Jak bezpiecznie przechowywać złoto?

REKLAMA
REKLAMA

Przechowywanie złota w skrytce bankowej
Najbardziej popularnym sposobem przechowywania złota jest skrytka bankowa. Nieliczne oddziały banków, najczęściej usytuowane w największych miastach, udostępniają miniaturowe sejfy stworzone z myślą o drogocennych przedmiotach. Klienci mają do wyboru kasetki lub skrytki. Różnica pomiędzy nimi jest niewielka, jednak większe bezpieczeństwo zapewnia skrytka, bowiem przymocowana jest do wzmocnionej ściany budynku. W obu przypadkach pomieszczenia są dobrze zabezpieczone, w dodatku mają zamontowany całodobowy system monitoringu. W przypadku samoobsługowych skrytek sejfowych, wynajmujący teoretycznie może korzystać z nich w dowolnym czasie, 24 godziny na dobę. Wgląd w jej zawartość ma tylko najemca lub osoba przez niego upoważniona.
REKLAMA
Ile kosztuje przechowywanie złota w skrytce bankowej?
REKLAMA
Ile to kosztuje? Opłata za wynajem zabezpieczonego miejsca w banku zależy od jego wielkości i czasu korzystania. Im większa skrytka – tym drożej, im dłuższy czas użytkowania – tym taniej. W przypadku średniej wielkości skrytki, koszt roczny może się zamknąć w kwocie nawet 500 złotych, warto jednak wspomnieć, że do rachunku bank na początku współpracy dolicza różne koszty.
Teoretycznie to najpewniejsza metoda, ale w gruncie rzeczy trzymanie złota w banku mija się z ideą inwestowania w ten metal jako w bezpieczną przystań. Posiadacze kruszcu wolą go trzymać jak najdalej od jakiejkolwiek instytucji finansowej. Wielu inwestorów utwierdził w tym kryzys cypryjski.
Przechowywanie złota oferują również firmy, które zajmują się dystrybucja złota, głównie najwięksi dilerzy w Polsce. - Zabezpieczenia w naszym skarbcu dorównują tym stosowanym w bankach. Klienci nie muszą się też obawiać o kryzysy polityczne, czy blokady banków – przekonuje Piotr Wojda, wiceprezes Mennicy Wrocławskiej.
Przechowywanie złota w domu
Większość inwestorów decyduje się jednak na trzymanie metali szlachetnych w – w ich mniemaniu – najbezpieczniejszym miejscu na świecie, czyli we własnym domu. To przede wszystkim najtańszy pomysł, jednak nie jest pozbawiony wad. Metal może przecież się uszkodzić lub nawet zniknąć po wizycie włamywacza. Kosztowności o wartości sięgających często dziesiątek tysięcy złotych to świetny łup dla złodziei.
Przechowywanie złota w sejfie
Aby temu zapobiec, bardziej przezorni inwestorzy inwestują w sejf. Jakość takiego zabezpieczenia najczęściej wyznaczona jest przez jego cenę, przy czym za najniższy wydatek uznaje się kwotę tysiąca złotych bez montażu. Odradza się jednak zakup sejfu w supermarkecie lub sklepie budowlanym, ponieważ jego otwarcie dla doświadczonego włamywacza to kwestia kilku minut.
Zobacz także: Klasy bezpieczeństwa sejfów
Zobacz także: Zakup sejfu – na co zwrócić uwagę?
Zwolennicy nieco bardziej alternatywnych sposobów zabezpieczania domowego złota, sejfy zdecydowanie odradzają. Wręcz przeciwnie. Ich zdaniem, skrytka wbudowana w ścianę pierwsza przyciągnie uwagę i wzrok złodzieja. Dlatego nie warto przywiązywać większej uwagi do zabezpieczenia przechowywanego złota, tylko umieścić je w najmniej spodziewanym miejscu.
Marcin Lenar/ Mennica Wrocławska
REKLAMA
REKLAMA