REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa z bankiem - na co zwracać uwagę? Poradnik cz. 2

REKLAMA

Podpisałeś umowę z bankiem? Możesz z niej zrezygnować w ciągu 14 dni. Każdy klient banku może w dowolnym momencie spłacić swoje zadłużenie prze terminem zawartym w umowie. Wysokość oprocentowania kredytu oraz zabezpieczenia, jakie powinien przedstawić konsument, by otrzymać kredyt wraz z ich wysokością to tylko niektóre z rzeczy, które należy sprawdzić przy podpisywaniu z daną instytucją umowy o kredyt. Zobacz poradnik na co zwracać uwagę podpisując umowę z bankiem?

Możliwość rezygnacji

W okresie 14 dni od zaciągnięcia zobowiązania istnieje możliwość wycofania się z zawartej umowy, nawet bez podawania przyczyn. W tym czasie należy złożyć pod adresem wskazanym przez kredytodawcę, bądź pośrednika, oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Wzór takiego oświadczenia kredytodawca powinien dostarczyć przy zawieraniu umowy. Nie jest wymagane osobiste złożenie takiego dokumentu. Konsument nie ponosi również w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów. Płaci jedynie odsetki za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia jego spłaty. Od umowy o kredyt konsumencki można również odstąpić m.in. przy zakupach na raty. Należy jednak pamiętać, że wraz z rezygnacją z kredytu trzeba zwrócić pożyczone pieniądze – wraz z odsetkami – w ciągu 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Dniem spłaty jest w takim przypadku dzień przekazania środków kredytodawcy.

REKLAMA

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Wcześniejsza spłata

Klient ma prawo, w dowolnym czasie, do spłacenia całości lub części zaciągniętego kredytu przed terminem ujętym w umowie. Taka sytuacja rzutuje na finanse obu stron- zarówno konsumenta, jak i banku. Całkowity koszt kredytu zostaje uszczuplony wtedy o koszty należne za okres, o który skrócony został czas obowiązywania zawartej umowy. Nawet w przypadku, gdy kredytobiorca poniósł te wydatki przed datą spłaty. Informuje o tym art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim. Należy pamiętać że wśród praw kredytodawcy istnieje możliwość zastrzeżenia w umowie, albo regulaminie, prowizji za spłatę należności przed terminem. Pobranie takiej opłaty jest możliwe, gdy spłata przypada na okres w jakim stopa oprocentowania kredytu jest stała, a kwota spłacona w okresie 12 kolejnych miesięcy jest wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Taka prowizja nie powinna przekraczać 1 proc. spłacanej części kredytu w przypadku, gdy okres między datą spłaty, a terminem spłaty przekracza rok. Gdy jest on krótszy – nie może przekraczać 0,5 proc. Natomiast w przypadku umów o kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym prowizji za wcześniejszą spłatę bank nie ma prawa pobierać.

Zobacz też: Umowa z bankiem - na co zwracać uwagę? Poradnik cz. 1

Podsumowując, zagadnienia na które warto zwrócić szczególną uwagę przy podpisywaniu z daną instytucją umowy o kredyt:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wysokość oprocentowania kredytu,
  • wysokość opłat i prowizji z tytułu udzielenia kredytu,
  • rzeczywistą roczną stopę oprocentowania wraz z całkowitym kosztem zaciąganego kredytu,
  • zabezpieczenia, jakie powinien  przedstawić konsument, by otrzymać kredyt wraz z ich wysokością,
  • formę prawną działalności kredytodawcy, zwłaszcza w sytuacji gdy pieniądze pożyczane są w innej instytucji niż bank.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Saveinvest Sp. z o. o.
www.grunttozysk.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA