REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie hipoteki – najwyżej oprocentowane w Europie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

REKLAMA

Odsetki od kredytów hipoptecznych płacone przez polskich nabywców mieszkań są wyższe niż w innych krajach. Wyniki takiego porównania okazują się bardzo ciekawe.

REKLAMA

Większość europejskich banków centralnych regularnie publikuje statystyki dotyczące średniego oprocentowania kredytów hipotecznych. Na podstawie dostępnych informacji  można sprawdzić, czy odsetki płacone przez polskich nabywców mieszkań są wyższe niż w innych krajach. Wyniki takiego porównania okazują się bardzo ciekawe.

W sierpniu tylko Węgrzy zaciągali „droższe” kredyty

REKLAMA

Dane Eurostatu, EBC i krajowych banków centralnych pozwalają na porównanie oprocentowania nowych „hipotek” (patrz poniższy wykres). Do analizy można zakwalifikować wszystkie państwa, które spełniają dwa warunki – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Pierwsze kryterium to dobrze rozwinięty rynek kredytów hipotecznych. Istotna jest też dostępność danych na temat średniego oprocentowania kredytów. Niestety, większość banków centralnych nie udostępniła jeszcze wyników z września bieżącego roku.   

Krajowe banki oferują tylko kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem. Dlatego informacje pochodzące z innych państw muszą dotyczyć właśnie takich produktów. Po porównaniu odpowiednich danych można stwierdzić, że Polska cechuje się relatywnie wysokim oprocentowaniem nowych „hipotek” (5,29% w sierpniu 2014 r.). Wyższy wynik (5,64%) odnotowano tylko na Węgrzech. W pozostałych dwudziestu krajach średnie stawki oprocentowania nowych kredytów były znacznie niższe. Wśród dwudziestu dwóch porównanych państw pozytywnie wyróżnia się Finlandia (wynik: 1,76%), Luksemburg (1,89%), Austria (2,25%) Estonia (2,37%) oraz Litwa (2,39%).

Wysokość oprocentowania nowych kredytów hipotecznych jest uzależniona od poziomu stóp procentowych. Przed wyciągnięciem dalszych wniosków trzeba wziąć pod uwagę ten bardzo istotny czynnik.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Eurostatu, EBC i krajowych banków centralnych

Krajowe marże (wbrew pozorom) nie są wygórowane

REKLAMA

Informacje z poniższej tabeli rzucają nowe światło na analizowaną kwestię. Dzięki tym danym można stwierdzić, że w sierpniu 2014 r. Polska cechowała się zdecydowanie najwyższym poziomem głównej stopy procentowej (2,50%) – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Dość zbliżony wynik (2,10%) odnotowano tylko na Węgrzech. We wszystkich pozostałych krajach główne stopy procentowe nie przekraczały 0,50% (dane z sierpnia b.r.).

Relatywnie wysoki poziom stóp procentowych tłumaczy, dlaczego polskie i węgierskie „hipoteki” były znacznie droższe od innych kredytów. Po wykonaniu dodatkowych obliczeń okazuje się, że w sierpniu b.r. krajowe banki stosowały marżę na poziomie 2,64%. Ta średnia i szacunkowa wartość została wyznaczona na podstawie kwartalnej stopy rynku międzybankowego (WIBOR - 3M). Przybliżoną marżę krajowych banków można porównać z wynikami obliczonymi dla innych krajów. Na tym tle polska stawka nie prezentuje się najgorzej. Trzeba zwrócić uwagę, że wyniki z jedenastu państw (m.in. Czech, Słowacji, Słowenii, Łotwy i Węgier) są znacznie wyższe. Rodzimi nabywcy mieszkań z zazdrością mogą spoglądać na średnie marże, które są naliczane w Finlandii (1,57%), Luksemburgu (1,70%), Austrii (2,06%), Estonii (2,18%) i na Litwie (2,06%). Powodów do zadowolenia nie mają kredytobiorcy z Węgier (wynik: 3,49%), Wielkiej Brytanii (3,89%) oraz Danii (4,15%). Wszystkie podane wartości dotyczą kredytów udzielanych w krajowych walutach.

Wybrane kraje Europy: zróżnicowanie marż w przypadku nowych kredytów hipotecznych
ze zmiennym oprocentowaniem (sierpień 2014 r.)

Nazwa kraju

Średnia wartość
zmiennego
oprocentowania
nowych kredytów
hipotecznych
w krajowej walucie

Poziom głównej stopy procentowej banku centralnego w sierpniu 2014 r.

Średnie notowania
trzymiesięcznej

stopy rynku między-
bankowego
w sierpniu 2014 r.

Średnia marża
kredytów
ze zmiennym
oprocentowaniem

(obliczona w stosunku
do trzymiesięcznej stopy
rynku międzybankowego)

Austria

2,25%

0,15%

EURIBOR - 3M: 0,19%

2,06%

Belgia

3,10%

0,15%

2,91%

Czechy

3,27%

0,05%

PRIBOR - 3M: 0,35%

2,92%

Dania

4,52%

0,20%

CIBOR - 3M: 0,37%

4,15%

Estonia

2,37%

0,15%

EURIBOR - 3M: 0,19%

2,18%

Finlandia

1,76%

0,15%

1,57%

Francja

2,60%

0,15%

2,41%

Grecja

2,99%

0,15%

2,80%

Hiszpania

2,73%

0,15%

2,54%

Holandia

2,79%

0,15%

2,60%

Irlandia

3,22%

0,15%

3,03%

Litwa

2,39%

0,40%

VILIBOR - 3M: 0,33%

2,06%

Luksemburg

1,89%

0,15%

EURIBOR - 3M: 0,19%

1,70%

Łotwa

3,30%

0,15%

3,11%

Niemcy

2,59%

0,15%

2,40%

Polska

5,29%

2,50%

WIBOR - 3M: 2,65%

2,64%

Portugalia

3,11%

0,15%

EURIBOR - 3M: 0,19%

2,92%

Słowacja

3,56%

0,15%

3,37%

Słowenia

3,17%

0,15%

2,98%

Węgry

5,64%

2,10%

BUBOR - 3M: 2,15%

3,49%

Wielka Brytania

4,45%

0,50%

LIBOR GBP - 3M: 0,56%

3,89%

Włochy

2,82%

0,15%

EURIBOR - 3M: 0,19%

2,63%

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Eurostatu, EBC i krajowych banków centralnych

W ramach podsumowania trzeba zaznaczyć, że oprocentowanie jest głównym, ale nie jedynym kosztem kredytów hipotecznych. Informacji na temat wszystkich kosztów kredytowania (odsetek, opłat i prowizji) dostarcza unijny wskaźnik APRC (ang. Annual Percentage Rate of Charge). Jego polskim odpowiednikiem jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Niestety, europejskie banki centralne wciąż nie prezentują takich informacji o APRC, które pozwoliłyby na porównanie łącznego kosztu „hipotek” ze zmiennym oprocentowaniem.

Zobacz także:  Rynek nieruchomości: Najwyższe kredyt od czasu kryzysu

Zobacz także:  Kredyty hipoteczne – mniej dostępne, ale na wyższe kwoty

Źródło: Materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA