REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Dom parterowy – produkt na dzisiejsze czasy
Dom parterowy – produkt na dzisiejsze czasy
DOMBAL
DOMBAL

REKLAMA

REKLAMA

Dom parterowy to często wybierany produkt na rynku nieruchomości. Każdy z nas ma jednak nieco inne wyobrażenia o wymarzonej nieruchomość. Ma ona stanowić miejsce, gdzie chcielibyśmy spędzić, jeśli nie całe życie, to przynajmniej sporą jego część. Musi więc być w pełni przystosowany do naszych, indywidualnych wymagań.

Domy parterowe produktem częstego wyboru

REKLAMA

Niektórzy z nas chcą mieszkać w ścisłym centrum, na ostatnich piętrach wysokościowca i  codziennie do porannej kawy patrzeć z góry na budzące się do życia miasto. Są jednak i tacy, którzy widzą siebie tylko w domku na obrzeżach miasta. Ci drudzy coraz częściej wybierają domy parterowe.

W czasach poprzedniego ustroju, jeśli ktoś posiadał już dostęp do materiałów i potrafił skrzyknąć ekipę budowlaną (czyli przysłowiowego szwagra!), to stawiał jak największy dom.

REKLAMA

- Dom zwykle dwu, a czasem nawet trzypiętrowy, w którym będzie mogło żyć jednocześnie kilka pokoleń – dziadkowie na parterze, wyżej rodzice, a na samej górze dzieci z wnukami. Wiele takich budynków - często pustych, nieużytkowanych - straszy dzisiaj w polskich miastach i miasteczkach - tłumaczy Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.
 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzisiejsza perspektywa zmieniła się o 180 stopni. Jeśli buduje się dom to dla siebie i swoich dorastających dzieci. Rodzice decydujący się na budowę lub kupno domu nie chcą jednak wielkiej „chawiry”. Po pierwsze dzisiaj mamy świadomość, że dzieci za jakiś czas i tak wyfruną z domu na studia, a później niekoniecznie będą chciały mieszkać z rodzicami. Po drugie, koszty budowy dużego domu są po prostu zbyt wysokie dla przeciętnej polskiej rodziny. I w końcu po trzecie, decydują potencjalnie wysokie koszty ogrzewania dużej powierzchni.

Budowa domu to koszt minimum kilkuset tysięcy

REKLAMA

W związku z tym rośnie dziś moda na domy parterowe o odpowiednim, nie za wysokim metrażu. W takich budynkach nie trzeba się wspinać po schodach za każdym razem, gdy trzeba będzie przynieść coś z pokoju. Dużą zaletę stanowi fakt, że z sypialni można wyjść wprost do ogrodu. Pierwsze piętro, czy też poddasze, służy z kolei raczej jako odpowiednik piwnicy, niż sposób na dokooptowanie dodatkowej powierzchni.

W przypadku domów parterowych, ze względu na obszar zabudowy, przydaje się jednak nieco większa działka. Sprawdziliśmy w jakich przedziałach cenowych wahają się ceny nowych i używanych domów parterowych na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych w kraju. W Warszawie najtańszy taki dom jest zlokalizowany na Bielanach. Za 90 mkw. domu wraz 865 mkw. działki trzeba zapłacić 750 tys. zł. Najdroższa taka nieruchomość w stolicy jest do wzięcia na Żoliborzu za 5,5 mln zł. W Krakowie rozrzut wynosi 530 tys. zł – 4,5 mln zł. We Wrocławiu widełki zaczynają się na poziomie 843 tys. zł, a kończą na 3,8 mln zł. W Gdańsku i Poznaniu przedziały wynoszą odpowiednio 460 tys. zł – 2 mln zł i 399 tys. zł – 2,95 mln zł.

Najdroższe i najtańsze oferty sprzedaży domu parterowego, Styczeń 2022

Najdroższe i najtańsze oferty sprzedaży domu parterowego, Styczeń 2022

otodom.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA