REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Śmierć kredytobiorcy, a spłata kredytu przez spadkobierców

Justyna Hek
nieruchomości Fot. Fotolia
nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Śmierć kredytobiorcy wiąże się z przeniesieniem spadku, w tym zadłużenia kredytowego, na spadkobierców. W zależności od tego, w jaki sposób postąpią spadkobiercy, będą musieli sami spłacać kredyt lub zostanie on rozdzielony na innych spadkobierców, ewentualnie zadłużenie przeniesie się na gminę lub Skarb Państwa. Czy śmierć kredytobiorcy zawsze wiąże się z koniecznością spłaty kredytu przez spadkobierców?

REKLAMA

Do dziedziczenia kredytów i pożyczek wykorzystuje się ogólne przepisy, gdyż sprawy tego typu dziedziczenia nie są uregulowane odrębnymi przepisami prawnymi. Niewątpliwie jednak zgodnie z ustawą po śmierci spadkodawcy, spadkobiercy otrzymują wszystkie prawa i obowiązki majątkowe – w zależności od liczby osób uwzględnionych w spadku jest to jedna osoba lub kilka. Niestety jednak do praw i obowiązków majątkowych zalicza się także obowiązek spłaty zaciągniętego kredytu.

Odpowiedzialność za dziedziczone długi

Warto pamiętać, że zakres odpowiedzialności za długi spadkowe nie jest bezwzględnie nieograniczony, to znaczy nie zawsze spadkobierca odpowiada za wszystkie zobowiązania finansowe zmarłego, które odziedziczył. Jeśli spadkobierców jest kilku, kwota kredytu rozkłada się pomiędzy nich. Do chwili przyjęcia spadku – złożenia oświadczenia o jego przyjęciu – spadkobiercy odpowiadają wyłącznie z masy spadkowej, jednak gdy już prawnie przyjmą spadek, muszą się liczyć z tym, że wówczas zaczynają odpowiadać także całym swoim majątkiem w granicach określanych przez sposób przyjęcia spadku, to znaczy wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza.


Problem z ustaleniem masy spadkowej

Często jednak dochodzi do problemów z ustaleniem tego, co składa się na masę spadkową. Wynika to z tajemnicy, jaką obłożone są banki. W takiej sytuacji pomocna okazuje się być ustawa Prawo Bankowe, która określa konkretny katalog podmiotów i sytuacji pozwalających na złamanie tajemnicy bankowej i udzielenie informacji zainteresowanym. Informacją wymaganą do uzyskania przez spadkobierców jest na przykład saldo zaciągniętych kredytów. Warto pamiętać, że spadek przechodzi na spadkobierców w momencie śmierci spadkodawcy, ale mamy sześć miesięcy na decyzję w jaki sposób chcemy postąpić. Istnieją trzy drogi wyboru: przejęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi – przejęcie proste, wprost, przejęcie spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za nie – tak zwane przejęcie z dobrodziejstwem inwentarza i odrzucenie spadku. Przy odrzuceniu należy się jednak liczyć z tym, że spadek automatycznie przechodzi na przykład na nasze dzieci lub współmałżonka. Tylko zrzeczenie się przez wszystkich członków rodziny, na których spadek może przejść, spadku i w tym również kredytu powoduje przeniesienie zadłużenia na gminę lub Skarb Państwa.

Zobacz także:  Śmierć kredytobiorcy a spłata kredytu przez spadkobierców

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Spłata kredytu w przypadku utraty pracy

Zobacz także:  Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA