REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie hipoteki – najwyżej oprocentowane w Europie

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

REKLAMA

Odsetki od kredytów hipoptecznych płacone przez polskich nabywców mieszkań są wyższe niż w innych krajach. Wyniki takiego porównania okazują się bardzo ciekawe.

REKLAMA

Większość europejskich banków centralnych regularnie publikuje statystyki dotyczące średniego oprocentowania kredytów hipotecznych. Na podstawie dostępnych informacji  można sprawdzić, czy odsetki płacone przez polskich nabywców mieszkań są wyższe niż w innych krajach. Wyniki takiego porównania okazują się bardzo ciekawe.

W sierpniu tylko Węgrzy zaciągali „droższe” kredyty

REKLAMA

Dane Eurostatu, EBC i krajowych banków centralnych pozwalają na porównanie oprocentowania nowych „hipotek” (patrz poniższy wykres). Do analizy można zakwalifikować wszystkie państwa, które spełniają dwa warunki – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Pierwsze kryterium to dobrze rozwinięty rynek kredytów hipotecznych. Istotna jest też dostępność danych na temat średniego oprocentowania kredytów. Niestety, większość banków centralnych nie udostępniła jeszcze wyników z września bieżącego roku.   

Krajowe banki oferują tylko kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem. Dlatego informacje pochodzące z innych państw muszą dotyczyć właśnie takich produktów. Po porównaniu odpowiednich danych można stwierdzić, że Polska cechuje się relatywnie wysokim oprocentowaniem nowych „hipotek” (5,29% w sierpniu 2014 r.). Wyższy wynik (5,64%) odnotowano tylko na Węgrzech. W pozostałych dwudziestu krajach średnie stawki oprocentowania nowych kredytów były znacznie niższe. Wśród dwudziestu dwóch porównanych państw pozytywnie wyróżnia się Finlandia (wynik: 1,76%), Luksemburg (1,89%), Austria (2,25%) Estonia (2,37%) oraz Litwa (2,39%).

Wysokość oprocentowania nowych kredytów hipotecznych jest uzależniona od poziomu stóp procentowych. Przed wyciągnięciem dalszych wniosków trzeba wziąć pod uwagę ten bardzo istotny czynnik.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Eurostatu, EBC i krajowych banków centralnych

Krajowe marże (wbrew pozorom) nie są wygórowane

REKLAMA

Informacje z poniższej tabeli rzucają nowe światło na analizowaną kwestię. Dzięki tym danym można stwierdzić, że w sierpniu 2014 r. Polska cechowała się zdecydowanie najwyższym poziomem głównej stopy procentowej (2,50%) – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Dość zbliżony wynik (2,10%) odnotowano tylko na Węgrzech. We wszystkich pozostałych krajach główne stopy procentowe nie przekraczały 0,50% (dane z sierpnia b.r.).

Relatywnie wysoki poziom stóp procentowych tłumaczy, dlaczego polskie i węgierskie „hipoteki” były znacznie droższe od innych kredytów. Po wykonaniu dodatkowych obliczeń okazuje się, że w sierpniu b.r. krajowe banki stosowały marżę na poziomie 2,64%. Ta średnia i szacunkowa wartość została wyznaczona na podstawie kwartalnej stopy rynku międzybankowego (WIBOR - 3M). Przybliżoną marżę krajowych banków można porównać z wynikami obliczonymi dla innych krajów. Na tym tle polska stawka nie prezentuje się najgorzej. Trzeba zwrócić uwagę, że wyniki z jedenastu państw (m.in. Czech, Słowacji, Słowenii, Łotwy i Węgier) są znacznie wyższe. Rodzimi nabywcy mieszkań z zazdrością mogą spoglądać na średnie marże, które są naliczane w Finlandii (1,57%), Luksemburgu (1,70%), Austrii (2,06%), Estonii (2,18%) i na Litwie (2,06%). Powodów do zadowolenia nie mają kredytobiorcy z Węgier (wynik: 3,49%), Wielkiej Brytanii (3,89%) oraz Danii (4,15%). Wszystkie podane wartości dotyczą kredytów udzielanych w krajowych walutach.

Wybrane kraje Europy: zróżnicowanie marż w przypadku nowych kredytów hipotecznych
ze zmiennym oprocentowaniem (sierpień 2014 r.)

Nazwa kraju

Średnia wartość
zmiennego
oprocentowania
nowych kredytów
hipotecznych
w krajowej walucie

Poziom głównej stopy procentowej banku centralnego w sierpniu 2014 r.

Średnie notowania
trzymiesięcznej

stopy rynku między-
bankowego
w sierpniu 2014 r.

Średnia marża
kredytów
ze zmiennym
oprocentowaniem

(obliczona w stosunku
do trzymiesięcznej stopy
rynku międzybankowego)

Austria

2,25%

0,15%

EURIBOR - 3M: 0,19%

2,06%

Belgia

3,10%

0,15%

2,91%

Czechy

3,27%

0,05%

PRIBOR - 3M: 0,35%

2,92%

Dania

4,52%

0,20%

CIBOR - 3M: 0,37%

4,15%

Estonia

2,37%

0,15%

EURIBOR - 3M: 0,19%

2,18%

Finlandia

1,76%

0,15%

1,57%

Francja

2,60%

0,15%

2,41%

Grecja

2,99%

0,15%

2,80%

Hiszpania

2,73%

0,15%

2,54%

Holandia

2,79%

0,15%

2,60%

Irlandia

3,22%

0,15%

3,03%

Litwa

2,39%

0,40%

VILIBOR - 3M: 0,33%

2,06%

Luksemburg

1,89%

0,15%

EURIBOR - 3M: 0,19%

1,70%

Łotwa

3,30%

0,15%

3,11%

Niemcy

2,59%

0,15%

2,40%

Polska

5,29%

2,50%

WIBOR - 3M: 2,65%

2,64%

Portugalia

3,11%

0,15%

EURIBOR - 3M: 0,19%

2,92%

Słowacja

3,56%

0,15%

3,37%

Słowenia

3,17%

0,15%

2,98%

Węgry

5,64%

2,10%

BUBOR - 3M: 2,15%

3,49%

Wielka Brytania

4,45%

0,50%

LIBOR GBP - 3M: 0,56%

3,89%

Włochy

2,82%

0,15%

EURIBOR - 3M: 0,19%

2,63%

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Eurostatu, EBC i krajowych banków centralnych

W ramach podsumowania trzeba zaznaczyć, że oprocentowanie jest głównym, ale nie jedynym kosztem kredytów hipotecznych. Informacji na temat wszystkich kosztów kredytowania (odsetek, opłat i prowizji) dostarcza unijny wskaźnik APRC (ang. Annual Percentage Rate of Charge). Jego polskim odpowiednikiem jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Niestety, europejskie banki centralne wciąż nie prezentują takich informacji o APRC, które pozwoliłyby na porównanie łącznego kosztu „hipotek” ze zmiennym oprocentowaniem.

Zobacz także:  Rynek nieruchomości: Najwyższe kredyt od czasu kryzysu

Zobacz także:  Kredyty hipoteczne – mniej dostępne, ale na wyższe kwoty

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA