REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zamontować drzwi wejściowe do mieszkania?

Marta Jaworowska
Odpowiedni montaż drzwi wejściowych świadczy nie tylko o walorach estetycznych wejścia do mieszkania, ale również funkcjonalnych, które gwarantują poczucie bezpieczeństwa. Fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Odpowiedni montaż drzwi wejściowych świadczy nie tylko o walorach estetycznych wejścia do mieszkania, ale również funkcjonalnych, które gwarantują poczucie bezpieczeństwa. Fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL

REKLAMA

REKLAMA

Drzwi wejściowe do mieszkania to element, który oddziela strefę prywatną od zewnętrznej. Ich odpowiedni montaż będzie świadczył nie tylko o walorach estetycznych wejścia do mieszkania, ale również funkcjonalnych, które gwarantują poczucie bezpieczeństwa.

REKLAMA

Gotową ościeżnicę umieszcza się w istniejącym otworze drzwiowym. Tę odległość wyrównuje się drewnianym klinem, który wbija się między mur a ościeżnicę. Kliny wbija się zaczynając od góry. Kątownikiem sprawdzamy, czy rama ościeżnicy w każdym narożniku ma kąt 90 stopni. Ustawienie ościeżnicy względem pionu i poziomu sprawdza się za pomocą poziomicy. Pod ościeżnicę warto włożyć kawałek gumy bądź filcu, by wygłuszyć odgłos trzaskających drzwi. Następnie należy wywiercić otwory montażowe w ościeżnicy. Otwory w ścianie wykonuje się poprzez otwory w ościeżnicy. W otwory wbija się kotwy rozprężne i delikatnie dokręca się ich śruby. Między stojakami ościeżnicy umieszcza się rozpory z przyciętych na wymiar desek.

REKLAMA

Jeżeli w ościeżnicy znajdują się fabrycznie zamocowane zawiasy, można na nich zawiesić skrzydło drzwi osłonięte folią. Będzie ono wtedy dodatkowo usztywniać ościeżnicę. Następnie ościeżnicę oklejamy taśmą malarską. W szczelinę pomiędzy ścianą a ościeżnicą wtłacza się piankę montażową. Dzięki rozporom nie wypchnie ona ościeżnicy z właściwego umiejscowienia. Pianką wypełnia się szczelinę tylko do połowy, ponieważ po czasie pęcznieje. Pojemnik z pianką należy trzymać zaworem do dołu. Po godzinie pianka zasycha. Można wtedy odciąć jej nadmiar. Miejsce połączenia należy dodatkowo uszczelnić silikonem jeszcze przed oderwaniem taśmy malarskiej.

Zobacz także: Jak dobrze wybrać drzwi zewnętrzne?

Warto jest dokręcić śruby kotew, a miejsca w których są wkręcone zakamuflować zaślepkami.

Należy pamiętać, by pomiędzy stojakami ościeżnicy a ścianą pozostawić około 2 cm wolnej przestrzeni, a nad częścią nadprożową ościeżnicy – od 1 do 1,5 cm .

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po zamocowaniu ościeżnic w murze usuwa się drewniany ślepy próg. Jeżeli przed montażem drzwi nie zrobiono wylewki podłogowej, metalowy próg można zostawić. Wówczas, po wykonaniu tej wylewki próg zostanie przez nią zamaskowany. Do zakrycia miejsca, w którym ościeżnica łączy się z murem można użyć opasek drzwiowych.

Zobacz także: Czym charakteryzują się drzwi uchylno-przesuwne?

Przed zakupem należy ustalić, w którą stronę drzwi powinny się otwierać. Dostępne są dwa rodzaje drzwi: lewe i prawe. Drzwi lewe to takie, które widziane od strony otwarcia mają zawiasy po lewej stronie. Drzwi prawe, widziane z tego samego miejsca, mają zawiasy po prawej stronie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA