Co wchodzi w skład procesu inwestycyjnego?
REKLAMA
REKLAMA
Proces inwestycyjny można podzieli na trzy podstawowe etapy:
REKLAMA
Przygotowanie do inwestycji, projekt i budowa
Przygotowanie do inwestycji to: kupno działki, poprzedzone uzyskaniem pełnej informacji na jej temat. Informacji należy szukać: w Wydziale Geodezji i Kartografii w Urzędzie Gminy, w Wydziale Ksiąg Wieczystych, w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub występując o Warunki Zabudowy i Zagospodarowania Terenu. Uzyskane w ten sposób informacje, pozwolą nam na podjęcie świadomej decyzji co do zakupu lub odrzucenia oferty kupna działki. W pierwszym etapie należy również przemyśleć proces finansowania inwestycji — na tym etapie należy przemyśleć źródła finansowania i jaką najwyższą kwotą możemy dysponować. Dopiero w następnych etapach będziemy w stanie przybliżyć się do kosztów realnych.
Zobacz także: Jakie są rodzaje budynków w rozumieniu warunków technicznych?
Projekt
Drugim etapem jest projekt. Od naszej decyzji zależy czy będzie to projekt gotowy, czy zamówimy go indywidualnie u architekta. Proces projektowy dzieli się na trzy etapy:
- koncepcję,
- projekt budowlany i
- projekt wykonawczy.
Przy projekcie gotowym część koncepcyjno-budowlaną w większości przypadków otrzymujemy w jednym projekcie. Projekt budowlany jest nam potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę i do tzw. kosztorysu inwestorskiego szacującego koszty prac budowlanych. Dodatkowo, przy procesie projektowym czeka nas mnóstwo spraw formalnoprawnych, uzgodnień i wymaganych badań np. gruntu itp. Proces ten możemy prowadzić sami lub zlecić go architektowi.
Zobacz także: Budynek jako odrębna nieruchomość
Budowa
Trzecim etapem procesu inwestycyjnego jest sama budowa. W tym etapie czeka nas zdobycie funduszy na budowę, wybór ekipy budowlanej i nadzoru budowlanego a także zakup materiałów do wykonania domu i ostateczne jej prowadzenie logistyczne. Możemy sami sprawować pieczę nad procesem budowlanym lub wynająć tzw. inwestora zastępczego – fachowca, który w naszym imieniu zajmie się koordynacją całej budowy. Może być nim architekt lub inżynier budowlany z uprawnieniami, zajmujący się w naszym imieniu prowadzeniem budowy.
REKLAMA
REKLAMA