REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia: Wypadek drogowy TIR’a i samochodu osobowego - odszkodowanie

REKLAMA

W 2006 roku miał miejsce wypadek z udziałem TIR'a i samochodu osobowego. Niestety w wyniku obrażeń, kierowca samochodu osobowego - zmarł. Rodzina zmarłego wystąpiła o odszkodowania - sprawa skończyła się w sądzie.

REKLAMA

Opis zdarzenia

W sierpniu 2006 roku na trasie przejazdowej Kraków-Warszawa, kierujący ciężarówką z naczepą uderzył w samochód marki Peugeot, prowadzony przez 40-letniego Piotra W. W wyniku rozległych, wielonarządowych uszkodzeń ciała mężczyzna zmarł w szpitalu. Córki ofiary wystąpiły do Towarzystwa Ubezpieczeniowego o przyznanie zadośćuczynienia. Sprawa zakończyła się w Sądzie.

Feralnego dnia, kierujący ciężarówką 37-letni Rafał L. – jak sam później przyznał – z powodu nacisków ze strony kierownictwa firmy spedycyjnej, śpieszył się z ładunkiem do Białegostoku. Widząc zmieniającą się sygnalizację świetlną, zbyt późno rozpoczął manewr hamowania i pojawił się na skrzyżowaniu już na czerwonym świetle, w efekcie czego z impetem uderzył w prawidłowo poruszającego się Peuegeot’a. Według relacji świadków, samochód osobowy został niemal zmieciony z powierzchni jezdni.

Przeczytaj także: Historia: ubezpieczyciel nie chciał wypłacić odszkodowania. Jaki był skutek?

Ciężko rannego Piotra W. natychmiast przetransportowano do najbliższego szpitala. Niestety, z powodu licznych obrażeń wewnętrznych, mężczyzna zmarł po kilku godzinach, pozostawiając w żałobie żonę oraz dwie, nastoletnie córki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dochodzenie policyjne dowiodło, że prowadzony przez Rafała L. ciągnik siodłowy marki MAN nie spełniał warunków, dopuszczających go do ruchu lądowego. Analizy techników wykazały niesprawność układu hamulcowego. Pod wątpliwość poddano również mocno wyeksploatowane opony na jakich poruszał się pojazd.

W 2007 roku, kierowca ciężarówki został skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na próbny okres pięciu lat.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

Opinia ubezpieczyciela: „brak podstaw do wypłaty zadośćuczynienia”

Rok po tragedii firma ubezpieczeniowa, w której sprawca miał wykupioną polisę OC, przyznała matce oraz córkom zmarłego łącznie 80 tys. złotych, z powodu znacznego pogorszenia się sytuacji materialnej rodziny.

W grudniu 2012 roku, za pośrednictwem Europejskiego Centrum Odszkodowań, rodzina zgłosiła do Ubezpieczyciela roszczenia z tytułu zadośćuczynienia na łączną kwotę 300 tys. złotych. Firma odmówiła wypłaty jakichkolwiek środków, tłumacząc że w tym przypadku roszczenie odszkodowawcze przysługuje jedynie poszkodowanemu. Sprawa została skierowana do Sądu.

Polecany produkt:  Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - PDF

REKLAMA

Regulacje prawne umożliwiające domaganie zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej, pojawiły się  w Polsce dopiero 3 sierpnia 2008 roku. Przedstawiciele Towarzystwa Ubezpieczeniowego, argumentowali przed Sądem, że skoro do wypadku doszło w 2006 roku, to nie ma podstaw do wypłaty środków. Innego zdania byli prawnicy rodziny.

- Zgodnie z aktualnym poglądem doktryny i orzecznictwa, najbliższemu członkowi rodziny zmarłego, przysługuje na podstawie art. 448 K.C. (w związku z artykułem 24 § 1 K.C.) zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, gdy śmierć nastąpiła na skutek deliktu (czynu zabronionego), który miał miejsce przed dniem 3 sierpnia 2008 roku – tłumaczy Agnieszka Szymanek z Kancelarii Radców Prawnych EuCO.

Polecany produkt:  Samochód w firmie - PDF

Sąd przyznał 240 000 zł zadośćuczynienia dla córek ofiary

Po zbadaniu materiału dowodowego oraz przesłuchaniu świadków i biegłych, Sąd nakazał Ubezpieczycielowi wypłatę 120 tys. zł dla każdej z córek zmarłego Piotra W. Jako podstawę prawną wskazano Uchwałę Sądu Najwyższego z dn 13 lipca 2011 (III CZP 32/11, OSNC 2012/110), na mocy której najbliżsi ofiar wypadków sprzed 3 sierpnia 2008 mają prawo do ubiegania się o zadośćuczynienie.

Polecany produkt:  Komplet Podatki - Prawo Pracy i ZUS

Firma Ubezpieczeniowa odwołała się od tej decyzji, jednak Sąd Apelacyjny w całości podzielił stanowisko poprzednika i decyzją z grudnia 2014 roku, podtrzymał wyrok.

Dane bohaterów tekstu zostały celowo zmienione.

Autor: Aleksander Biernacki, toktu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA