REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto musi płacić za windy we wspólnocie mieszkaniowej?

Subskrybuj nas na Youtube
Winda. Fot. Fotolia
Winda. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dla mieszkańców z parteru opłaty za windę bywają niezrozumiałe. Prawo mówi jednak wyraźnie, iż za utrzymanie części wspólnych nieruchomości odpowiadają wszyscy lokatorzy.

REKLAMA

Winda to jedna z części wspólnych nieruchomości, za którą mieszkańcy muszą ponosić opłaty. O ile nie ma wątpliwości, że inne części wspólne służą wszystkim, o tyle w przypadku windy okazuje się, że nie jest to aż tak oczywiste. Bo czy z windy korzystają mieszkańcy parteru? To właśnie oni najczęściej mają wątpliwości odnośnie do tego, czy opłata za dźwig słusznie jest wliczana do ich czynszu. Wychodzą z założenia, że skoro nie mieszkają na piętrze i z niej nie korzystają, powinni być pomijani w kosztach obsługi szybów windowych.

Prawo nie pozostawia jednak w tym zakresie żadnych wątpliwości. Wszyscy mieszkańcy zobowiązani są do wkładu w utrzymanie części wspólnych nieruchomości.

REKLAMA

Mimo zgłaszanych przez mieszkańców wątpliwości, prawo wyraźnie wskazuje w artykule 14 ustawy o własności lokali, co składa się na część wspólną nieruchomości i kto ponosi koszty jej utrzymania. Opłaty obejmują użytkowanie i utrzymanie klatek schodowych, terenu przynależnego do wspólnoty, wywóz śmieci czy właśnie wspomniane windy. Zaliczki zobowiązani są zatem płacić wszyscy mieszkańcy, niezależnie od tego, czy faktycznie korzystają z dźwigu osobowego, czy też nie. Ich wysokość ustalają mieszkańcy w formie uchwały poddawanej pod głosowanie, np. na zebraniu mieszkańców wspólnoty - wyjaśnia Mariusz Łubiński, Admus Sp. z o.o.

Zaniechanie płacenia zaliczek na rzecz użytkowania windy będzie w konsekwencji powodować wzrost zadłużenia mieszkańca w stosunku do wspólnoty. W takiej sytuacji istnieją przesłanki do wystąpienia na drogę prawną. Sąd wydaje wówczas niepokornemu lokatorowi nakaz zapłaty. Zignorowanie go i konsekwentne nieregulowanie należnych może skutkować postępowaniem komorniczym i pobraniem należności z konta bankowego dłużnika czy zajęciem pensji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Zobacz także: Decyzje podejmowane przez organy wspólnoty mieszkaniowej

Zobacz także: Uchwały podejmowane przez wspólnotę mieszkaniową

Źródło: Adamus Sp. z.o.o.o.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

REKLAMA

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA