Jakie uszczelki i okucia wybrać do okien?
REKLAMA
REKLAMA
Okucia
REKLAMA
Okucia w oknie powodują możliwość jego otwierania. W zależności od ich klasy i rodzaju zależny będzie komfort z użytkowania okien. Nie warto kupować najtańszych rozwiązań, gdyż one są wykonywane z gorszej klasy metali i maja mniejszą żywotność. W oknach jednoramowych stosowane są okucia obwodowe. Okucia pozwalają okna otwierać, przesuwać, rozwierać i obracać, lecz nie ma możliwości by jedno okno miało te wszystkie możliwości, stosowane jest powszechnie ruch okna w dwóch płaszczyznach. Dlatego musimy dobrać sposób otwierania okna do naszych potrzeb, inaczej będziemy użytkować okna standardowe, inaczej drzwi balkonowe a jeszcze inaczej okno połaciowe.
REKLAMA
Obecnie w oknach stosowane są okucia pozwalające na mikrowentylację przy zamkniętym oknie, dzięki niej mamy dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Mikrowentylację uzyskano poprzez zastosowanie rozszczelnienia okna przy zmianie pozycji klamki okna.
Na rynku dostępne są także okucia antywłamaniowe, utrudniające włamanie się do pomieszczenia. Okna z okuciami antywłamaniowymi możemy podłączyć do systemu bezpieczny dom, który na przykład sam zamknie okna, gdy będziemy wychodzić z domu.
Zobacz także: Sposoby otwierania okien dachowych
Uszczelki
Dzięki odpowiedniemu uszczelnieniu okien zapewnimy sobie lepsze właściwości akustyczne pomieszczenia jak i zmniejszymy straty ciepła z budynku.
Uszczelki okienne poza ochroną termiczną jak i akustyczną ochronią nas też przed wodą, kurzem czy świstem wiatru.
Obecnie stosuje się uszczelki wyprofilowane wykonywane z syntetycznego kauczuku TPS bądź EPDM, dzięki tym materiałom żywotność uszczelki sięga nawet 10 lat. W przypadku okien drewnianych wciąż używa się silikonu. Uszczelki umieszcza się pomiędzy rama okienna a szyba zespoloną.
Zobacz także: Rodzaje parapetów wewnętrznych – który wybrać?
REKLAMA
REKLAMA