REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rośliny doniczkowe – pielęgnacja jesienią i zimą?

PS Redakcja Dom
kwiaty doniczkowe, lawenda, rośliny Fot. Fotolia
kwiaty doniczkowe, lawenda, rośliny Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe jesienią i zimą? Jak je podlewać i nawozić? Jak wybrać dla nich najlepsze miejsce? Zobacz poradnik.

Światło

REKLAMA

W okresie jesienno-zimowym mała ilość światła, która dociera do pomieszczeń może mieć wpływ na rozwój roślin. Powoduje to to, że rośliny nie rozwijają się prawidłowo lub w równym stopniu. Zdarza się, że roślina gubi liście, a także z nie wiadomo jakiego powodu – umiera. Najbardziej dotknięte brakiem światła są rośliny o jasnych odcieniach oraz rośliny wielobarwne o kontrastowym ubarwieniu. Z powodu niedostatecznego oświetlenia, mogą się wybarwiać i blaknąć. Co zrobić, aby rośliny prawidłowo rosły i rozwijały się? Sposobów jest kilka:

REKLAMA

Pierwszy z nich to dostarczenie roślinom jak największej ilości światła. W tym celu warto ustawić rośliny w takim miejscu, aby przez jak najdłuższy czas były oświetlone. Dobrym pomysłem jest ustawienie roślin jak najbliżej okna. Najlepszym parapetem jest ten od podłdniowo-wschodniej strony – tam jest najwięcej światła. Jeśli mamy w mieszkaniu zasłony lub firanki, ustawmy rośliny w taki sposób, aby zasłony nie utrudniały dopływu światła do roślin.

Jeśli na roślinach osadza się kurz, pamiętaj o przecieraniu roślin wilgotną szmatką. Kurz osiadający na elementach roślin skutecznie utrudnia dopływ światła do rośliny.

Jeśli mamy w domu wyjątkowe okazy roślin i bardzo zależy nam na tym, aby były dobrze doświetlone – możemy zainwestować w sztuczne oświetlenie np. lampy fluorescencyjne.

Podlewanie

W okresie jesienno-zimowym rośliny nie potrzebują takiego podlewania, jak latem. Nadmiar wody, może bardziej zaszkodzić roślinom – niż pomóc, dlatego też nie należy przesadzać z ich podlewaniem. Najlepszym miernikiem tego, czy roślina potrzebuje podlewania, czy nie jest suchość ziemi w doniczce. Podlewajmy rośliny tylko wtedy, kiedy ziemia w doniczce będzie kompletnie sucha.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Temperatura i wilgotność powietrza

REKLAMA

W okresie jesienno-zimowych, kiedy zaczynają grzać kaloryfery temperatura w pomieszczeniach staje się wyższa, natomiast wilgotność maleje. Suchość powietrza może negatywnie wpływać na rośliny, dlatego też należy w miarę możliwości nawilżać powietrze w pomieszczenia, w którym znajdują się kwiaty. Możemy to zrobić np. poprzez wieszanie ceramicznych pojników z wodą na kaloryferach lub kupić elektryczny nawilżacz powietrza. Można też raz na jakiś czas spryskać rośliny wodą.

Rośliny doniczkowe, choć powinny w okresie jesienno-zimowym zajmować miejsca, w których będą mieć największą ilość światła, to nie powinny stać blisko buchających ciepłem grzejników.  Najlepiej, gdybyśmy przenieśli rośliny do jakiegoś chłodnego pomieszczenia, np., przedsionka lub piwnicy. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wybierzmy miejsce z daleka od źródeł ciepła.

Nawożenie

Jesienią i zimą zasadniczo roślin nie należy nawozić, wyjątek stanowią rośliny kwitnące oraz takie, których okres kwitnienia przypada właśnie na tę porę roku.

Zobacz także: Nawożenie roślin doniczkowych – jakim nawozem?

Zobacz także: Rośliny dla leniwych

Zobacz także:  Jak przechowywać zimą rośliny tarasowe?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA