Czy wiesz jak podlewać rośliny doniczkowe?
REKLAMA
REKLAMA
Jedyna metoda dla ustalenia właściwej dawki wody dla rośliny to badanie wilgotności podłoża w doniczce.
REKLAMA
Obficie - ziemia w doniczce z rośliną podlewaną obficie musi być stale wilgotna. Tylko na samej powierzchni (warstwa najwyżej 1 cm) może być przesuszona. Uwaga! Jeśli w pomieszczeniu jest wysoka temperatura, musisz uważnie obserwować rośliny wymagające obfitego podlewania - nawet jednodniowe zaniedbanie grozi przesuszeniem bryty korzeniowej. Rośliny kwitnące mogą w takim przypadku stracić kwiaty.
REKLAMA
Z umiarem – w ten sposób podlewa się najczęściej. Rośli¬na potrzebuje kolejnej dawki wody dopiero wtedy, gdy 2-3-centymetrowa górna warstwa podłoża jest sucha. Najłatwiej możesz to sprawdzić, badając palcem, od którego miejsca gleba jest wilgotna (podlewaj ok. 2-3 razy tygodniowo).
Oszczędnie - 2/3 ziemi w doniczce może być suche, a wilgotna tylko 1/3. Aby to sprawdzić - posłuż się cienkim patyczkiem (np. do szaszłyków) – wbij go pionowo do doniczki, chwilę potrzymaj, wyjmij delikatnie i sprawdzić, ile patyczka się zawilgociło. Jeśli tylko 1/3 od dołu - roślinę trzeba podlać. Uwaga! Jeśli cały patyczek jest suchy to roślinie grozi zupełne wyschnięcie bryty korzeniowej.
Przesuszenie - kiedy stwierdzisz, że bryła korzeniowa jest przesuszona - szybko wstaw roślinę do wiaderka z wodą. Ady suche podłoże nie wypływało ułóż na wierzchu kamyki. Wyjmij doniczkę z wody dopiero, gdy nie będą już wydobywały się pęcherzyki powietrza. Ustaw roślinę na podstawce. Kiedy nadmiar wody wypłynie - wylej ją.
REKLAMA
Temperatura wody – najlepiej podlewać kwiaty doniczkowe wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury gleby (ok. 20˚C). Woda uzyska taką ciepłotę, jeśli postawisz napełnioną konewkę na jeden dzień w pokoju, w którym stoi roślina (ale nie w przeciągu ani na parapecie z marmuru lub terakoty).
Jaka woda - w naturalnym środowisku wszystkie rośliny są podlewane przez wodę deszczową (miękką). Rośliny doniczkowe (zwłaszcza mało wymagające) mogą się bez niej obyć - wystarcza im woda przegotowana i odstała. Rośliny wymagające podlewania miękką wodą to m.in.: begonia, bromelie, kamelia, diffenbachia, fittonia, gardenia, maranta, mirt, storczyki, rododendrony, paprocie i palmy.
Staraj się nie lać wody zawsze w to samo miejsce. Jeśli nie masz dostępu do doniczki z każdej strony - odwróć roślinę. Inaczej woda wyrzeźbi sobie kanały, którymi szybo będzie spływać, a inne części podłoża pozostaną suche - część korzeni nie będzie miała dostępu do wody.
Rośliny potrzebują więcej wody w okresie wzrostu (marzec-wrzesień), gdy stoją na jasnym stanowisku (wystawa południowa), przy wysokiej temperaturze (ponad 22˚C), suchym powietrzu, kie¬dy mają miękkie duże liście (zwłaszcza bez woskowej osłonki), gdy rosną w glinianych doniczkach, jeśli podłoże w dużej części składa się z torfu lub gliny. Za mała doniczka też jest zaleceniem do obfitszego podlewania.
Ogranicz podlewanie - rośliny mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę w okresie spoczynku, a szczególnie wtedy, gdy przeniesiesz je do chłodniejszego pomieszczenia (temperatura poniżej 18˚C). Oszczędniej podlewaj rośliny na ciemnych stanowiskach (północnym parapecie daleko od okna), wilgotnym powietrzu i kiedy podłoże jest ściółkowane. Mniej wody należy się kwiatom o skórzastych woskowanych liściach, rosnących w za dużych, plastikowych lub glinianych doniczkach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.