REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co wchodzi w skład procesu inwestycyjnego?

Proces inwestycyjny to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek.
Proces inwestycyjny to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W wielkim skrócie jest to zbiór czynności, które należy wykonać, żeby powstał budynek. Począwszy od zamysłu, aż do jego realizacji. W tym wybór działki, projekt, formalności prawne, budowa, wykończenie obiektu oraz zdobycie pieniędzy na sfinansowanie całego tego procesu.

Proces inwestycyjny można podzieli na trzy podstawowe etapy: 

REKLAMA

Przygotowanie do inwestycji, projekt i budowa

Przygotowanie do inwestycji to: kupno działki, poprzedzone uzyskaniem pełnej informacji na jej temat. Informacji należy szukać: w Wydziale Geodezji i Kartografii w Urzędzie Gminy, w Wydziale Ksiąg Wieczystych, w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub występując o Warunki Zabudowy i Zagospodarowania Terenu. Uzyskane w ten sposób informacje, pozwolą nam na podjęcie świadomej decyzji co do zakupu lub odrzucenia oferty kupna działki. W pierwszym etapie należy również przemyśleć proces finansowania inwestycji — na tym etapie należy przemyśleć źródła finansowania i jaką najwyższą kwotą możemy dysponować. Dopiero w następnych etapach będziemy w stanie przybliżyć się do kosztów realnych.

Zobacz także: Jakie są rodzaje budynków w rozumieniu warunków technicznych?

Projekt

Drugim etapem jest projekt. Od naszej decyzji zależy czy będzie to projekt gotowy, czy zamówimy go indywidualnie u architekta. Proces projektowy dzieli się na trzy etapy:
- koncepcję,
- projekt budowlany i
- projekt wykonawczy.
Przy projekcie gotowym część koncepcyjno-budowlaną w większości przypadków otrzymujemy w jednym projekcie. Projekt budowlany jest nam potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę i do tzw. kosztorysu inwestorskiego szacującego koszty prac budowlanych. Dodatkowo, przy procesie projektowym czeka nas mnóstwo spraw formalnoprawnych, uzgodnień i wymaganych badań np. gruntu itp. Proces ten możemy prowadzić sami lub zlecić go architektowi.

Zobacz także: Budynek jako odrębna nieruchomość

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budowa

Trzecim etapem procesu inwestycyjnego jest sama budowa. W tym etapie czeka nas zdobycie funduszy na budowę, wybór ekipy budowlanej i nadzoru budowlanego a także zakup materiałów do wykonania domu i ostateczne jej prowadzenie logistyczne. Możemy sami sprawować pieczę nad procesem budowlanym lub wynająć tzw. inwestora zastępczego – fachowca, który w naszym imieniu zajmie się koordynacją całej budowy. Może być nim architekt lub inżynier budowlany z uprawnieniami, zajmujący się w naszym imieniu prowadzeniem budowy.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA