REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie hipoteki – najwyżej oprocentowane w Europie

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

REKLAMA

Odsetki od kredytów hipoptecznych płacone przez polskich nabywców mieszkań są wyższe niż w innych krajach. Wyniki takiego porównania okazują się bardzo ciekawe.

REKLAMA

Większość europejskich banków centralnych regularnie publikuje statystyki dotyczące średniego oprocentowania kredytów hipotecznych. Na podstawie dostępnych informacji  można sprawdzić, czy odsetki płacone przez polskich nabywców mieszkań są wyższe niż w innych krajach. Wyniki takiego porównania okazują się bardzo ciekawe.

W sierpniu tylko Węgrzy zaciągali „droższe” kredyty

REKLAMA

Dane Eurostatu, EBC i krajowych banków centralnych pozwalają na porównanie oprocentowania nowych „hipotek” (patrz poniższy wykres). Do analizy można zakwalifikować wszystkie państwa, które spełniają dwa warunki – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Pierwsze kryterium to dobrze rozwinięty rynek kredytów hipotecznych. Istotna jest też dostępność danych na temat średniego oprocentowania kredytów. Niestety, większość banków centralnych nie udostępniła jeszcze wyników z września bieżącego roku.   

Krajowe banki oferują tylko kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem. Dlatego informacje pochodzące z innych państw muszą dotyczyć właśnie takich produktów. Po porównaniu odpowiednich danych można stwierdzić, że Polska cechuje się relatywnie wysokim oprocentowaniem nowych „hipotek” (5,29% w sierpniu 2014 r.). Wyższy wynik (5,64%) odnotowano tylko na Węgrzech. W pozostałych dwudziestu krajach średnie stawki oprocentowania nowych kredytów były znacznie niższe. Wśród dwudziestu dwóch porównanych państw pozytywnie wyróżnia się Finlandia (wynik: 1,76%), Luksemburg (1,89%), Austria (2,25%) Estonia (2,37%) oraz Litwa (2,39%).

Wysokość oprocentowania nowych kredytów hipotecznych jest uzależniona od poziomu stóp procentowych. Przed wyciągnięciem dalszych wniosków trzeba wziąć pod uwagę ten bardzo istotny czynnik.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Eurostatu, EBC i krajowych banków centralnych

Krajowe marże (wbrew pozorom) nie są wygórowane

REKLAMA

Informacje z poniższej tabeli rzucają nowe światło na analizowaną kwestię. Dzięki tym danym można stwierdzić, że w sierpniu 2014 r. Polska cechowała się zdecydowanie najwyższym poziomem głównej stopy procentowej (2,50%) – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Dość zbliżony wynik (2,10%) odnotowano tylko na Węgrzech. We wszystkich pozostałych krajach główne stopy procentowe nie przekraczały 0,50% (dane z sierpnia b.r.).

Relatywnie wysoki poziom stóp procentowych tłumaczy, dlaczego polskie i węgierskie „hipoteki” były znacznie droższe od innych kredytów. Po wykonaniu dodatkowych obliczeń okazuje się, że w sierpniu b.r. krajowe banki stosowały marżę na poziomie 2,64%. Ta średnia i szacunkowa wartość została wyznaczona na podstawie kwartalnej stopy rynku międzybankowego (WIBOR - 3M). Przybliżoną marżę krajowych banków można porównać z wynikami obliczonymi dla innych krajów. Na tym tle polska stawka nie prezentuje się najgorzej. Trzeba zwrócić uwagę, że wyniki z jedenastu państw (m.in. Czech, Słowacji, Słowenii, Łotwy i Węgier) są znacznie wyższe. Rodzimi nabywcy mieszkań z zazdrością mogą spoglądać na średnie marże, które są naliczane w Finlandii (1,57%), Luksemburgu (1,70%), Austrii (2,06%), Estonii (2,18%) i na Litwie (2,06%). Powodów do zadowolenia nie mają kredytobiorcy z Węgier (wynik: 3,49%), Wielkiej Brytanii (3,89%) oraz Danii (4,15%). Wszystkie podane wartości dotyczą kredytów udzielanych w krajowych walutach.

Wybrane kraje Europy: zróżnicowanie marż w przypadku nowych kredytów hipotecznych
ze zmiennym oprocentowaniem (sierpień 2014 r.)

Nazwa kraju

Średnia wartość
zmiennego
oprocentowania
nowych kredytów
hipotecznych
w krajowej walucie

Poziom głównej stopy procentowej banku centralnego w sierpniu 2014 r.

Średnie notowania
trzymiesięcznej

stopy rynku między-
bankowego
w sierpniu 2014 r.

Średnia marża
kredytów
ze zmiennym
oprocentowaniem

(obliczona w stosunku
do trzymiesięcznej stopy
rynku międzybankowego)

Austria

2,25%

0,15%

EURIBOR - 3M: 0,19%

2,06%

Belgia

3,10%

0,15%

2,91%

Czechy

3,27%

0,05%

PRIBOR - 3M: 0,35%

2,92%

Dania

4,52%

0,20%

CIBOR - 3M: 0,37%

4,15%

Estonia

2,37%

0,15%

EURIBOR - 3M: 0,19%

2,18%

Finlandia

1,76%

0,15%

1,57%

Francja

2,60%

0,15%

2,41%

Grecja

2,99%

0,15%

2,80%

Hiszpania

2,73%

0,15%

2,54%

Holandia

2,79%

0,15%

2,60%

Irlandia

3,22%

0,15%

3,03%

Litwa

2,39%

0,40%

VILIBOR - 3M: 0,33%

2,06%

Luksemburg

1,89%

0,15%

EURIBOR - 3M: 0,19%

1,70%

Łotwa

3,30%

0,15%

3,11%

Niemcy

2,59%

0,15%

2,40%

Polska

5,29%

2,50%

WIBOR - 3M: 2,65%

2,64%

Portugalia

3,11%

0,15%

EURIBOR - 3M: 0,19%

2,92%

Słowacja

3,56%

0,15%

3,37%

Słowenia

3,17%

0,15%

2,98%

Węgry

5,64%

2,10%

BUBOR - 3M: 2,15%

3,49%

Wielka Brytania

4,45%

0,50%

LIBOR GBP - 3M: 0,56%

3,89%

Włochy

2,82%

0,15%

EURIBOR - 3M: 0,19%

2,63%

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Eurostatu, EBC i krajowych banków centralnych

W ramach podsumowania trzeba zaznaczyć, że oprocentowanie jest głównym, ale nie jedynym kosztem kredytów hipotecznych. Informacji na temat wszystkich kosztów kredytowania (odsetek, opłat i prowizji) dostarcza unijny wskaźnik APRC (ang. Annual Percentage Rate of Charge). Jego polskim odpowiednikiem jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Niestety, europejskie banki centralne wciąż nie prezentują takich informacji o APRC, które pozwoliłyby na porównanie łącznego kosztu „hipotek” ze zmiennym oprocentowaniem.

Zobacz także:  Rynek nieruchomości: Najwyższe kredyt od czasu kryzysu

Zobacz także:  Kredyty hipoteczne – mniej dostępne, ale na wyższe kwoty

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

REKLAMA

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

REKLAMA