich. W Warszawie natomiast jeszcze nie spadają, ale już nie rosną. Eksperci prognozują, że przynajmniej do końca roku ten spadkowy trend się utrzyma.

Spadek cen mieszkań w Polsce - III kwartał 2024 r. [ANALIZA]

Ceny mieszkań w największych miastach w Polsce spadają. Badanie dotyczy mieszkań z rynku wtórnego sprzedawanych w III kwartale 2024 roku. To pierwsze wyraźne obniżki cen od bardzo dawna. Jakie będą ceny mieszkań na przełomie 2024 i 2025 roku? Czy spodziewamy się podwyżek?

REKLAMA

Rozporządzenie chroniące ogródki działkowe jeszcze w 2024 roku!

Ochrona ogródków działkowych jeszcze w 2024 roku - przewidywana jest nowelizacja rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii uwzględniająca ogrody działkowe we wszystkich strefach planistycznych planu ogólnego. Gmina nie będzie musiała na etapie planu ogólnego decydować o zachowaniu bądź likwidacji ogródków.

Ceny nowych mieszkań w metropoliach i mniejszych miastach. Jak zmieniły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy

Nowe mieszkania nie zamierzają tanieć tak gwałtownie, jak drożały. W efekcie kolejne miasta z tzw. średniej półki cenowej przebiły granicę 11 tys. zł za metr kwadratowy, a Płock i Gdańsk zanotowały największy skok cenowy na przestrzeni roku.

Apartamenty powyżej 100 mkw. W jakiej cenie można je kupić? I gdzie jest ich najwięcej?

Najczęściej nabywane mieszkania u deweloperów to te o powierzchni 40-60 mkw. Niektórzy jednak szukają czegoś większego. Apartamenty powyżej 100 mkw. to niewielka część oferty deweloperów. Gdzie jest ich najwięcej? 

Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

REKLAMA

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

REKLAMA