REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uchronić dom przed włamaniem? Okna dachowe i drzwi tarasowe

okno dachowe, rolety Fot. Franc Gardiner
okno dachowe, rolety Fot. Franc Gardiner
Franc Gardiner

REKLAMA

REKLAMA

Okna dachowe i drzwi tarasowe mogą stanowić pokusę dla złodzieja, który zechce wejść do środka naszego domu pod nasza nieobecność. Jak uchronić nasz dom przed włamaniem. Rozwiązaniem jest zastosowanie okien dachowych oraz drzwi tarasowych o konstrukcji, które gwarantują nam skuteczną ochronę antywłamaniową.

REKLAMA

Wykorzystanie okien dachowych i drzwi tarasowych zapewnia dopływ naturalnego światła do pomieszczeń i wzbogaca bryłę budynku. Jednocześnie, powinny one być bezpieczne i zapewniać ochronę przed włamaniem.

Okna dachowe i drzwi tarasowe korzystnie wpływają na funkcjonalność oraz wygląd budynku. Zastosowanie w nich nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych pozwala również na uzyskanie skutecznej ochrony antywłamaniowej.

Szyby laminowane, wzmocnione okucia oraz konstrukcje elementów ryglujących

Pod nieobecność domowników, dom może stanowić dużą pokusę dla złodziei, którzy często dostają się do jego środka właśnie przez okna i drzwi. Teoretycznie są one „najbardziej wrażliwymi” na włamanie punktami budynku

– Wyrwanie zawiasów, wepchnięcie skrzydeł drzwiowych do wnętrza, podważenie za pomocą narzędzi, wymontowanie bądź rozbicie szyby – na takie działania ze strony włamywaczy najczęściej narażona jest stolarka budowlana – tłumaczy Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, branżowej organizacji, która działa na rzecz wysokich standardów stolarki budowlanej, także w zakresie bezpieczeństwa. – Odpowiedzią producentów na tego typu zagrożenia jest wykorzystywanie w konstrukcji okien i drzwi rozwiązań zwiększających ich bezpieczeństwo oraz odporność na włamania. Są to m.in. szyby laminowane, specjalne okucia oraz wzmocnione konstrukcje elementów ryglującychdodaje Wróblewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczne okno dachowe

Zastosowanie okna dachowego pozwala na optymalne wykorzystanie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu budynku i zapewnia duży dopływ naturalnego światła. Okno dachowe może być jednak łatwe do sforsowania dla złodzieja. Szczególnie narażone na włamania tą drogą są budynki z dachami o małym kącie nachylenia i budynki wielorodzinne. Sposobem na skuteczne zabezpieczenie domu wyposażonego w okna dachowe jest wykorzystanie specjalnych, antywłamaniowych konstrukcji.

 Fot. Franc Gardiner

Wzmocniona konstrukcja powoduje, że okno jest trudną do pokonania barierą dla złodzieja. Sposób mocowania specjalnie wyprofilowanych zawiasów, zapobiega pęknięciom drewna, wyrwaniu zawiasów oraz wepchnięciu skrzydła do środka. Bezpieczne okno dachowe może również posiadać metalową listwę, która utrudnia włamanie przy pomocy narzędzi.

Antywłamaniowe drzwi tarasowe

REKLAMA

Sporą pokusę dla złodzieja mogą też stanowić drzwi tarasowe. Duża powierzchnia takich drzwi powoduje, że wymagają one skutecznych zabezpieczeń antywłamaniowych. Takim rozwiązaniem są np. specjalne okucia przeciwwłamaniowe. Drzwi tarasowe powinny być bezpieczne zarówno pod względem ochrony przeciwwłamaniowej, jak i pod względem funkcjonowania. Drzwi o najwyższej klasie zabezpieczeń antywyważeniowych posiadają oznaczenie – RC2. Skrzydło drzwi wyposażonych w takie okucia znajduje się podczas otwierania i zamykania zawsze w tej samej wysokości. Dzięki temu nie ma ponad nim tyle miejsca, żeby je podważyć. Dodatkowo drzwi z takim okuciem można wyposażyć w elektromagnetyczne czujniki otwarcia i zamknięcia oraz podłączyć do systemu alarmowego.

Dobre tarasowe drzwi antywłamaniowe powinny być funkcjonalne i łatwe w użytkowaniu. Skrzydła o bardzo dużej masie, nawet do 400 kg, powinny mieć lekki przesuw, który unosi i opuszcza uszczelkę, pozostawiając skrzydło zawsze na tej samej wysokości. Dzięki temu użytkownik nie musi się siłować, żeby je otworzyć. Drzwi tarasowe wyposażone w okucia antywłamaniowe mogą mieć także bezpieczną mikrowentylację: przy ustawieniu klamki „pionowo w górę” górna uszczelka tworzy szczelinę i umożliwia dopływ świeżego powietrza przy w pełni zaryglowanych drzwiach. Dzięki takiemu mechanizmowi dom jest bezpieczny i mamy pewność, że ani zacinający deszcz, ani natarczywe owady lub kurz nie przedostaną się do wnętrza, nawet gdy dłużej nikogo nie ma w domu.

Stosowanie konstrukcji okien i drzwi wyposażonych w specjalne rozwiązania antywłamaniowe pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa budynku i tym samym, ogranicza ryzyko włamania. Oprócz renomy producenta, przy wyborze rozwiązań tego typu należy zwrócić uwagę na klasy zabezpieczeń, jakie posiadają dane produkty. Połączenie bezpiecznej stolarki okienno-drzwiowej z systemami alarmowymi zapewni skuteczną ochronę budynku i sprawi, że ze spokojem będziemy mogli wyjechać na święta czy ferie zimowe.

Zobacz także:  Jak bezpiecznie przechowywać złoto?

Zobacz także:  Sprzęt gaśniczy: Dlaczego spray jest lepszy niż gaśnica?

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA