REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dachy krokwiowe i krokwiowo-jętkowe

Paweł Nawrocki
Dachy drewniane, aby mogły spełniać swoją rolę muszą być przede wszystkim geometrycznie niezmienne
Dachy drewniane, aby mogły spełniać swoją rolę muszą być przede wszystkim geometrycznie niezmienne
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dachy drewniane, aby mogły spełniać swoją rolę muszą być przede wszystkim geometrycznie niezmienne. Taki stan rzeczy można uzyskać poprzez takie konstruowanie, aby uzyskać dużo elementów trójkątnych.

Wszystkie dachy nawet jednospadowe posiadają elementy trójkąta w swojej geometrii. Dzięki temu nawet dachy krokwiowe mogą uzyskać dużą odporność na działanie nieprzewidzianych czynników klimatycznych, tj. porywów huraganowych. Wśród typów dachów drewnianych najłatwiejsze są dachy krokwiowe i krokwiowo-jętkowe.

REKLAMA

Dachy krokwiowe

Dachy krokwiowe składają się z krokwi ułożonych w kształcie odwróconej litery „V”. Aby taki dach nie ulegał przemieszczeniom prostopadle do wiązarów należy zastosować sztywne pokrycie albo pod kątem 45° należy przybić belki „wiatrownice”. Czasem przy zbyt dużych rozpiętościach krokwi wymagana jest jętka w 1/3 wysokości krokwi.

Sposób montażu jętki

Przeciwdziała ona zbyt dużemu ugięciu krokwi od obciążeń i stanowi zabezpieczenie przed utratą stateczności całego układu. Wiązary krokwiowe w kalenicy w zależności od przekrojów krokwi są połączone za pomocą łączników stalowych, „na zakład” lub „na styk”, czyli doczołowo. Na dole, czyli w okapie krokiew połączona jest z belką stropową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Połączenie może być wykonane na wrąb pojedynczy lub podwójny z dodatkowym śrubowaniem. Jętka może być używana jako element poddasza - ułatwiając montaż wykończenia.

Należy jednak przy tym pamiętać, aby uwzględnić to w obliczeniach przekroju jętki.

Polecamy: Pokrycie dachów stromych w zarysie

Wiązary krokwiowe zaleca się stosować przy rozstawie ścian do 7,2 m oraz przy kącie nachylenia dachu do poziomu wynoszącemu 30–50°, a wiązary krokwiowo-jętkowe przy rozpiętości do 12 m i nachyleniu od 25–67°.

Tak duże wartości kątów determinują również pokrycie i muszą być przestrzegane, ponieważ każde odstępstwo generuje duże siły ściskające w interakcji ze zginaniem.

Czytaj także: Kilka słów o dachach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA