REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najczęstsze błędy popełniane podczas zakupu farb oraz malowania

Malowanie ścian. Fot. Malfarb
Malowanie ścian. Fot. Malfarb
Malfarb

REKLAMA

REKLAMA

Malując pomieszczenie, często popełniamy szereg błędów, w wyniku czego nasze malowanie nie przynosi takich efektów, jakie byśmy chcieli. Źle dobrany rodzaj farby, zbytnie oszczędzanie na kupowanych materiałach, źle dobrane narzędzia do malowania oraz niewłaściwie przygotowane miejsce pracy, to tylko niektóre z błędów, które popełniamy.

REKLAMA

Malowanie ścian zazwyczaj nie jest skomplikowane. Jest oczywiście jeden warunek – zanim złapie się za pędzel lub wałek warto poznać najważniejsze zalecenia oraz częste błędy: - Samodzielne malowanie ścian to zadanie, które może wykonać właściwe każdy z nas. Oczywiście pod warunkiem, że wiemy, jak się do tego odpowiednio zabrać. Podstawowe błędy popełniamy już w sklepie. Np. sięgamy po nieodpowiedni rodzaj farby albo niewłaściwie dobieramy narzędzia. Jednak największe problemy pojawiają się podczas samego malowania – wiele osób źle przygotowuje ściany, zapomina o gruntowaniu, albo też np. robi zbyt długie przerwy podczas malowania. Dlatego zanim zabierzemy się za malowanie, zwróćmy uwagę na błędy, których powinniśmy unikać – tłumaczy Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.

Poznajmy więc najczęstsze błędy, jakie przytrafiają się nam podczas remontu. 

Źle dobrany rodzaj farby

Do malowania ścian w domach najczęściej wykorzystujemy emulsje lateksowe lub akrylowe. Uniwersalne produkty dobrze sprawdzają się w typowych pomieszczeniach takich, jak np. salon lub sypialnia. Jeśli jednak remontujemy kuchnię lub łazienkę, wybierzmy produkt, który zabezpieczy ściany także przed wilgocią oraz działaniem grzybów pleśniowych. Z kolei w przypadku pokojów dziecięcych dobrym wyborem okażą się farby hypoalergiczne, które są bezpieczne dla osób młodych oraz wrażliwych 

Zły dobór narzędzi do malowania

Wbrew pozorom nie wystarczy po prostu wziąć pędzel do ręki i malować. Wybór odpowiedniego narzędzia to gwarancja efektywnej pracy. Dlatego do malowania dużych i płaskich powierzchni najlepiej zastosować duży wałek o miękkim i krótkim włosiu (dobrej jakości włosie uchroni nas także przed powstaniem nieestetycznych sznar). Natomiast w przypadku miejsc trudno dostępnych dobrym rozwiązaniem okaże się mały pędzel płaski.

Oszczędzanie na zakupie farby

Często o wyborze farby decyduje cena. Nierzadko jednak oszczędności okazują się pozorne. Kupując najtańszą emulsję akrylową, możemy być niemal pewni, że w krótkim czasie czekać nas będzie ponowny remont, gdyż produkty tego rodzaju nie są odporne na ścieranie i bardzo szybko tracą kolor. Dlatego warto zapłacić nieco więcej i wybrać np. dobrej klasy emulsję akrylowo-lateksową, dzięki której pomalujemy dom raz, ale na naprawdę długi czas. Tańsze farby możemy natomiast zastosować tam, gdzie nie będą one narażone na zabrudzenia i zmywanie (czyli np. na suficie). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściwe zabezpieczenie miejsca malowania

Przystępując do malowania, nierzadko zapominany o zabezpieczaniu miejsca pracy, co zazwyczaj kończy się zachlapaną podłogą lub pobrudzonymi oknami. Co więcej, często zabrudzenia te okazują się wyjątkowo trudne do usunięcia. Dlatego podczas robienia zakupów w sklepie budowlanym nie pomijajmy folii i taśmy malarskiej. 

Brak właściwej oceny stanu ścian przed malowaniem

Po zakupieniu farby nie przystępujmy od razu do malowania. Przede wszystkim musimy ocenić stan ścian w remontowanych pomieszczeniach. Jeśli stara farba łuszczy się lub pęka, koniecznie usuńmy ją, gdyż w innym razie nowa powłoka bardzo szybko odpadnie wraz z poprzednią. Podobnie wszelkiego rodzaju uszkodzenia lub pęknięcia warto dokładnie zaszpachlować. Dodatkowo nie powinniśmy zapominać, że warstwa farby na ścianie to tylko cienka powłoka dekoracyjna. Wszelkie nierówności podłoża będą pod nią bardzo widoczne (szczególnie dotyczy to emulsji satynowych). Dlatego w takim wypadku dobrze jest zadbać także o dokładne wyrównanie i wygładzenie powierzchni ścian przed aplikacją emulsji. 

Brak gruntowania

W przypadku świeżych ścian lub starych, ale chłonnych podłoży gruntowanie stanowi jedno z podstawowych zaleceń. Aby sprawdzić, czy jest ono konieczne, wystarczy przeprowadzić prosty test i przyłożyć mokrą gąbkę do ściany. Jeśli woda nie będzie spływać po jej powierzchni, lecz wsiąkać w nią, oznacza to, że podłoże jest chłonne i wymaga gruntowania. Gruntowanie ścian ma na celu przede wszystkim zmniejszenie ich chłonności (dzięki czemu zużywa się mniej farby), a także ich wzmocnienie. Nie powinniśmy jednak aplikować gruntu, kiedy podłoże pokryte jest starą farbą i nie jest chłonne – w takim wypadku gruntowanie może doprowadzić nawet do zeszklenia powierzchni ścian.

Brak stosowanie farby podkładowej na ścianie pod farbę w intensywnym kolorze

Jeśli malujemy ściany pokryte uprzednio mocnym, intensywnym kolorem, bardzo często spotykamy się z problemem „przebijania” starych kolorów (szczególnie w przypadku aplikacji m.in. żółcieni). Aby uniknąć tego problemu, najlepiej zastosować farbę podkładową, która skutecznie odetnie starą barwę, dzięki czemu nie będziemy musieli wielokrotnie malować ścian, aby uzyskać pożądany efekt kolorystyczny.

Niewłaściwe przygotowane miejsce do malowania

Nierzadko problematyczne okazują się też warunki do malowania. Szczególnie niewskazane jest nakładanie farby przy wysokiej temperaturze oraz niskiej wilgotności – takie połączenie skutkuje bardzo szybkim wysychaniem oraz powstaniem smug w trakcie malowania. Optymalna temperatura do prowadzenia prac malarskich oscyluje w granicach od 18 do 25 stopni Celsjusza. Dodatkowo wilgotność powietrza powinna wynosić około 60 %.

Nadmierne rozcieńczanie farby

W przypadku aplikacji z użyciem pędzla producenci zalecają często rozcieńczanie farby odrobiną wody przed rozpoczęciem malowania. Nie powinniśmy jednak przekraczać zaleceń i dodawać zbyt dużej ilości wody. W ten sposób obniżamy bowiem właściwości farby, co skutkuje powstaniem nietrwałej powłoki. Natomiast przy nakładaniu farby wałkiem w ogóle nie należy dodawać wody, nawet jeśli wydaje nam się, że emulsja jest za gęsta – jest bowiem to tzw. gęstość spoczynkowa farby, która ulega zmianie w trakcie malowania (dzięki temu farba nie ścieka z wałka podczas aplikacji). 

Zbyt długie przerwy w pracy

Pomalowanie całego pomieszczenia za jednym zamachem to trudne zadanie. Dlatego w trakcie prac możemy robić krótkie przerwy. Ważne jest jednak, aby nie były one zbyt długie. Podczas malowania powinniśmy się trzymać zasady łączenia „mokrego z mokrym” czyli nakładania drugiej warstwy farby zanim pierwsza wyschnie całkowicie. W innym wypadku na malowanej powierzchni pojawią się nieestetyczne smugi, których nie da się osunąć.

Zobacz także:  Tynki mineralne – rodzaje. Jaki tynk stosować do wewnątrz, a jaki na zewnątrz budynku?

Zobacz także:  Budowa ściany z pustaków szklanych. Poradnik

Zobacz także:  Fugi - jasne czy ciemne, które wybrać?

Źródło: Malfarb

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA