REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najlepsze fundusze polskich akcji – maj 2013

REKLAMA

REKLAMA

Majowe polskie fundusze inwestujące przyniosły znaczne zyski, a najlepsze z nich zarobiły ponad 10%. Spośród 50 funduszy polskich obligacji tylko 7 z nich wypracowało dodatnią stopę zwrotu.

REKLAMA

W maju wreszcie zazieleniło się na warszawskiej giełdzie. Po raz pierwszy w tym roku główne indeksy giełdowe zanotowały solidne wzrosty, a ich wyniki należały do jednych z najlepszych na świecie. Przykładowo WIG20 wzrósł o +7,2%, sWIG80 o +9,6% natomiast najlepszy mWIG40 „poszybował” do góry o +10,3%, odrabiając tym samym solidną przecenę z sierpnia 2011 roku. Indeksy małych i średnich spółek znalazły się na najwyższych poziomach od dwóch lat.

Najlepsze fundusze polskich akcji w maju 2013

Pozytywna sytuacja na polskim parkiecie znalazła odzwierciedlenie w wynikach funduszy akcji polskich. Spośród 50 analizowanych w tej grupie funduszy wszystkie znalazły się na solidnym „plusie”, natomiast mediana stóp zwrotu wyniosła +7,3%. Najlepsze wyniki wypracowały: Copernicus Akcji Dywidendowych (+10,4%) oraz Akcji (+9,7%) i PZU Akcji Krakowiak (+9,6%).

5 najlepszych funduszy akcji polskich w maju 2013

(stopa zwrotu za okres 1 m-c)

Copernicus Akcji Dywidendowych (Copernicus FIO)

10,4%

Copernicus Akcji (Copernicus FIO)

9,7%

PZU Akcji Krakowiak (PZU FIO Parasolowy)

9,6%

Alior Stabilnych Spółek (Alior SFIO)

9,1%

Ipopema Agresywny (Ipopema SFIO)

8,5%

Źródło: opracowanie Expander Advisors na podstawie danych z serwisu analizy.pl

Jeszcze lepiej wyglądała sytuacja wśród funduszy akcji polskich małych i średnich spółek. Również wszystkie analizowane fundusze wypracowały wysokie, dodatnie wyniki natomiast przeciętna stopa zwrotu wyniosła aż +9,2%. Na wyróżnienie zasługuje aż 5 funduszy, którym udało się wypracować wyniki przekraczające 10 % w skali miesiąca i należą do nich: Amplico, Ipopema (dwa fundusze), KBC oraz PZU.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5 najlepszych funduszy akcji polskich małych i średnich spółek w maju 2013

(stopa zwrotu za okres 1 m-c)

Amplico Akcji Małych Spółek (Światowy SFIO)

10,8%

Ipopema Małych i Średnich Spółek (Ipopema SFIO)

10,6%

KBC Akcji Małych i Średnich Spółek (KBC FIO)

10,3%

PZU Akcji Małych i Średnich Spółek (PZU FIO Parasolowy)

10,2%

Ipopema m-INDEKS FIO kategoria A

10,1%

Źródło: opracowanie Expander Advisors na podstawie danych z serwisu analizy.pl

REKLAMA

Wydaje się, że po osiągnięciu dołka pod koniec kwietnia warszawska giełda powinna zacząć odrabiać dystans do światowych giełd – majowe wzrosty są zapewne dopiero początkiem tej drogi, jednakże lepszego okresu należy spodziewać się w okolicach III/IV kwartału, kiedy do inwestorów zaczną napływać pierwsze zwiastuny poprawy gospodarki. Pozytywny rozwój sytuacji na giełdzie może zakłócić jedynie rząd, który już niedługo ma zaprezentować nową „wizję” reformy OFE.

Na pewno dużym wsparciem do wzrostów na giełdzie są kolejne obniżki stóp procentowych. Po środowej, stopa referencyjna znajduje się na rekordowo niskim poziomie 2,75 proc. i nie wykluczone, że w lipcu może dojść do kolejnej. Powoduje to, że wiele osób poszukujących wyższych stóp zwrotu nie przedłuża kończących się lokat.

W kwietniu mogliśmy zaobserwować rekordowe odpływy (-6,66 mld zł) pieniędzy z depozytów bankowych. Obecnie pieniądze te szerokim strumieniem zaczynają płynąć do funduszy inwestycyjnych, gdzie według szacunków Analiz Online, w maju saldo wpłat i umorzeń do funduszy detalicznych przekroczyło +2,5 mld złotych – co jest najlepszym wynikiem od 2007 roku. Niestety ciągle, większość z nich trafia do funduszy obligacji i pieniężnych.

Zobacz także: Inwestycje w fundusze – o czym warto pamiętać?

Końca hossy w funduszach dłużnych

REKLAMA

Zgodnie z przewidywaniami wielu analityków i zarządzających – wydaje się, że możemy już zacząć mówić o końcu hossy na obligacjach skarbowych. W maju na polskim rynku długu mogliśmy zaobserwować korektę, rentowności obligacji 10-letnich wzrosły, przerywając tym samym trend spadkowy trwający od ponad 2 lat i zbliżyły się nawet do poziomu 3,55%. Również indeks IROS (obrazujący ceny polskich papierów skarbowych) zakończył maj „pod kreską” z wynikiem -0,9%.

Fundusze dłużne krajowe nie mogą zaliczyć maja do udanych. Spośród 50 funduszy dłużnych polskich uwzględnionych w zestawieniu tylko 7 wypracowało dodatnio stopę zwrotu. Natomiast mediana stóp zwrotu była ujemna i wyniosła 0,5%. Do najlepszych należały Idea Obligacji (+2,1%) oraz Alior Papierów Dłużnych.

5 najlepszych funduszy dłużnych krajowych w maju 2013

(stopa zwrotu za okres 1 m-c)

Idea Obligacji (Idea FIO)

2,1%

Alior Papierów Dłużnych (Alior SFIO)

1,9%

Ipopema Obligacji (Ipopema SFIO)

1,0%

Eques Obligacji (Eques SFIO)

0,8%

NWAI Obligacji SFIO

0,4%

Źródło: opracowanie Expander Advisors na podstawie danych z serwisu analizy.pl

Przyzwoicie wyglądała za to sytuacja wśród polskich funduszy dłużnych korporacyjnych, gdzie przeciętna stopa zwrotu wyniosła +0,4%. W analizowanej grupie aż 11 z 13 funduszy przyniosło dodatnie stopy zwrotu. Najlepszymi wynikami mogą pochwalić się UniWIBID +0,8% oraz Idea Premium SFIO, Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych, Agio-Kapitał, które wypracowały takie same wyniki +0,7%.

Zobacz także: Jakie inwestycje są bezpieczne i gwarantujące zysk?

Szok w Japonii , dobrze w Ameryce i w Rosji

Maj bez wątpienia zaskoczył inwestorów lokujących środki w Japonii, gdzie po słabych informacjach z Chin oraz sygnałach z amerykańskiego FOMC o możliwości zakończenia programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej, doszło do silnej przeceny. Tylko 23 maja indeks Nikkei 225 stracił ponad 7% i do dnia dzisiejszego spadł już o ponad 19 % - jest więc blisko wejścia w bessę. Z ostatnio popularnych krajowych funduszy inwestujących w Kraju Kwitnącej Wiśni – w maju znalazły się one na minusie: ING (L) Japonia stracił -3,6%, PKO Akcji Rynku Japońskiego -4,6%.

Z kolei dosyć dobrze w maju radziły sobie fundusze akcji amerykańskich, gdzie przeciętna stopa zwrotu wyniosła 3,5%, a najlepszy fundusz Pioneer Akcji Amerykańskich FIO zarobił +6,2%. Również fundusze inwestujące w Rosji mogą pochwalić się satysfakcjonującymi wynikami. Mediana wyniosła +1,8%, natomiast najlepsze fundusze w tej grupie ING Rosja EUR oraz Arka Prestiż Akcji Rosyjskich zarobiły odpowiednio +2,8% oraz +2,4%.

Zobacz także: Inwestycje w kruszce: fałszywe złoto – jak nie dać się oszukać?

Piotr Nowak Dyrektor ds. Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych
E
xpander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA