REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak leczyć choroby roślin doniczkowych?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Zła pielęgnacja jest najczęstszą przyczyną chorób kwiatów domowych. Ale trudno postawić właściwą diagnozę. Ten sam objaw może być wywołany np. przesuszeniem i zalaniem korzeni.

Opadanie liści - może być spowodowane zbyt niską temperaturą: liście są pomarszczone, lekko przezroczyste. Rośliny lubiące niskie temperatury (np. trzmielina japońska) mogą gubić liście, gdy mają za ciepło.

REKLAMA

Wyciągnięte liście - jeśli światłolubna roślina ma za ciemno, jej pędy kwiatowe wyciągną się w kierunku okna. Ustaw ją na parapecie, albo codziennie przekręcać doniczkę o 45˚.

Więdnięcie – rośliny wymagającej obfitego podlewania może być spowodowane tym, że dajesz jej za małą ilość wody - podlewaj tak, by górna 1,5-cm warstwa podłoża była sucha. Ale roślina może więdnąć od nadmiaru wody - gdy zauważysz, że woda stale gromadzi się na podstawce - stopniowo ograniczaj podlewanie. U delikatnych roślin (np. paproci) przyczyną więdnięcia może być suche powietrze – zraszaj je często.

Gdy liście stają się coraz bledsze, a pędy się nie wydłużają - w podłożu może brakować składników mineralnych – przesadź roślinę do nowej ziemi lub zasil nawozem.

Blednięcie liści azalii - może być spowodowane nadmiarem wapnia w podłożu zastosuj odżywkę bogatą w żelazo (unieszkodliwia wapń). Podczas przesadzania zmień podłoże na odpowiednie dla azalii (tzw. wrzosowe).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciemne kropki - mogą pojawić się na liściach paproci (np. zanokcicy). Zazwyczaj spowodowane jest to tym, że roślina stoi w przeciągu - jak najszybciej przestaw ją w bardziej osłonięte miejsce.

REKLAMA

Małe brązowe kropki na liściach - mogą być spowodowane tym. że do zraszania rośliny używasz za chłodnej wody. Pamiętaj! Najbezpieczniej jest spryskiwać rośliny odstałą wodą o temperaturze pokojowej, woda ta nie powinna być gorszej jakości niż używana do podlewania.

Opadanie pąków kwiatowych - jest najczęściej spowodowane za skąpym podlewaniem lub suchym powietrzem. Są też kapryśne rośliny (np. szlumbergera), których nie przestawiaj ani obracaj, gdy pojawią się pąki kwiatowe.

Zasychanie końców - zdarza się delikatnym roślinom, gdy w pomieszczeniu jest za sucho. Wtedy rośliny obficie zraszaj i nawilżaj powietrze w pokoju (np. wieszać mokre ręczniki na grzejnikach). Rośliny nielubiące zraszania ustaw na tackach z wodą, na warstwie kamyków.

Brązowe plamki na liściach – mogą być spowodowane poparzeniem słonecznym. Przestaw roślinę w miejsce jasne, ale tak, by nie była narażona na kontakt z promieniami słońca.

Zwinięte ściemniałe liście - to może być zgnilizna korzeni, spowodowana nadmiernym podlewaniem. Przesadź roślinę niezależnie od pory roku. W nowej doniczce zrób na dnie 2-3-cm warstwę drenażu.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

REKLAMA

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA