REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rekomendacja S w 2014 roku

Subskrybuj nas na Youtube
nieruchomości, dom, finanse, kupno mieszkania Fot. Fotolia
nieruchomości, dom, finanse, kupno mieszkania Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2014 r. bank przy zakupie mieszkania będzie wymagał od nas wkładu własnego. Inwestorzy mogą jednak liczyć na pewne udogodnienia związane z przydzielaniem kredytów. Kredytobiorcy mogą liczyć na przyzwoite warunki kredytowe.

REKLAMA

W Sejmie przedłużają się prace nad ostatecznym projektem ustawy, która wprowadzi w życie pięcioletni program Mieszkanie dla Młodych (MDM). Program ma obowiązywać w okresie 2014 -2018. Resort szacuje, że skorzysta z niego 115 tysięcy osób.

Rekomendacja S – dla kogo?

Rządowy program adresowany jest wyłącznie do osób do 35. roku życia, małżeństw lub singli, kupujących pierwsze mieszkanie na kredyt, na rynku pierwotnym. Skierowany jest do osób o stałych dochodach, nie posiadających oszczędności, które umożliwią zgromadzenie wkładu własnego.

Rekomendacja S – ograniczenia

Dofinansowanie będzie dokonywane jednorazowo na poczet wkładu własnego. Bezdzietne małżeństwa i osoby samotne mogą liczyć na jednorazową pomoc w wysokości 10 proc. ceny mieszkania. W programie preferowana jest dzietność. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Kolejnym ograniczeniem jest wielkość mieszkania - dopłatą ma być objęte lokum o powierzchni do 75 m kw., ale dofinansowanie ma dotyczyć powierzchni do 50 m kw. Ograniczeniem rządowego programu, jest również nie za wysoka cena zakupu lokalu mieszkalnego, ustalona zgodnie z założeniem projektu ustawy.

Rekomendacja S a rynek wtórny

REKLAMA

Dyskusje wzbudza postulowane przez niektórych włączenie do programu rynku wtórrnego. Zwolennicy argumentują, że sprzedający mieszkanie używane dokonają zakupu nowego, atrakcyjniejszego ze względu na położenie i metraż mieszkania. Przeciwnicy natomiast są zdania, że zakup mieszkania na rynku pierwotnym przyczyni się do ożywienia rynku budowlanego, spowoduje wzrost zatrudnienia i w dalszej perspektywie wpłynie pozytywnie na gospodarkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takiej sytuacji prognozy dla rynku nieruchomości po wprowadzeniu programu MdM są trudne do oszacowania przez ekspertów. Nie wiemy czy mieszkania z rynku wtórnego, czy pierwotnego będą droższe.

Co na temat Rekomendacji S myślą eksperci rynkowi?

Zdaniem ekspertów przeznaczone na program 3,2 mld zł, są niewystarczające, najprawdopodobniej pomocy finansowej nie otrzymają wszyscy chętni. Dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki zauważył, że dopłata państwa w zakończonym w grudniu 2012 r. programie Rodzina na Swoim (RnS) była nawet dwa razy wyższa niż w MDM. Ekonomiści z kolei zwracają uwagę na rosnącą ostrożność banków w udzielaniu kredytów, która może uniemożliwić skorzystanie z programu w 2014 r.

Spada liczna nowych inwestycji mieszkalnych

Jak wynika z najnowszych danych GUS w ostatnich 12 miesiącach do użytkowania oddano łącznie 153 tys. mieszkań. Według danych GUS, inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem rozpoczęli budowę 21.018 mieszkań, tj. o 39,5 proc. mniej niż w 2012 r.

Rekomendacja S od 2014 roku = powiększanie wkładu własnego

REKLAMA

Od 1 stycznia 2014 r. bank będzie wymagał od osoby ubiegającej się o kredyt mieszkaniowy,  co najmniej 5 proc. wkładu własnego, rok później wkład własny wyniesie minimalnie 10 proc., w 2016 r. - 15 proc., a za 3 lata - 20 proc. Wysokość wkładu własnego będzie zależała też od dodatkowych zabezpieczeń np. jeśli bank zgodzi się na połowę niższy wkład, wtedy kredytobiorca resztę będzie musiał drogo ubezpieczyć.

Należy pamiętać, że banki będą udzielały kredytu na maksymalnie 35 lat, a zadłużanie się w obcej walucie będzie w zasadzie niemożliwe. Kredytobiorca zarabiający w euro, dolarach czy frankach będzie mógł zaciągnąć kredyt w takiej walucie.

Szacujemy, że ceny mieszkań zaczną rosnąć już w ostatnim kwartale tego roku, ze względu na rosnącą liczbę osób zainteresowanych kupnem mieszkania. W obecnej sytuacji, ceny transakcyjne mieszkań są na bardzo atrakcyjnym poziomie. Zdecydowani na zakup skorzystają również na obowiązującej tylko do końca tego roku możliwości zaciągnięcia kredytu na 100 procent wartości nieruchomości - komentuje Łukasz Majcher z Włodarzewska Development. Trudno przewidzieć jaki wpływ na ceny mieszkań będzie mieć rządowy program MdM. Naszym zdaniem mieszkanie warto kupić jeszcze przed jesienią. Tym bardziej, że dotychczas RPP stopy procentowe ustala na niskim poziomie, a banki proponują Klientom kredyty na przyzwoitych warunkachdodaje Łukasz Majcher z Włodarzewska Development.

Zobacz także: Nowa rekomendacja S a wymóg posiadania 5% wkładu własnego

Zobacz także:  Rekomendacja S po zmianach – zagrożenie dla mieszkaniówki?

Zobacz także:  Rekomendacja S korzystna dla „wielkiej płyty”

Źródło: Materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

REKLAMA

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

REKLAMA

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

REKLAMA