REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Banki zwiększyły oprocentowanie lokat

Michał Sadrak
Banki zwiększyły oprocentowanie lokat – to zabezpieczenie przed kolejnymi zawirowaniami na rynku walutowym.
Banki zwiększyły oprocentowanie lokat – to zabezpieczenie przed kolejnymi zawirowaniami na rynku walutowym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Banki zwiększyły oprocentowanie lokat – to zabezpieczenie przed kolejnymi zawirowaniami na rynku walutowym. Oprocentowanie lokat wzrosło do 6–7% brutto.

Instytucje finansowe płacąc powyżej 6 proc. za lokaty, spodziewają się najgorszego – dalszego osłabienia złotego, ponownego spadku zaufania na rynku międzybankowym czy zmasowanego odpływu depozytów w wyniku wyeliminowania lokat antypodatkowych. Dlatego kolejny miesiąc z rzędu rośnie przeciętne oprocentowanie lokat. Na podwyżki zdecydowało się co najmniej 11 banków. Największy wzrost odnotowały depozyty 6-miesięczne (+0,07 pkt proc.) oraz roczne (+0,12 pkt proc.), ich średnie stawki wynoszą odpowiednio 5,09 proc. i 5,19 proc.

REKLAMA

Zobacz także: Kredyt w euro: kiedy można liczyć na nadwyżkę?

Wobec istniejących zagrożeń, płacenie powyżej 6 proc. za lokaty powoli staje się zrozumiałe. A odwlekanie decyzji o zbudowaniu odpowiedniego buforu płynnościowego dla części banków mogłoby zakończyć się szokiem jak po upadku Lehman Brothers, kiedy płacono nawet 10–11 proc. w skali roku za środki klientów. Dziś tak wysokich odsetek nie należy oczekiwać, bo i poziom płynności w instytucjach finansowych jest znacznie wyższy – współczynnik wypłacalności na koniec lipca br. wynosił 13,51 proc. wobec 11,6 proc. na koniec września 2008 r. Nie oznacza to jednak, że kolejne wstrząsy na rynkach finansowych pozostają bez znaczenia dla polskich banków. We wrześniu stawka WIBOR notuje kolejne rekordy, mimo że ostatnia podwyżka stóp procentowych odbyła się w czerwcu. Dodatkowo, nerwowość można było zobaczyć w pierwszych dniach września, kiedy stawka Polonia (depozyty międzybankowe O/N) przez kilka dni była wyższa od stopy referencyjnej NBP (4,5 proc.).

Istotne znaczenie dla rynku depozytów ma wciąż niewyjaśniona sytuacja ze zmianą zasad zaokrągleń określonych w ordynacji podatkowej. Nawet jeśli minister finansów zechce wyeliminować możliwość omijania podatku Belki, to nie ma pewności, że uda się to zrobić od 1 stycznia 2012 r. Jednak część banków właśnie taki scenariusz zakłada, promując lokaty dwumiesięczne i trzymiesięczne z kapitalizacją dzienną. A zamknięcie tej furtki mogłoby również oznaczać częściowy odpływ środków z banków, w których portfele depozytów gospodarstw domowych są pełne lokat antypodatkowych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


REKLAMA

Najwięcej na jednomiesięcznej lokacie niezmiennie dają zarobić Bank Pocztowy i Inteligo (internetowa część PKO BP). Za kwartalny depozyt w Meritum Banku klient otrzyma 6,83 proc. netto, czyli tyle co ponad 8,4 proc. na tradycyjnej lokacie z jednorazową kapitalizacją na koniec okresu. Bank ogranicza liczbę ofert do jednej na klienta i wymaga otwarcia rachunku osobistego. Najwięcej za 6-miesięczną lokatę płaci FM Bank – 6,01 proc. netto, a na rok środki ponownie najlepiej ulokować w Meritum Banku. Z kolei za zdeponowanie oszczędności na dwa lata najwyższe odsetki można otrzymać w Idea Banku.

Banki coraz częściej obładowują promocyjne oferty lokat wieloma dodatkowymi warunkami, jak na przykład konieczność założenia rachunku czy wpłacenia wyłącznie nowych środków. Pojawią się jednak i silne strony. I tak na przykład Alior Bank oferuje lokatę 100-dniową z nominalną stawką 6,03 proc. wraz z możliwością zerwania bez utraty odsetek. Natomiast Idea Bank i Meritum Bank pozwalają założyć depozyty antypodatkowe, których rentowność nie zmieni się nawet po wprowadzeniu zmian w ordynacji podatkowej.

Zobacz także: Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Spadki na rynkach finansowych powodują, że klienci coraz chętniej spoglądają w stronę bezpiecznych lokat. Zainteresowanie ze strony konsumentów jest bankom na rękę, ponieważ dyskontują one nawet najczarniejsze scenariusze. W efekcie rośnie nie tylko oprocentowanie lokat, ale i saldo depozytów gospodarstw domowych w instytucjach finansowych. Budowanie poduszki płynnościowej przez banki oznacza, że osoby, które liczyły na powtórkę wojny depozytowej, będą musiały obejść się smakiem. Wojny na lokaty nie będzie, jest co najwyżej wojenka i to tylko podjazdowa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

REKLAMA

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

REKLAMA

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA