REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Klinkierowa cegła ceramiczna. Fakty i mity

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Elementy klinkierowe: nadproża i parapety.
Elementy klinkierowe: nadproża i parapety.
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Klinkierowa cegła ceramiczna jest materiałem znanym w budownictwie od wielu lat. Mimo to, nadal bardzo często wykorzystuje się ją podczas budowy domów i wykończania wnętrz. Wraz z pojawianiem się nowych materiałów na rynku, na temat cegieł powstało wiele teorii, z pośród których, tylko nieliczne są prawdziwe. Zobaczcie, jakie są fakty i mity na temat ceramicznych cegieł klinkierowych.

REKLAMA

Elewacja z klinkieru. Fot. Röben

Czy cegła klinkierowa zawsze musi być czerwona?  

NIE

Wielu osobom cegła kojarzy się z czerwoną, charakterystyczną dla wypalanej gliny barwą. W przeszłości faktycznie był to faktycznie jedyny dostępny wariant ceramiki, ale w ostatnich dziesięcioleciach zaszły w tym względzie istotne zmiany. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz odkrywaniu nowych złóż gliny, dziś cegły mogą być m.in. żółte, pomarańczowe, brązowe, antracytowe, granatowe, szare czy czarne. Co więcej, cegły glazurowane dostępne w ofercie niektórych producentów klinkieru mienią się wszystkimi odcieniami tęczy. Na rynku są również tak wyjątkowe propozycje, jak cegły śnieżnobiałe, których kolor powstał w sposób naturalny (jest wynikiem obecności kaolinitu w składzie gliny). Jeśli do bogatego wachlarza kolorów dodamy wielość faktur oraz wymiarów produktów z klinkieru, okaże się, że cegła XXI wieku daje ogromne możliwości architektonicznej kreacji.  

Cegły klinkierowe. Fot. Röben

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Cegła klinkierowa – materiał do wykończenia wnętrz oraz elewacji

Czy cegłę klinkierową można stosować we wnętrzu?

TAK

Przekonanie, że klasyczne materiały budowlane, takie jak cegły, można stosować tylko przy wznoszeniu ścian, powoli odchodzi już w niepamięć. Coraz częściej spotyka się więc klinkier w aranżacji pomieszczeń. Jest to pomysł oryginalny i doskonale sprawdzający się w różnego rodzaju wnętrzach – nie tylko  loftach. Cegłami można wykończyć kominek lub wybudować z nich np. regał na książki. Oprócz zastosowania w architekturze wnętrz, klinkier znakomicie nadaje się też do przestrzeni wokół domu, m.in. do wykonania elementów małej architektury, takich jak ogrodzenie, miejsce grillowe czy ławka.

Zobacz także: Cegła rozbiórkowa – wszechstronny materiał z odzysku

Czy cegła klinkierowa jest drogim materiałem?

NIE

W powszechnej świadomości funkcjonuje przekonanie, że klinkier to materiał drogi. Nie jest to do końca prawda. Na początku inwestycji koszt zakupu cegieł może być wyższy od alternatywnych materiałów, np. tynku, ale na dom należy patrzeć jak na inwestycję długoterminową - często służy on przecież kilku pokoleniom. Cegieł nie niszczy deszcz ani mróz, są też odporne na uszkodzenia mechaniczne, więc nie wymuszają żadnych dodatkowych wydatków eksploatacyjnych. Natomiast tynk wymaga malowania średnio co ok. 4-7 lat, nie mówiąc o uzupełnianiu ubytków, odprysków i innych nierówności powierzchni, które w przypadku zastosowania tego materiału są nieuniknione. Jeśli weźmiemy pod uwagę ok. 80 lat użytkowania domu, nietrudno policzyć oszczędności wynikające z zastosowania klinkieru. Same cegły też mogą okazać się tańsze niż się spodziewaliśmy. Przykładowo, koszt jednego metra kwadratowego cegieł klinkierowych czerwonych marki Röben w formacie NF to około 100 zł brutto.

Zobacz także:  Cegła na elewację: klinkierowa czy licowa?

Czy cegła klinkierowa jest trwała?

TAK

Cegły klinkierowe charakteryzują się wyjątkowo wysoką odpornością na uszkodzenia zewnętrzne oraz, co ma ogromne znaczenie w naszym klimacie, na działanie warunków atmosferycznych. Wyroby z klinkieru są odporne na niskie temperatury, korozję biologiczną oraz wilgoć, ponieważ ich nasiąkliwość nie przekracza 6%. W parze z trwałością samego materiału idzie niezmienność jego barw - elewacja, ogrodzenie czy inne wykonane z klinkieru elementy nie blakną pod wpływem promieni słonecznych. Cegły charakteryzują się też bardzo wysoką wytrzymałością na ściskanie.

Cegły klinkierowe. Fot. Röben

Czy cegłę klinkierową należy impregnować?

NIE

Poprawnie wykonana elewacja z klinkieru nie wymaga impregnacji. Ze względu na bardzo niską nasiąkliwość, klinkier nie wchłania trwale wilgoci ani brudu. Musimy jednak wcześniej zadbać o rzetelne wykonawstwo. Najważniejsze jest to, żeby nie dopuścić do zawilgocenia cegieł przed, w trakcie ani bezpośrednio po zakończeniu prac murarskich, a także aby zastosować specjalną fugę do klinkieru, bez wapna. Te zabiegi pozwolą nam uniknąć brzydkich białych zacieków, zwanych wykwitami. Aby cegły były czyste i piękne jak zaraz po wymurowaniu, wystarczy, że zmyjemy je czystą wodą za pomocą myjki ciśnieniowej. Tę pracę może też za nas wykonać deszcz.

Zobacz także:  Jakie zastosowanie może mieć cegła?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA