REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uchronić dom przed włamaniem? Okna dachowe i drzwi tarasowe

Subskrybuj nas na Youtube
okno dachowe, rolety Fot. Franc Gardiner
okno dachowe, rolety Fot. Franc Gardiner
Franc Gardiner

REKLAMA

REKLAMA

Okna dachowe i drzwi tarasowe mogą stanowić pokusę dla złodzieja, który zechce wejść do środka naszego domu pod nasza nieobecność. Jak uchronić nasz dom przed włamaniem. Rozwiązaniem jest zastosowanie okien dachowych oraz drzwi tarasowych o konstrukcji, które gwarantują nam skuteczną ochronę antywłamaniową.

REKLAMA

Wykorzystanie okien dachowych i drzwi tarasowych zapewnia dopływ naturalnego światła do pomieszczeń i wzbogaca bryłę budynku. Jednocześnie, powinny one być bezpieczne i zapewniać ochronę przed włamaniem.

Okna dachowe i drzwi tarasowe korzystnie wpływają na funkcjonalność oraz wygląd budynku. Zastosowanie w nich nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych pozwala również na uzyskanie skutecznej ochrony antywłamaniowej.

Szyby laminowane, wzmocnione okucia oraz konstrukcje elementów ryglujących

Pod nieobecność domowników, dom może stanowić dużą pokusę dla złodziei, którzy często dostają się do jego środka właśnie przez okna i drzwi. Teoretycznie są one „najbardziej wrażliwymi” na włamanie punktami budynku

– Wyrwanie zawiasów, wepchnięcie skrzydeł drzwiowych do wnętrza, podważenie za pomocą narzędzi, wymontowanie bądź rozbicie szyby – na takie działania ze strony włamywaczy najczęściej narażona jest stolarka budowlana – tłumaczy Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, branżowej organizacji, która działa na rzecz wysokich standardów stolarki budowlanej, także w zakresie bezpieczeństwa. – Odpowiedzią producentów na tego typu zagrożenia jest wykorzystywanie w konstrukcji okien i drzwi rozwiązań zwiększających ich bezpieczeństwo oraz odporność na włamania. Są to m.in. szyby laminowane, specjalne okucia oraz wzmocnione konstrukcje elementów ryglującychdodaje Wróblewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczne okno dachowe

Zastosowanie okna dachowego pozwala na optymalne wykorzystanie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu budynku i zapewnia duży dopływ naturalnego światła. Okno dachowe może być jednak łatwe do sforsowania dla złodzieja. Szczególnie narażone na włamania tą drogą są budynki z dachami o małym kącie nachylenia i budynki wielorodzinne. Sposobem na skuteczne zabezpieczenie domu wyposażonego w okna dachowe jest wykorzystanie specjalnych, antywłamaniowych konstrukcji.

 Fot. Franc Gardiner

Wzmocniona konstrukcja powoduje, że okno jest trudną do pokonania barierą dla złodzieja. Sposób mocowania specjalnie wyprofilowanych zawiasów, zapobiega pęknięciom drewna, wyrwaniu zawiasów oraz wepchnięciu skrzydła do środka. Bezpieczne okno dachowe może również posiadać metalową listwę, która utrudnia włamanie przy pomocy narzędzi.

Antywłamaniowe drzwi tarasowe

REKLAMA

Sporą pokusę dla złodzieja mogą też stanowić drzwi tarasowe. Duża powierzchnia takich drzwi powoduje, że wymagają one skutecznych zabezpieczeń antywłamaniowych. Takim rozwiązaniem są np. specjalne okucia przeciwwłamaniowe. Drzwi tarasowe powinny być bezpieczne zarówno pod względem ochrony przeciwwłamaniowej, jak i pod względem funkcjonowania. Drzwi o najwyższej klasie zabezpieczeń antywyważeniowych posiadają oznaczenie – RC2. Skrzydło drzwi wyposażonych w takie okucia znajduje się podczas otwierania i zamykania zawsze w tej samej wysokości. Dzięki temu nie ma ponad nim tyle miejsca, żeby je podważyć. Dodatkowo drzwi z takim okuciem można wyposażyć w elektromagnetyczne czujniki otwarcia i zamknięcia oraz podłączyć do systemu alarmowego.

Dobre tarasowe drzwi antywłamaniowe powinny być funkcjonalne i łatwe w użytkowaniu. Skrzydła o bardzo dużej masie, nawet do 400 kg, powinny mieć lekki przesuw, który unosi i opuszcza uszczelkę, pozostawiając skrzydło zawsze na tej samej wysokości. Dzięki temu użytkownik nie musi się siłować, żeby je otworzyć. Drzwi tarasowe wyposażone w okucia antywłamaniowe mogą mieć także bezpieczną mikrowentylację: przy ustawieniu klamki „pionowo w górę” górna uszczelka tworzy szczelinę i umożliwia dopływ świeżego powietrza przy w pełni zaryglowanych drzwiach. Dzięki takiemu mechanizmowi dom jest bezpieczny i mamy pewność, że ani zacinający deszcz, ani natarczywe owady lub kurz nie przedostaną się do wnętrza, nawet gdy dłużej nikogo nie ma w domu.

Stosowanie konstrukcji okien i drzwi wyposażonych w specjalne rozwiązania antywłamaniowe pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa budynku i tym samym, ogranicza ryzyko włamania. Oprócz renomy producenta, przy wyborze rozwiązań tego typu należy zwrócić uwagę na klasy zabezpieczeń, jakie posiadają dane produkty. Połączenie bezpiecznej stolarki okienno-drzwiowej z systemami alarmowymi zapewni skuteczną ochronę budynku i sprawi, że ze spokojem będziemy mogli wyjechać na święta czy ferie zimowe.

Zobacz także:  Jak bezpiecznie przechowywać złoto?

Zobacz także:  Sprzęt gaśniczy: Dlaczego spray jest lepszy niż gaśnica?

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Źródło: Materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA