REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rekomendacja S w 2014 roku

nieruchomości, dom, finanse, kupno mieszkania Fot. Fotolia
nieruchomości, dom, finanse, kupno mieszkania Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2014 r. bank przy zakupie mieszkania będzie wymagał od nas wkładu własnego. Inwestorzy mogą jednak liczyć na pewne udogodnienia związane z przydzielaniem kredytów. Kredytobiorcy mogą liczyć na przyzwoite warunki kredytowe.

REKLAMA

W Sejmie przedłużają się prace nad ostatecznym projektem ustawy, która wprowadzi w życie pięcioletni program Mieszkanie dla Młodych (MDM). Program ma obowiązywać w okresie 2014 -2018. Resort szacuje, że skorzysta z niego 115 tysięcy osób.

Rekomendacja S – dla kogo?

Rządowy program adresowany jest wyłącznie do osób do 35. roku życia, małżeństw lub singli, kupujących pierwsze mieszkanie na kredyt, na rynku pierwotnym. Skierowany jest do osób o stałych dochodach, nie posiadających oszczędności, które umożliwią zgromadzenie wkładu własnego.

Rekomendacja S – ograniczenia

Dofinansowanie będzie dokonywane jednorazowo na poczet wkładu własnego. Bezdzietne małżeństwa i osoby samotne mogą liczyć na jednorazową pomoc w wysokości 10 proc. ceny mieszkania. W programie preferowana jest dzietność. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Kolejnym ograniczeniem jest wielkość mieszkania - dopłatą ma być objęte lokum o powierzchni do 75 m kw., ale dofinansowanie ma dotyczyć powierzchni do 50 m kw. Ograniczeniem rządowego programu, jest również nie za wysoka cena zakupu lokalu mieszkalnego, ustalona zgodnie z założeniem projektu ustawy.

Rekomendacja S a rynek wtórny

REKLAMA

Dyskusje wzbudza postulowane przez niektórych włączenie do programu rynku wtórrnego. Zwolennicy argumentują, że sprzedający mieszkanie używane dokonają zakupu nowego, atrakcyjniejszego ze względu na położenie i metraż mieszkania. Przeciwnicy natomiast są zdania, że zakup mieszkania na rynku pierwotnym przyczyni się do ożywienia rynku budowlanego, spowoduje wzrost zatrudnienia i w dalszej perspektywie wpłynie pozytywnie na gospodarkę.

W takiej sytuacji prognozy dla rynku nieruchomości po wprowadzeniu programu MdM są trudne do oszacowania przez ekspertów. Nie wiemy czy mieszkania z rynku wtórnego, czy pierwotnego będą droższe.

Co na temat Rekomendacji S myślą eksperci rynkowi?

Zdaniem ekspertów przeznaczone na program 3,2 mld zł, są niewystarczające, najprawdopodobniej pomocy finansowej nie otrzymają wszyscy chętni. Dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki zauważył, że dopłata państwa w zakończonym w grudniu 2012 r. programie Rodzina na Swoim (RnS) była nawet dwa razy wyższa niż w MDM. Ekonomiści z kolei zwracają uwagę na rosnącą ostrożność banków w udzielaniu kredytów, która może uniemożliwić skorzystanie z programu w 2014 r.

Spada liczna nowych inwestycji mieszkalnych

Jak wynika z najnowszych danych GUS w ostatnich 12 miesiącach do użytkowania oddano łącznie 153 tys. mieszkań. Według danych GUS, inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem rozpoczęli budowę 21.018 mieszkań, tj. o 39,5 proc. mniej niż w 2012 r.

Rekomendacja S od 2014 roku = powiększanie wkładu własnego

REKLAMA

Od 1 stycznia 2014 r. bank będzie wymagał od osoby ubiegającej się o kredyt mieszkaniowy,  co najmniej 5 proc. wkładu własnego, rok później wkład własny wyniesie minimalnie 10 proc., w 2016 r. - 15 proc., a za 3 lata - 20 proc. Wysokość wkładu własnego będzie zależała też od dodatkowych zabezpieczeń np. jeśli bank zgodzi się na połowę niższy wkład, wtedy kredytobiorca resztę będzie musiał drogo ubezpieczyć.

Należy pamiętać, że banki będą udzielały kredytu na maksymalnie 35 lat, a zadłużanie się w obcej walucie będzie w zasadzie niemożliwe. Kredytobiorca zarabiający w euro, dolarach czy frankach będzie mógł zaciągnąć kredyt w takiej walucie.

Szacujemy, że ceny mieszkań zaczną rosnąć już w ostatnim kwartale tego roku, ze względu na rosnącą liczbę osób zainteresowanych kupnem mieszkania. W obecnej sytuacji, ceny transakcyjne mieszkań są na bardzo atrakcyjnym poziomie. Zdecydowani na zakup skorzystają również na obowiązującej tylko do końca tego roku możliwości zaciągnięcia kredytu na 100 procent wartości nieruchomości - komentuje Łukasz Majcher z Włodarzewska Development. Trudno przewidzieć jaki wpływ na ceny mieszkań będzie mieć rządowy program MdM. Naszym zdaniem mieszkanie warto kupić jeszcze przed jesienią. Tym bardziej, że dotychczas RPP stopy procentowe ustala na niskim poziomie, a banki proponują Klientom kredyty na przyzwoitych warunkachdodaje Łukasz Majcher z Włodarzewska Development.

Zobacz także: Nowa rekomendacja S a wymóg posiadania 5% wkładu własnego

Zobacz także:  Rekomendacja S po zmianach – zagrożenie dla mieszkaniówki?

Zobacz także:  Rekomendacja S korzystna dla „wielkiej płyty”

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    REKLAMA

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    REKLAMA

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    REKLAMA