Jak pozwać spadkobierców o spłatę? Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Osoby, które wg ustawy są spadkobiercami, i które zostały wydziedziczone przez spadkodawć mogą pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.
Kodeks postępowania cywilnego mówi o tym jak wyglądają podstawowe zasady dziedziczenia. Spisanie testamentu przez spadkodawcę umożliwia bezsprzecznie ustalić, kto przejmie spadek i zostanie właścicielem dóbr po śmierci spadkodawcy. Sporządzając testament należy pamiętać o przepisach zawartych w kodeksie i to na nich podstawie rozporządzać swoim majątkiem. W testamencie poza wskazaniem swoich spadkobierców, można również wskazać osoby, które chcemy wydziedziczyć także te, które zgodnie z przepisami k.p.c. są uważane są za ustawowych spadkobierców.
Zobacz także: Zapis windykacyjny w testamencie – co to takiego?
Kogo można wydziedziczyć?
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego wydziedziczyć możemy ustawowych spadkobierców zstępnych takich jak: dzieci, wnuki, prawnuki itd., a także małżonka i rodziców, jeśli wbrew woli spadkodawcy postępują oni w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Wydziedziczyć możemy również spadkobierców ustawowych, czyli te osoby, które dopuściły się względem spadkodawcy, albo w stosunku do jednej z bliskich mu osób, umyślnego przestępstwa przeciwko życiu (zaliczamy do tego np. znęcanie fizyczne i psychiczne), a także które zagroziły zdrowiu lub wolności spadkobiercy, lub też rażącej obrazy czci. Wydziedziczone zostaną również osoby, które w mniemaniu spadkodawcy uporczywie nie dopełniają wobec niego obowiązków rodzinnych – np. nie utrzymują ze spadkobiercą kontaktu, lub nie przejawiają żadnego zainteresowania. Przyczyna wydziedziczenia powinna wprost wynikać z treści sporządzonego testamentu.
Zobacz także: Jak sporządzić testament?
Wydziedziczenie, a zachowek
Co najistotniejsze, zdaniem Bartosza Antosa, Dyrektora ds. Nieruchomości Saveinvest, - "Gdy dojdzie do wydziedziczenia zstępnego, małżonka lub rodzica, traci on w takiej sytuacji prawo do zachowku, czyli po śmierci spadkodawcy spłaty przez spadkobiercę uwzględnionego w testamencie, z połowy majątku jaki mógłby odziedziczyć. Przy czym udział ten wzrasta do 2/3 części majątku, jaki dana osoba mogłaby odziedziczyć, jeśli jest stale niezdolna do pracy lub małoletnia. Jeśli jednak zstępny, małżonek lub rodzic, zostanie pominięty w testamencie z innych powodów, należy im się zachowek. Na wniosek uprawnionego zarządza go sąd. Jego wysokość określona zostaje w oparciu o uwzględnienie m.in. dokonanych przez spadkodawcę za życia darowizn oraz zapisów windykacyjnych. Warto mieć na uwadze fakt, że już zstępni wydziedziczonej osoby są uprawnieni do zachowku, chociażby żył on nadal w chwili śmierci spadkodawcy. Przykładowo jeśli ojciec wydziedzicza swojego syna to jego wnuki, czy prawnuki (nawet jeśli ten syn nadal żyje) mogą domagać się spłaty od spadkobiercy wskazanego w testamencie. Prawo to ulega przedawnieniu po 5 latach od otwarcia i ogłoszenia testamentu. W przypadku, gdy spadkodawca nie ma dzieci ani małżonka, a jego rodzice nie żyją, spadkobierca nie będzie musiał nikogo spłacać" - mówi Ekspert.
Polecany produkt: Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?
Polecany produkt: Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik
Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.