REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Historia: ubezpieczyciel nie chciał wypłacić odszkodowania. Jaki był skutek?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest szokiem. Sytuacje gdy towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą wypłacać odszkodowań po zmarłych - nie są nowością. Co robić w takiej sytuacji?

REKLAMA

Bliscy Pani Katarzyny J. z Poznania wspominają ją jako osobę wyjątkowo pogodną, wrażliwą i przyjaźnie nastawioną do otoczenia. Swoje życie poświęciła najbliższym - spełniała się jako żona i matka dwójki dzieci, a także pomagała swojej starszej, schorowanej matce – Elżbiecie K.

Rodzinne szczęście zostało brutalnie przerwane w kwietniu 2008 roku. W ciepły, wiosenny dzień, kierujący osobowym Oplem, Jan C. spowodował wypadek, który na zawsze odmienił życie bliskich Pani Katarzyny. Po wyprzedzeniu dwóch pojazdów osobowych na podwójnej linii ciągłej, podjął jeszcze manewr wyprzedzenia ciężarówki. Niestety, podczas gwałtownej próby powrotu na swój pas ruchu, uderzył czołowo w nadjeżdżający z naprzeciwka samochód Katarzyny J. Młoda kobieta zginęła na miejscu. Osierociła dwójkę dzieci, opuściła męża i pozostawiła pogrążoną w bólu matkę.

Ból matki

REKLAMA

Wiadomość o śmierci kobiety była dla jej bliskich olbrzymim ciosem. Skutki tragedii szczególnie mocno odbiły się na zdrowiu matki ofiary, gdyż więź łącząca Elżbietę K. i jej córkę była niezwykle silna. Pani Elżbieta zawsze z radością pomagała córce w pracach domowych i opiece nad wnukami. Z kolei Katarzyna J. stanowiła wsparcie dla starszej i samotnej kobiety. Troszczyła się o jej zdrowie, robiła zakupy, a także pomagała matce w codziennych pracach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choć starsza kobieta mogła liczyć na wsparcie rodziny, trudno było jej poradzić sobie z tragedią, a żal po utracie dziecka nigdy nie przeminął. By móc normalnie funkcjonować, Elżbieta K. musiała przyjmować środki uspokajające.

Ubezpieczyciel: „brak podstawy prawnej do wypłaty zadośćuczynienia”

W sierpniu 2012 roku kobieta zgłosiła roszczenia do Towarzystwa Ubezpieczeń, z tytułu krzywdy doznanej z powodu śmierci córki. Niestety, pozwany odmówił wypłaty odszkodowania, uzasadniając decyzję brakiem podstawy prawnej dla zgłoszonego roszczenia. Jednak na tym walka o odszkodowanie się nie skończyła. Kobieta za namową bliskich zdecydowała się przekazać sprawę do jednej z kancelarii odszkodowawczych, która od tej chwili występowała przed Sądem w jej imieniu.

Finał sprawy

REKLAMA

W styczniu 2014 roku Europejskie Centrum Ubezpieczeń w imieniu Elżbiety K. wystąpiło do Towarzystwa ubezpieczeniowego o zapłatę 100 000 zł. Ubezpieczyciel oczywiście nie zgodził się z argumentacją EuCO, dlatego też sprawa została skierowana do Sądu, który po wysłuchaniu stron, orzekł o zasadności zgłaszanego roszczenia. Ustalając kwotę zadośćuczynienia sędzia wziął pod uwagę ogrom cierpień, natężenie, czas trwania, stopień uciążliwości i trwałość skutków dolegliwości psychicznych powódki. - Na rozmiar krzywdy poszkodowanej wpłynął nie tylko ogrom wstrząsających przeżyć, ale również uczucie osamotnienia, cierpienie moralne i wstrząs psychiczny spowodowany tragiczną śmiercią córki. – dodaje mec. Joanna Smereczańska-Smulczyk z Kancelarii Radców Prawnych EuCO.

Choć uzyskane pieniądze nie zwrócą życia Katarzynie J. i nie odbudują przerwanej więzi matki z córką, ułatwią pani Elżbiecie życie i codzienne funkcjonowanie, z którym ma coraz większe problemy z racji wieku i traumatycznych przeżyć. Kobieta wymaga obecnie stałej opieki osób trzecich.

Zobacz także: Ubezpieczenie na życie – wszystko co trzeba wiedzieć

Dane bohaterów tekstu zostały celowo zmienione.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

REKLAMA

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA