REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Banki zwiększyły oprocentowanie lokat

Michał Sadrak
Banki zwiększyły oprocentowanie lokat – to zabezpieczenie przed kolejnymi zawirowaniami na rynku walutowym.
Banki zwiększyły oprocentowanie lokat – to zabezpieczenie przed kolejnymi zawirowaniami na rynku walutowym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Banki zwiększyły oprocentowanie lokat – to zabezpieczenie przed kolejnymi zawirowaniami na rynku walutowym. Oprocentowanie lokat wzrosło do 6–7% brutto.

Instytucje finansowe płacąc powyżej 6 proc. za lokaty, spodziewają się najgorszego – dalszego osłabienia złotego, ponownego spadku zaufania na rynku międzybankowym czy zmasowanego odpływu depozytów w wyniku wyeliminowania lokat antypodatkowych. Dlatego kolejny miesiąc z rzędu rośnie przeciętne oprocentowanie lokat. Na podwyżki zdecydowało się co najmniej 11 banków. Największy wzrost odnotowały depozyty 6-miesięczne (+0,07 pkt proc.) oraz roczne (+0,12 pkt proc.), ich średnie stawki wynoszą odpowiednio 5,09 proc. i 5,19 proc.

REKLAMA

Zobacz także: Kredyt w euro: kiedy można liczyć na nadwyżkę?

Wobec istniejących zagrożeń, płacenie powyżej 6 proc. za lokaty powoli staje się zrozumiałe. A odwlekanie decyzji o zbudowaniu odpowiedniego buforu płynnościowego dla części banków mogłoby zakończyć się szokiem jak po upadku Lehman Brothers, kiedy płacono nawet 10–11 proc. w skali roku za środki klientów. Dziś tak wysokich odsetek nie należy oczekiwać, bo i poziom płynności w instytucjach finansowych jest znacznie wyższy – współczynnik wypłacalności na koniec lipca br. wynosił 13,51 proc. wobec 11,6 proc. na koniec września 2008 r. Nie oznacza to jednak, że kolejne wstrząsy na rynkach finansowych pozostają bez znaczenia dla polskich banków. We wrześniu stawka WIBOR notuje kolejne rekordy, mimo że ostatnia podwyżka stóp procentowych odbyła się w czerwcu. Dodatkowo, nerwowość można było zobaczyć w pierwszych dniach września, kiedy stawka Polonia (depozyty międzybankowe O/N) przez kilka dni była wyższa od stopy referencyjnej NBP (4,5 proc.).

Istotne znaczenie dla rynku depozytów ma wciąż niewyjaśniona sytuacja ze zmianą zasad zaokrągleń określonych w ordynacji podatkowej. Nawet jeśli minister finansów zechce wyeliminować możliwość omijania podatku Belki, to nie ma pewności, że uda się to zrobić od 1 stycznia 2012 r. Jednak część banków właśnie taki scenariusz zakłada, promując lokaty dwumiesięczne i trzymiesięczne z kapitalizacją dzienną. A zamknięcie tej furtki mogłoby również oznaczać częściowy odpływ środków z banków, w których portfele depozytów gospodarstw domowych są pełne lokat antypodatkowych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


REKLAMA

Najwięcej na jednomiesięcznej lokacie niezmiennie dają zarobić Bank Pocztowy i Inteligo (internetowa część PKO BP). Za kwartalny depozyt w Meritum Banku klient otrzyma 6,83 proc. netto, czyli tyle co ponad 8,4 proc. na tradycyjnej lokacie z jednorazową kapitalizacją na koniec okresu. Bank ogranicza liczbę ofert do jednej na klienta i wymaga otwarcia rachunku osobistego. Najwięcej za 6-miesięczną lokatę płaci FM Bank – 6,01 proc. netto, a na rok środki ponownie najlepiej ulokować w Meritum Banku. Z kolei za zdeponowanie oszczędności na dwa lata najwyższe odsetki można otrzymać w Idea Banku.

Banki coraz częściej obładowują promocyjne oferty lokat wieloma dodatkowymi warunkami, jak na przykład konieczność założenia rachunku czy wpłacenia wyłącznie nowych środków. Pojawią się jednak i silne strony. I tak na przykład Alior Bank oferuje lokatę 100-dniową z nominalną stawką 6,03 proc. wraz z możliwością zerwania bez utraty odsetek. Natomiast Idea Bank i Meritum Bank pozwalają założyć depozyty antypodatkowe, których rentowność nie zmieni się nawet po wprowadzeniu zmian w ordynacji podatkowej.

Zobacz także: Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Spadki na rynkach finansowych powodują, że klienci coraz chętniej spoglądają w stronę bezpiecznych lokat. Zainteresowanie ze strony konsumentów jest bankom na rękę, ponieważ dyskontują one nawet najczarniejsze scenariusze. W efekcie rośnie nie tylko oprocentowanie lokat, ale i saldo depozytów gospodarstw domowych w instytucjach finansowych. Budowanie poduszki płynnościowej przez banki oznacza, że osoby, które liczyły na powtórkę wojny depozytowej, będą musiały obejść się smakiem. Wojny na lokaty nie będzie, jest co najwyżej wojenka i to tylko podjazdowa.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA