Jak zabezpieczyć przed zimą rynny, bramy i ogrodzenia?
REKLAMA
REKLAMA
Jak dbać o rynny zimą?
Najważniejsza rzeczą, gwarantująca sprawność w działaniu rynien jest ich drożność. Dlatego też zawsze kontrolując stan orynnowania, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić ich drożność, czy coś nie blokuje ich odpływu (np. opadłe z drzew liście). Jeśli do czasu zimy nie udrożnimy rynien, to to, co się w nich znajduje, przy odrobinie wilgoci zamarznie i uniemożliwi swobodny odpływ wody z powierzchni dachu aż do wiosny. Woda spływająca z połaci dachowych, zamiast spływać rynnami, będzie spływać po ścianach, może to powodować pojawienie się zacieków na ścianach i sufitach, także wewnątrz budynku.
REKLAMA
Rynna. Fot. Fotolia
Zobacz także: Rynny - inne porady
Jak dbać o bramę zimą?
Podczas zimy, ruchome elementy bram takie jak zawiasy i łożyska bardzo podatne są na uszkodzenia. Dlatego też w tym okresie powinniśmy zadbać o ich stan bardziej, niż w pozostałej części roku. Istotne jest także to, aby brama była równo wypoziomowana, zwłaszcza jeśli jest to brama przesuwna samonośna. Jej niepoprawna praca może uszkodzić łożyska. Aby brama służyła nam przez wiele lat, podczas zimy zadbajmy też o je właściwe otwieranie, nie róbmy nic na siłę, a także odśnieżajmy podjazd.
Brama. Fot. Fotolia
Ogrodzenie zimą
Jak dbać o bramę podczas zimy – już wiemy. Dbając o bramę, nie zapomnimy o ogrodzeniu. O ile zainwestowaliśmy w ogrodzenie dobrej jakości, nie będzie ono wymagać od nas jakiś specjalnych prac w okresie zimowym. Jeśli posiadamy drewniane ogrodzenie – jeszcze w okresie jesiennym powinniśmy pomyśleć o jego impregnacji w celu zabezpieczenia drewna przed wilgocią pojawiającą się podczas roztopów. Jeśli podczas budowy domu wykonaliśmy prowizoryczne ogrodzenie kiepskiej jakości, pod wpływem śniegu może ono ulec zniszczeniu. Przed zimą pomyślny o jego wzmocnieniu.
Ogrodzenie. Fot. Materiały prasowe
Zobacz także: Bramy i ogrodzenia - porady
REKLAMA
REKLAMA