Czy wiesz jak pielęgnować różę chińską?
REKLAMA
REKLAMA
Dom i balkon – przez cały rok może zdobić mieszkanie, ale w lecie wystaw ją na balkon lub taras – będzie rozwijać się intensywniej i obficiej kwitnąć. Niektóre firmy ogrodnicze oferują specjalne balkonowe odmiany.
REKLAMA
REKLAMA
Światło - lubi miejsca słoneczne, dobrze czuje się na parapecie okna wschodniego, w pobliżu południowego i zachodniego. W pokoju od północy może być dla niej za ciemno. Przed wyniesieniem na balkon (zwykle po 15 maja) stopniowo przyzwyczaja ją do ostrego światła panującego na zewnątrz – początkowo niech stoi w półcieniu, a dopiero po kilku dniach wystaw na nasłonecznione miejsce.
Temperatura - najobficiej kwitnie w temperaturze 18-20˚C. Zimą przechodzi krótki okres spoczynku (nie rośnie i nie kwitnie) – ustaw ją w chłodniejszym (ok. 15˚C) pomieszczeniu. Na balkonie może znaleźć się po wiosennych przymrozkach. Do domu zabierz ją wczesną jesienią - by nie ucierpiała z powodu nocnych chłodów (kiedy temperatura spadnie do 12˚C może zrzucić pąki kwiatowe).
Woda - w okresie wzrostu i kwitnienia (zwłaszcza podczas upałów) potrzebuje sporo wody i czasem trzeba ją podlewać codziennie. Jesienią i zimą (szczególnie przy niższej temperaturze) zapotrzebowanie spada i roślinę nawadniaj raz w tygodniu. Gdy grzeją kaloryfery nie wymaga zraszania, ale nie powinna stać bezpośrednio nad nimi (kwiaty mogą gnić, kiedy długo pozostają mokre).
Zasilanie - od wiosny do września nawoź raz na 7-10 dni odżywką do roślin kwitnących. Jeśli zimą straci kondycję - wzmocnić ją nawozem zimowym z małą zawartością azotu. Przy pojawieniu się szkodników użyj pałeczek nawozowo-owadobójczych.
Przesadzanie - młode rośliny co roku na wiosnę do niewiele większej doniczki (lepiej rosną w przyciasnej). Starsze - co 2-3 lata. Dużym okazom, które trudno przesadzić – co roku dosypuj ziemi do doniczki.
REKLAMA
Cięcie – kiedy roślina straci zwarty pokrój – wiosną (zanim pojawią się pąki kwiatowe) przytnij pędy o 1/3 długości. Łodygi skracaj też okazom, które spędziły lato pod gołym niebem i jesienią powracają do domu. Roślina jest długowieczna i stare, które ogołociły się z liści do znacznej wysokości odmłódź przeprowadzając radykalne cięcie. Łodygi możesz skrócić o połowę, ale zawsze przycinaj je nad śpiącym pąkiem. Rob to na dwie raty: część pędów w pierwszym roku, a część w następnym.
Rozmnażanie - najprostszy sposób to pobranie wiosną sadzonek wierzchołkowych. Fragment pędu powinien mieć 8-12 cm długości i 2-4 liście. Utnij go tuż pod najniżej położonym liściem, który następnie oberwij. Gdy wierzchołek jest wiotki - uszczykuj go (usuń np. paznokciami).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.