REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uchronić dom przed włamaniem? Okna dachowe i drzwi tarasowe

okno dachowe, rolety Fot. Franc Gardiner
okno dachowe, rolety Fot. Franc Gardiner
Franc Gardiner

REKLAMA

REKLAMA

Okna dachowe i drzwi tarasowe mogą stanowić pokusę dla złodzieja, który zechce wejść do środka naszego domu pod nasza nieobecność. Jak uchronić nasz dom przed włamaniem. Rozwiązaniem jest zastosowanie okien dachowych oraz drzwi tarasowych o konstrukcji, które gwarantują nam skuteczną ochronę antywłamaniową.

REKLAMA

Wykorzystanie okien dachowych i drzwi tarasowych zapewnia dopływ naturalnego światła do pomieszczeń i wzbogaca bryłę budynku. Jednocześnie, powinny one być bezpieczne i zapewniać ochronę przed włamaniem.

Okna dachowe i drzwi tarasowe korzystnie wpływają na funkcjonalność oraz wygląd budynku. Zastosowanie w nich nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych pozwala również na uzyskanie skutecznej ochrony antywłamaniowej.

Szyby laminowane, wzmocnione okucia oraz konstrukcje elementów ryglujących

Pod nieobecność domowników, dom może stanowić dużą pokusę dla złodziei, którzy często dostają się do jego środka właśnie przez okna i drzwi. Teoretycznie są one „najbardziej wrażliwymi” na włamanie punktami budynku

– Wyrwanie zawiasów, wepchnięcie skrzydeł drzwiowych do wnętrza, podważenie za pomocą narzędzi, wymontowanie bądź rozbicie szyby – na takie działania ze strony włamywaczy najczęściej narażona jest stolarka budowlana – tłumaczy Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, branżowej organizacji, która działa na rzecz wysokich standardów stolarki budowlanej, także w zakresie bezpieczeństwa. – Odpowiedzią producentów na tego typu zagrożenia jest wykorzystywanie w konstrukcji okien i drzwi rozwiązań zwiększających ich bezpieczeństwo oraz odporność na włamania. Są to m.in. szyby laminowane, specjalne okucia oraz wzmocnione konstrukcje elementów ryglującychdodaje Wróblewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczne okno dachowe

Zastosowanie okna dachowego pozwala na optymalne wykorzystanie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu budynku i zapewnia duży dopływ naturalnego światła. Okno dachowe może być jednak łatwe do sforsowania dla złodzieja. Szczególnie narażone na włamania tą drogą są budynki z dachami o małym kącie nachylenia i budynki wielorodzinne. Sposobem na skuteczne zabezpieczenie domu wyposażonego w okna dachowe jest wykorzystanie specjalnych, antywłamaniowych konstrukcji.

 Fot. Franc Gardiner

Wzmocniona konstrukcja powoduje, że okno jest trudną do pokonania barierą dla złodzieja. Sposób mocowania specjalnie wyprofilowanych zawiasów, zapobiega pęknięciom drewna, wyrwaniu zawiasów oraz wepchnięciu skrzydła do środka. Bezpieczne okno dachowe może również posiadać metalową listwę, która utrudnia włamanie przy pomocy narzędzi.

Antywłamaniowe drzwi tarasowe

REKLAMA

Sporą pokusę dla złodzieja mogą też stanowić drzwi tarasowe. Duża powierzchnia takich drzwi powoduje, że wymagają one skutecznych zabezpieczeń antywłamaniowych. Takim rozwiązaniem są np. specjalne okucia przeciwwłamaniowe. Drzwi tarasowe powinny być bezpieczne zarówno pod względem ochrony przeciwwłamaniowej, jak i pod względem funkcjonowania. Drzwi o najwyższej klasie zabezpieczeń antywyważeniowych posiadają oznaczenie – RC2. Skrzydło drzwi wyposażonych w takie okucia znajduje się podczas otwierania i zamykania zawsze w tej samej wysokości. Dzięki temu nie ma ponad nim tyle miejsca, żeby je podważyć. Dodatkowo drzwi z takim okuciem można wyposażyć w elektromagnetyczne czujniki otwarcia i zamknięcia oraz podłączyć do systemu alarmowego.

Dobre tarasowe drzwi antywłamaniowe powinny być funkcjonalne i łatwe w użytkowaniu. Skrzydła o bardzo dużej masie, nawet do 400 kg, powinny mieć lekki przesuw, który unosi i opuszcza uszczelkę, pozostawiając skrzydło zawsze na tej samej wysokości. Dzięki temu użytkownik nie musi się siłować, żeby je otworzyć. Drzwi tarasowe wyposażone w okucia antywłamaniowe mogą mieć także bezpieczną mikrowentylację: przy ustawieniu klamki „pionowo w górę” górna uszczelka tworzy szczelinę i umożliwia dopływ świeżego powietrza przy w pełni zaryglowanych drzwiach. Dzięki takiemu mechanizmowi dom jest bezpieczny i mamy pewność, że ani zacinający deszcz, ani natarczywe owady lub kurz nie przedostaną się do wnętrza, nawet gdy dłużej nikogo nie ma w domu.

Stosowanie konstrukcji okien i drzwi wyposażonych w specjalne rozwiązania antywłamaniowe pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa budynku i tym samym, ogranicza ryzyko włamania. Oprócz renomy producenta, przy wyborze rozwiązań tego typu należy zwrócić uwagę na klasy zabezpieczeń, jakie posiadają dane produkty. Połączenie bezpiecznej stolarki okienno-drzwiowej z systemami alarmowymi zapewni skuteczną ochronę budynku i sprawi, że ze spokojem będziemy mogli wyjechać na święta czy ferie zimowe.

Zobacz także:  Jak bezpiecznie przechowywać złoto?

Zobacz także:  Sprzęt gaśniczy: Dlaczego spray jest lepszy niż gaśnica?

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Źródło: Materiały prasowe

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA