Kredyty hipoteczne przestały tanieć
REKLAMA
REKLAMA
Marża
REKLAMA
Jeszcze kilka miesięcy temu banki prześcigały się w ofertach promocyjnych, by przyciągnąć klientów. Po kryzysie, rynek kredytów hipotecznych znów się ożywił i coraz więcej osób było (i jest) zainteresowanych zakupem mieszkania i zaciąganiem kredytu w tym celu. Aktualnie, sytuacja na tyle się ustabilizowała, że banki nie muszą już ani obniżać marż ani proponować innych promocji (np. niepobierania prowizji).
REKLAMA
Średnio marża wynosi teraz 2%. Są oczywiście banki, które oferują ją znacznie niższą (np. Alior Bank czy ING Bank Śląski). Nie brakuje jednak i takich, które ustaliły swoją marżę na poziomie dwukrotnie wyższym (np. BPH – prawie 5%).
Banki nie obniżą marż do poziomu z czasów kryzysu (czyli około 1%) z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, niektóre z nich nadal maja problemy z uzyskaniem pieniędzy. Po drugie, i bez obniżania marż akcja kredytowa rośnie (wartość udzielanych kredytów aktualnie wynosi ok. 4 mld złotych, jeszcze niedawno było to 2,5 mld). Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że po dość spokojnych wakacjach (w tym okresie akcja kredytowa zawsze nieco spowalnia), na jesieni kredyty będą droższe.
Niektóre banki zaczęły również rezygnować z niepobierania prowizji, co w dobie kryzysu i tuż po jego zakończeniu, miało stanowić kolejny, pozytywny bodziec dla potencjalnych kredytobiorców.
Zobacz: Kredyt mieszkaniowy krok po kroku
WIBOR
Choć marże rosną, nieco spadły stawki WIBOR, element składowy oprocentowania kredytów hipotecznych. Podkreśla się, że być może Rada Polityki Pieniężne podniesie stopy procentowe, ale być może nie odbije się to na stawkach rynkowych. Jeżeli deficyt budżetowy w przyszłym roku będzie mniejszy (a takie są zapowiedzi), będzie to wiązało się z niższą ceną pieniądza. W związku z tym, cena kredytu hipotecznego nie musi pójść znacznie w górę.
Zobacz serwis: Najem
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.