REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uchronić dom przed włamaniem? Okna dachowe i drzwi tarasowe

okno dachowe, rolety Fot. Franc Gardiner
okno dachowe, rolety Fot. Franc Gardiner
Franc Gardiner

REKLAMA

REKLAMA

Okna dachowe i drzwi tarasowe mogą stanowić pokusę dla złodzieja, który zechce wejść do środka naszego domu pod nasza nieobecność. Jak uchronić nasz dom przed włamaniem. Rozwiązaniem jest zastosowanie okien dachowych oraz drzwi tarasowych o konstrukcji, które gwarantują nam skuteczną ochronę antywłamaniową.

REKLAMA

Wykorzystanie okien dachowych i drzwi tarasowych zapewnia dopływ naturalnego światła do pomieszczeń i wzbogaca bryłę budynku. Jednocześnie, powinny one być bezpieczne i zapewniać ochronę przed włamaniem.

Okna dachowe i drzwi tarasowe korzystnie wpływają na funkcjonalność oraz wygląd budynku. Zastosowanie w nich nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych pozwala również na uzyskanie skutecznej ochrony antywłamaniowej.

Szyby laminowane, wzmocnione okucia oraz konstrukcje elementów ryglujących

Pod nieobecność domowników, dom może stanowić dużą pokusę dla złodziei, którzy często dostają się do jego środka właśnie przez okna i drzwi. Teoretycznie są one „najbardziej wrażliwymi” na włamanie punktami budynku

– Wyrwanie zawiasów, wepchnięcie skrzydeł drzwiowych do wnętrza, podważenie za pomocą narzędzi, wymontowanie bądź rozbicie szyby – na takie działania ze strony włamywaczy najczęściej narażona jest stolarka budowlana – tłumaczy Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, branżowej organizacji, która działa na rzecz wysokich standardów stolarki budowlanej, także w zakresie bezpieczeństwa. – Odpowiedzią producentów na tego typu zagrożenia jest wykorzystywanie w konstrukcji okien i drzwi rozwiązań zwiększających ich bezpieczeństwo oraz odporność na włamania. Są to m.in. szyby laminowane, specjalne okucia oraz wzmocnione konstrukcje elementów ryglującychdodaje Wróblewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczne okno dachowe

Zastosowanie okna dachowego pozwala na optymalne wykorzystanie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu budynku i zapewnia duży dopływ naturalnego światła. Okno dachowe może być jednak łatwe do sforsowania dla złodzieja. Szczególnie narażone na włamania tą drogą są budynki z dachami o małym kącie nachylenia i budynki wielorodzinne. Sposobem na skuteczne zabezpieczenie domu wyposażonego w okna dachowe jest wykorzystanie specjalnych, antywłamaniowych konstrukcji.

 Fot. Franc Gardiner

Wzmocniona konstrukcja powoduje, że okno jest trudną do pokonania barierą dla złodzieja. Sposób mocowania specjalnie wyprofilowanych zawiasów, zapobiega pęknięciom drewna, wyrwaniu zawiasów oraz wepchnięciu skrzydła do środka. Bezpieczne okno dachowe może również posiadać metalową listwę, która utrudnia włamanie przy pomocy narzędzi.

Antywłamaniowe drzwi tarasowe

REKLAMA

Sporą pokusę dla złodzieja mogą też stanowić drzwi tarasowe. Duża powierzchnia takich drzwi powoduje, że wymagają one skutecznych zabezpieczeń antywłamaniowych. Takim rozwiązaniem są np. specjalne okucia przeciwwłamaniowe. Drzwi tarasowe powinny być bezpieczne zarówno pod względem ochrony przeciwwłamaniowej, jak i pod względem funkcjonowania. Drzwi o najwyższej klasie zabezpieczeń antywyważeniowych posiadają oznaczenie – RC2. Skrzydło drzwi wyposażonych w takie okucia znajduje się podczas otwierania i zamykania zawsze w tej samej wysokości. Dzięki temu nie ma ponad nim tyle miejsca, żeby je podważyć. Dodatkowo drzwi z takim okuciem można wyposażyć w elektromagnetyczne czujniki otwarcia i zamknięcia oraz podłączyć do systemu alarmowego.

Dobre tarasowe drzwi antywłamaniowe powinny być funkcjonalne i łatwe w użytkowaniu. Skrzydła o bardzo dużej masie, nawet do 400 kg, powinny mieć lekki przesuw, który unosi i opuszcza uszczelkę, pozostawiając skrzydło zawsze na tej samej wysokości. Dzięki temu użytkownik nie musi się siłować, żeby je otworzyć. Drzwi tarasowe wyposażone w okucia antywłamaniowe mogą mieć także bezpieczną mikrowentylację: przy ustawieniu klamki „pionowo w górę” górna uszczelka tworzy szczelinę i umożliwia dopływ świeżego powietrza przy w pełni zaryglowanych drzwiach. Dzięki takiemu mechanizmowi dom jest bezpieczny i mamy pewność, że ani zacinający deszcz, ani natarczywe owady lub kurz nie przedostaną się do wnętrza, nawet gdy dłużej nikogo nie ma w domu.

Stosowanie konstrukcji okien i drzwi wyposażonych w specjalne rozwiązania antywłamaniowe pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa budynku i tym samym, ogranicza ryzyko włamania. Oprócz renomy producenta, przy wyborze rozwiązań tego typu należy zwrócić uwagę na klasy zabezpieczeń, jakie posiadają dane produkty. Połączenie bezpiecznej stolarki okienno-drzwiowej z systemami alarmowymi zapewni skuteczną ochronę budynku i sprawi, że ze spokojem będziemy mogli wyjechać na święta czy ferie zimowe.

Zobacz także:  Jak bezpiecznie przechowywać złoto?

Zobacz także:  Sprzęt gaśniczy: Dlaczego spray jest lepszy niż gaśnica?

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA