REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co wchodzi w skład systemu rynnowego?

Katarzyna Mazurek
Nie należy łączyć elementów systemu rynnowego różnych producentów. Rzadko kiedy pasują do siebie
Nie należy łączyć elementów systemu rynnowego różnych producentów. Rzadko kiedy pasują do siebie

REKLAMA

REKLAMA

W skład systemu rynnowego wchodzą, oprócz rynien i rur spustowych, haki, obejmy dyble, odpływy, kolanka, łączniki, mufy, narożniki i zaślepki. Sprawnie działający system odprowadzający wodę deszczową z dachu to podstawa każdego budynku. Ma on znaczny wpływ na ochronę elewacji i zachowanie czystości wokół domu. Dobrze dobrany i zamontowany może służyć bez konserwacji przez lata.

Na rynku dostępne są systemy plastikowe, stalowe czy miedziane. Do najmniej pracochłonnych w montażu należą rynny plastikowe. Są lekkie, łatwo się je przycina i są odporne na uszkodzenia. Nadają się także do samodzielnego montażu.

REKLAMA

Do skutecznego odprowadzenia wody opadowej nie wystarczą tylko, jakby się mogło wydawać, rynny i rury spustowe. Owszem są to elementy podstawowe i w gruncie rzeczy niezbędne. Rynny montuje się wzdłuż okapów i należy pamiętać o ich poprawnym montażu. Pokrycie dachu powinno być wypuszczone kilka centymetrów poza okap by woda spływająca z dachu trafiała do rynny, a nie tuż przed nią. Do mocowania rynien służą haki, które umieszcza się w rozstawie około 0,5 m. Należy je tak montować by umieszczona w nich rynna miała spadek nie mniejszy niż 2%. Do połączenia rynien różnych połaci służą specjalnie wyprofilowane narożniki wewnętrzne i zewnętrzne. Rynny łączy się łącznikiem dopasowanym do średnicy rynien. Zabezpieczeniem przed wylewaniem się wody na ich końcach są zaślepki. Woda z rynien odprowadzana jest do poziomu terenu przez rury spustowe, których średnica jest o około 1/3 mniejsza. Rynna z rurą spustową połączona jest odpływem przelotowym.

Nie należy łączyć elementów systemu rynnowego różnych producentów. Rzadko kiedy pasują do siebie.

REKLAMA

Odpływy przelotowe są zaprojektowane w taki sposób aby w odpowiedni sposób łączyły rynny z rurami spustowymi. W zależności od producenta rozróżnia się różne połączenia wielkości rynien i rur spustowych. Do rynien średnicy 150 mm często stosowane są rury spustowe średnicy 100 mm.

Gdy dach posiada okap, do łagodnego przejścia z odsuniętej od ściany rynny do rury spustowej, która montowana jest do elewacji, służy kolanko. Kolanka rynnowe mają kąt załamania 67°. Dostępne są również kolana elastyczne. Za ich pomocą można łączyć rury pod różnymi kątami. Do łączenia rur pod tym samym kątem służą mufy. Rury spustowe mocuje się do ścian przez obejmy i dyble. Obejmy utrzymują rury na swoim miejscu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie powinno się mocno ściskać obejm. Może to spowodować uszkodzenie rur spustowych.

Gdy woda z rynien odprowadzana jest na powierzchnię terenu, rury spustowe zakończone są kolankiem. Ich wylot powinien być umieszczony nie wyżej niż 20 cm nad ziemią. System rynnowy może być połączony z podziemnym układem odwadniającym. Wtedy woda z rur spustowych wpada do pojemnika zwanego osadnikiem, a dopiero z niego odprowadzana jest do kanalizacji deszczowej.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA