REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problemy z fotowoltaiką: dlaczego falownik często się wyłącza? Kiedy to wina sąsiada, a kiedy jest to normalne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
fotowoltaika - falownik zamontowany na ścianie
Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma
/
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Dlaczego falownik od fotowoltaiki się często wyłącza?

Najczęstszą przyczyną wyłączania się falownika w fotowoltaice jest przeciążenie. Głównym powodem są zbyt wysokie napięcia w sieci energetycznej, które pojawiają się, gdy lokalna infrastruktura nie radzi sobie z nadmiarem energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne.
W takich sytuacjach, zwłaszcza w godzinach południowych, kiedy produkcja energii osiąga szczyt, a zapotrzebowanie na nią jest mniejsze, napięcie w sieci zaczyna rosnąć. W takich okolicznościach falowniki, które mają na celu ochronę instalacji, automatycznie przerywają swoją pracę, gdy napięcie przekroczy dopuszczalne wartości.

- Kiedy napięcie w sieci przekracza normy, czyli 253V, falowniki przerywają pracę, co może prowadzić do problemów z ciągłością działania instalacji. To właśnie wtedy, w wyniku nadmiaru energii, systemy fotowoltaiczne zamiast działać na pełnych obrotach, przestają dostarczać energię, a użytkownicy zaczynają doświadczać problemów z działaniem swoich instalacji – tłumaczy Mariusz Jackiewicz, Technical Support Manager w Solplanet.

Takie problemy mogą również być wynikiem niedostosowania istniejących sieci energetycznych do rosnącej liczby mikroinstalacji PV. Brak odpowiedniej modernizacji, zaniedbania, u których podstaw leży niedostateczne dofinansowanie inwestycji w infrastrukturę, również wpływają na niestabilność całego systemu energetycznego.

REKLAMA

Polecamy: Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki

Falownik wyłącza się w nocy? To normalne!

Wiele osób, które dopiero zaczynają korzystać z fotowoltaiki, nie zdaje sobie sprawy, że falownik wyłącza się po zachodzie słońca. To całkowicie naturalne zjawisko. W nocy panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii, więc falownik przechodzi w tryb czuwania i nie pobiera energii z sieci, kiedy nie jest to konieczne. Rano, gdy pojawi się słońce i napięcie w panelach wzrośnie, falownik wznawia pracę.

Falownik często się wyłącza? To nie zawsze wina instalacji lub instalatora. Czasem winny jest… sąsiad

Wyżej opisane sytuacje można zaliczyć do normalnych, które po prostu się zdarzają. Jednak, gdy falownik zbyt często się wyłącza, użytkownicy najczęściej obwiniają instalację lub instalatora, zakładając, że to jest źródłem problemu.

- Z raportu TAURON dowiadujemy się, że często problem nie tkwi w samej instalacji fotowoltaicznej, ale w działaniach sąsiadów, którzy na własną rękę modyfikują swoje systemy, ignorując przepisy i regulacje. Choć takie zmiany mogą wydawać się drobną poprawką, w rzeczywistości zbyt wysokie napięcie może spowodować uszkodzenie urządzeń elektronicznych w pobliżu – wyjaśnia Mariusz Jackiewicz z Solplanet.

Niezgodne z normami modyfikacje, które są przeprowadzane bez konsultacji z fachowcami, nie tylko mogą wpłynąć na efektywność i bezpieczeństwo indywidualnych instalacji, ale także zakłócić stabilność systemu energetycznego, z którym są połączone. Z tego powodu ważne jest, by wszelkie zmiany w instalacji fotowoltaicznej były realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami, z pełną świadomością ich wpływu na sieć i sąsiedztwo.

Raport TAURON, oparty na wynikach ponad 1400 kontroli, pokazuje, jak takie "indywidualne" decyzje mogą destabilizować całą sieć. Wśród wykrytych nieprawidłowości były przypadki, gdy zamiast zadeklarowanych 53 paneli, zainstalowano ich aż 450 (sic!), co prowadziło do przekroczenia dozwolonej mocy.

Zdarzały się też przypadki rozplombowanych układów pomiarowych i nieprawidłowych zabezpieczeń przedlicznikowych, które stwarzały ryzyko poważnych awarii, takich jak zwarcia czy pożary.

W kontrolach magazynów energii wykryto, że niektóre urządzenia w ogóle nie zostały zgłoszone do dystrybutora lub miały niewłaściwą moc, a cztery z nich nawet oddawały energię w czasie symulacji zaniku napięcia. Takie działania nie tylko łamią przepisy, ale również stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa całej sieci i osób korzystających z mikroinstalacji w okolicy oraz pracowników sieci energetycznej, którzy usuwają awarię.

Wyłączanie falownika to sygnał ostrzegawczy, a nie awaria

REKLAMA

Wyłączanie się falownika to nie usterka, a znak, że system reaguje prawidłowo na problemy z siecią. Rozwiązanie takich sytuacji wymaga współpracy wszystkich stron – użytkowników, instalatorów i operatorów sieci. Świadome wybory, jak choćby inwestycja w system hybrydowy z magazynem energii, mogą znacząco usprawnić działanie instalacji i pozwolić w pełni korzystać z energii odnawialnej.

- Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z wyłączeniem falownika jest inwestycja w instalację hybrydową, która pozwala na przechowywanie nadmiaru energii w magazynie energii. W sytuacjach, gdy napięcie w sieci jest zbyt wysokie, falownik odcina się od sieci, ale kontynuuje pracę w trybie bez sieci (offgrid). Zasila dom z paneli PV i magazynu energii – dodaje ekspert z Solplanet.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy jesteśmy gotowi ponieść odpowiedzialność za zmiany, które wprowadzamy w naszym otoczeniu? W przypadku instalacji fotowoltaicznych, które wymagają precyzyjnego dostosowania do norm i przepisów, każda decyzja ma znaczenie nie tylko dla nas, ale także dla naszych sąsiadów i całego systemu energetycznego. Może warto zadać sobie pytanie: czy modyfikowanie swojego systemu na własną rękę naprawdę jest najlepszym rozwiązaniem, czy jednak warto zaufać specjalistom i postępować zgodnie z obowiązującymi zasadami? W końcu wprowadzenie zmiany w złożonym systemie, jakim jest fotowoltaika, to nie tylko kwestia technologii, ale również odpowiedzialności społecznej.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzięki nowym regulacjom w blokach będzie ciszej?

Od niemal roku obowiązują nowe przepisy dotyczące akustyki w budowanych domach i lokalach. Przyglądamy się tym regulacjom, które są rzadko opisywane.

Energooszczędność, retencja, fotowoltaika. Jakie proekologiczne rozwiązania stosują deweloperzy w nowych projektach?

Jakie działania proekologiczne są obecnie stosowane w nowych projektach deweloperów? W jaki sposób wdrażanie ekologicznych rozwiązań wpływa na koszty zakupu mieszkań? Czy klienci przywiązują wagę do aspektów środowiskowych przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Rekordowa liczba wniosków na przydomowe magazyny energii

Szósta edycja programu Mój Prąd cieszy się wielkim zainteresowaniem. Jak poinformowała w niedzielę minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska, do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 60 tys. na przydomowe magazyny energii.

Windy obowiązkowe od 4. piętra. Co nowe przepisy oznaczają dla cen mieszkań i inwestorów?

W nowych budynkach, od czwartej kondygnacji wzwyż, montaż windy będzie obowiązkowy. Dla jednych to szansa na poprawę dostępności mieszkań, dla innych – dodatkowe koszty. Założyciel firmy MAGMILLON, ekspert rynku nieruchomości Kuba Karliński, wyjaśnia, kto zyska, kto straci i jak zareagują deweloperzy.

REKLAMA

Wielkie zmiany w planowaniu przestrzennym. Co oznacza koniec bezterminowych WZ-ek dla właścicieli działek i inwestorów?

Decyzje o warunkach zabudowy (WZ) nie będą już bezterminowe. Od 2026 roku ich ważność zostanie ograniczona do 5 lat. Dla właścicieli działek i inwestorów to duża zmiana – część z nich może stracić możliwość zabudowy.

W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

REKLAMA

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

REKLAMA