REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Klinkierowa cegła ceramiczna. Fakty i mity

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Elementy klinkierowe: nadproża i parapety.
Elementy klinkierowe: nadproża i parapety.
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Klinkierowa cegła ceramiczna jest materiałem znanym w budownictwie od wielu lat. Mimo to, nadal bardzo często wykorzystuje się ją podczas budowy domów i wykończania wnętrz. Wraz z pojawianiem się nowych materiałów na rynku, na temat cegieł powstało wiele teorii, z pośród których, tylko nieliczne są prawdziwe. Zobaczcie, jakie są fakty i mity na temat ceramicznych cegieł klinkierowych.

REKLAMA

Elewacja z klinkieru. Fot. Röben

Czy cegła klinkierowa zawsze musi być czerwona?  

NIE

Wielu osobom cegła kojarzy się z czerwoną, charakterystyczną dla wypalanej gliny barwą. W przeszłości faktycznie był to faktycznie jedyny dostępny wariant ceramiki, ale w ostatnich dziesięcioleciach zaszły w tym względzie istotne zmiany. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz odkrywaniu nowych złóż gliny, dziś cegły mogą być m.in. żółte, pomarańczowe, brązowe, antracytowe, granatowe, szare czy czarne. Co więcej, cegły glazurowane dostępne w ofercie niektórych producentów klinkieru mienią się wszystkimi odcieniami tęczy. Na rynku są również tak wyjątkowe propozycje, jak cegły śnieżnobiałe, których kolor powstał w sposób naturalny (jest wynikiem obecności kaolinitu w składzie gliny). Jeśli do bogatego wachlarza kolorów dodamy wielość faktur oraz wymiarów produktów z klinkieru, okaże się, że cegła XXI wieku daje ogromne możliwości architektonicznej kreacji.  

Cegły klinkierowe. Fot. Röben

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Cegła klinkierowa – materiał do wykończenia wnętrz oraz elewacji

Czy cegłę klinkierową można stosować we wnętrzu?

TAK

Przekonanie, że klasyczne materiały budowlane, takie jak cegły, można stosować tylko przy wznoszeniu ścian, powoli odchodzi już w niepamięć. Coraz częściej spotyka się więc klinkier w aranżacji pomieszczeń. Jest to pomysł oryginalny i doskonale sprawdzający się w różnego rodzaju wnętrzach – nie tylko  loftach. Cegłami można wykończyć kominek lub wybudować z nich np. regał na książki. Oprócz zastosowania w architekturze wnętrz, klinkier znakomicie nadaje się też do przestrzeni wokół domu, m.in. do wykonania elementów małej architektury, takich jak ogrodzenie, miejsce grillowe czy ławka.

Zobacz także: Cegła rozbiórkowa – wszechstronny materiał z odzysku

Czy cegła klinkierowa jest drogim materiałem?

NIE

W powszechnej świadomości funkcjonuje przekonanie, że klinkier to materiał drogi. Nie jest to do końca prawda. Na początku inwestycji koszt zakupu cegieł może być wyższy od alternatywnych materiałów, np. tynku, ale na dom należy patrzeć jak na inwestycję długoterminową - często służy on przecież kilku pokoleniom. Cegieł nie niszczy deszcz ani mróz, są też odporne na uszkodzenia mechaniczne, więc nie wymuszają żadnych dodatkowych wydatków eksploatacyjnych. Natomiast tynk wymaga malowania średnio co ok. 4-7 lat, nie mówiąc o uzupełnianiu ubytków, odprysków i innych nierówności powierzchni, które w przypadku zastosowania tego materiału są nieuniknione. Jeśli weźmiemy pod uwagę ok. 80 lat użytkowania domu, nietrudno policzyć oszczędności wynikające z zastosowania klinkieru. Same cegły też mogą okazać się tańsze niż się spodziewaliśmy. Przykładowo, koszt jednego metra kwadratowego cegieł klinkierowych czerwonych marki Röben w formacie NF to około 100 zł brutto.

Zobacz także:  Cegła na elewację: klinkierowa czy licowa?

Czy cegła klinkierowa jest trwała?

TAK

Cegły klinkierowe charakteryzują się wyjątkowo wysoką odpornością na uszkodzenia zewnętrzne oraz, co ma ogromne znaczenie w naszym klimacie, na działanie warunków atmosferycznych. Wyroby z klinkieru są odporne na niskie temperatury, korozję biologiczną oraz wilgoć, ponieważ ich nasiąkliwość nie przekracza 6%. W parze z trwałością samego materiału idzie niezmienność jego barw - elewacja, ogrodzenie czy inne wykonane z klinkieru elementy nie blakną pod wpływem promieni słonecznych. Cegły charakteryzują się też bardzo wysoką wytrzymałością na ściskanie.

Cegły klinkierowe. Fot. Röben

Czy cegłę klinkierową należy impregnować?

NIE

Poprawnie wykonana elewacja z klinkieru nie wymaga impregnacji. Ze względu na bardzo niską nasiąkliwość, klinkier nie wchłania trwale wilgoci ani brudu. Musimy jednak wcześniej zadbać o rzetelne wykonawstwo. Najważniejsze jest to, żeby nie dopuścić do zawilgocenia cegieł przed, w trakcie ani bezpośrednio po zakończeniu prac murarskich, a także aby zastosować specjalną fugę do klinkieru, bez wapna. Te zabiegi pozwolą nam uniknąć brzydkich białych zacieków, zwanych wykwitami. Aby cegły były czyste i piękne jak zaraz po wymurowaniu, wystarczy, że zmyjemy je czystą wodą za pomocą myjki ciśnieniowej. Tę pracę może też za nas wykonać deszcz.

Zobacz także:  Jakie zastosowanie może mieć cegła?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA