Dachy krokwiowe i krokwiowo-jętkowe

REKLAMA
REKLAMA
Wszystkie dachy nawet jednospadowe posiadają elementy trójkąta w swojej geometrii. Dzięki temu nawet dachy krokwiowe mogą uzyskać dużą odporność na działanie nieprzewidzianych czynników klimatycznych, tj. porywów huraganowych. Wśród typów dachów drewnianych najłatwiejsze są dachy krokwiowe i krokwiowo-jętkowe.
REKLAMA
Dachy krokwiowe
Dachy krokwiowe składają się z krokwi ułożonych w kształcie odwróconej litery „V”. Aby taki dach nie ulegał przemieszczeniom prostopadle do wiązarów należy zastosować sztywne pokrycie albo pod kątem 45° należy przybić belki „wiatrownice”. Czasem przy zbyt dużych rozpiętościach krokwi wymagana jest jętka w 1/3 wysokości krokwi.
Sposób montażu jętki
Przeciwdziała ona zbyt dużemu ugięciu krokwi od obciążeń i stanowi zabezpieczenie przed utratą stateczności całego układu. Wiązary krokwiowe w kalenicy w zależności od przekrojów krokwi są połączone za pomocą łączników stalowych, „na zakład” lub „na styk”, czyli doczołowo. Na dole, czyli w okapie krokiew połączona jest z belką stropową.
Połączenie może być wykonane na wrąb pojedynczy lub podwójny z dodatkowym śrubowaniem. Jętka może być używana jako element poddasza - ułatwiając montaż wykończenia.
Należy jednak przy tym pamiętać, aby uwzględnić to w obliczeniach przekroju jętki.
Polecamy: Pokrycie dachów stromych w zarysie
Wiązary krokwiowe zaleca się stosować przy rozstawie ścian do 7,2 m oraz przy kącie nachylenia dachu do poziomu wynoszącemu 30–50°, a wiązary krokwiowo-jętkowe przy rozpiętości do 12 m i nachyleniu od 25–67°.
Tak duże wartości kątów determinują również pokrycie i muszą być przestrzegane, ponieważ każde odstępstwo generuje duże siły ściskające w interakcji ze zginaniem.
Czytaj także: Kilka słów o dachach
REKLAMA
REKLAMA