Śmierć kredytobiorcy, a spłata kredytu przez spadkobierców
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Do dziedziczenia kredytów i pożyczek wykorzystuje się ogólne przepisy, gdyż sprawy tego typu dziedziczenia nie są uregulowane odrębnymi przepisami prawnymi. Niewątpliwie jednak zgodnie z ustawą po śmierci spadkodawcy, spadkobiercy otrzymują wszystkie prawa i obowiązki majątkowe – w zależności od liczby osób uwzględnionych w spadku jest to jedna osoba lub kilka. Niestety jednak do praw i obowiązków majątkowych zalicza się także obowiązek spłaty zaciągniętego kredytu.
Odpowiedzialność za dziedziczone długi
Warto pamiętać, że zakres odpowiedzialności za długi spadkowe nie jest bezwzględnie nieograniczony, to znaczy nie zawsze spadkobierca odpowiada za wszystkie zobowiązania finansowe zmarłego, które odziedziczył. Jeśli spadkobierców jest kilku, kwota kredytu rozkłada się pomiędzy nich. Do chwili przyjęcia spadku – złożenia oświadczenia o jego przyjęciu – spadkobiercy odpowiadają wyłącznie z masy spadkowej, jednak gdy już prawnie przyjmą spadek, muszą się liczyć z tym, że wówczas zaczynają odpowiadać także całym swoim majątkiem w granicach określanych przez sposób przyjęcia spadku, to znaczy wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza.
Problem z ustaleniem masy spadkowej
Często jednak dochodzi do problemów z ustaleniem tego, co składa się na masę spadkową. Wynika to z tajemnicy, jaką obłożone są banki. W takiej sytuacji pomocna okazuje się być ustawa Prawo Bankowe, która określa konkretny katalog podmiotów i sytuacji pozwalających na złamanie tajemnicy bankowej i udzielenie informacji zainteresowanym. Informacją wymaganą do uzyskania przez spadkobierców jest na przykład saldo zaciągniętych kredytów. Warto pamiętać, że spadek przechodzi na spadkobierców w momencie śmierci spadkodawcy, ale mamy sześć miesięcy na decyzję w jaki sposób chcemy postąpić. Istnieją trzy drogi wyboru: przejęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi – przejęcie proste, wprost, przejęcie spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za nie – tak zwane przejęcie z dobrodziejstwem inwentarza i odrzucenie spadku. Przy odrzuceniu należy się jednak liczyć z tym, że spadek automatycznie przechodzi na przykład na nasze dzieci lub współmałżonka. Tylko zrzeczenie się przez wszystkich członków rodziny, na których spadek może przejść, spadku i w tym również kredytu powoduje przeniesienie zadłużenia na gminę lub Skarb Państwa.
Zobacz także: Śmierć kredytobiorcy a spłata kredytu przez spadkobierców
Zobacz także: Spłata kredytu w przypadku utraty pracy
Zobacz także: Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?
REKLAMA
REKLAMA